Siniaki na nogach - dlaczego się pojawiają?
Siniaki na nogach, czyli fioletowe plamy, to krwiaki, zwane także podbiegnięciami krwawymi. Pojawienie się siniaków na nogach jest związane z uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Lekarz Ewa Wolska, internista i nefrolog wyjaśnia, że siniaki powstają w wyniku przerwania drobnych naczyń krwionośnych i wynaczynienia się krwi do okolicznych tkanek. Wydostająca się z nich krew gromadzi się w tkance podskórnej lub śródskórnej.
Bezpieczeństwo na placu zabaw. O czym warto pamiętać?
Siniaki na nogach - przyczyny
Główną i najczęstszą przyczyną siniaków na nogach są urazy na tyle słabe, że nie powodują przerwania ciągłości tkanki i powstania otwartej rany, ale na tyle silne, żeby spowodować uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych i wydostanie się z nich krwi. Wielkość siniaków zależy od tego, jak ciężki był uraz. Im cięższy, tym są one rozleglejsze i głębsze.
O ile siniaki na nogach u dziecka, które jest aktywne, energiczne i często przeżywa bliskie spotkanie z podłożem nie dziwią i nie martwią, o tyle samoistne siniaki na nogach, czyli siniaki na nogach bez powodu mogą być niepokojącym sygnałem.
Siniak na nodze może się pojawić wskutek:
- dużego wysiłku fizycznego,
- powikłania chorób, głównie naczyniowych (np. niewydolność żylna, żylaki),
- zażywania leków,
- niedoboru witamin,
- chorób hematologicznych, tym białaczki,
- innych chorób (np. cukrzyca, niewydolność wątroby, niewydolność nerek).
Siniaki na nogach po wysiłku fizycznym
Zdarza się, ze siniaki na nogach pojawiają się po wytężonym wysiłku fizycznym. Wówczas krwiaki to drobne uszkodzenia naczyń krwionośnych, do których dochodzi z powodu wzrostu ciśnienia tętniczego krwi (co jest bezpośrednio związane z wysiłkiem).
Siniaki na nogach związane z rozwojem niewydolności żylnej
U osób starszych siniaki na nogach mogą być związane ze starzeniem się organizmu i rozwojem niewydolności żylnej. Naczynia krwionośne stają się bardziej podatne na uszkodzenia, a skóra jest coraz cieńsza. W takiej sytuacji siniaki na nogach może wywołać nawet dotyk. Dochodzi nawet do samoistnych wylewów krwawych czy powstawania drobnych wybroczyn.
Fioletowe plamy na nodze mogą być również związane z żylakami. Wówczas w patologicznie rozszerzonych naczyniach żylnych nóg dochodzić może do upośledzenia przepływu krwi. Skłonność do nadmiernej kruchości i łamliwości naczyń może być związana ze zmianami strukturalnymi czy zaburzeniami budowy ściany naczyniowej. Te często są uwarunkowane genetycznie.
Siniaki na nogach a leki
Siniaki na nogach mogą być skutkiem zażywania niektórych leków, na przykład:
- preparatów zmniejszających krzepliwość krwi,
- kwasu acetylosalicylowego,
- niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Siniaki na nogach - niedobór witamin
Popękane naczynia i siniaki na nogach mogą być skutkiem deficytu witaminy C w organizmie, jak również witaminy K czy witaminy B12.
Siniaki na nogach - zaburzenia krzepnięcia krwi
Siniaki na nogach pojawiające się bez przyczyny mogą być spowodowane problemami związanymi z zaburzeniami krzepliwości krwi. Zdarza się, że powodem jest:
- skaza krwotoczna,
- hemofilia,
- choroba von Willebranda (skaza osoczowa),
- trombocytopenia (obniżona ilość płytek krwi),
- choroba nowotworowa (przede wszystkim białaczka).
Siniaki na nogach - inne choroby
Pojawiające się bez przyczyny siniaki na nogach mogą mieć związek z innymi schorzeniami, na przykład z cukrzycą, której towarzyszą zastoje w krążeniu, uszkodzenie naczyń krwionośnych i inne zaburzenia w obrębie krążenia krwi.
Przyczyną pojawiania się siniaków na nogach może być również niewydolność wątroby i upośledzenia syntezy czynników krzepnięcia. Może się zdarzyć, że siniaki i pajączki pojawiają się także na twarzy, dekolcie, plecach.
Siniaki na nogach - leczenie
Leczenie siniaków na nogach zależy od przyczyny problemu. Co robić?
Jeżeli przyczyną siniaków jest uraz, ulgę przyniesie przyłożony zaraz po zdarzeniu zimny okład. Chłodzenie obkurcza przerwane naczynia krwionośne, co ogranicza krwawienie z nich do tkanek. Po dobie od uderzenia należy stosować ciepłe okłady, ponieważ to wspomaga jego wchłanianie.
Zmiany naczyniowe powinny wymusić odpoczynek oraz unoszenie nóg powyżej poziomu serca. Na drobne siniaki pomogą maści zawierające heparynę, a także żele z wyciągiem z kasztanowca czy maści zawierające wyciąg z arniki i nagietka. Jeśli przyczyną siniaków na nogach są niedobory witaminowe, wystarczy postawić na dietę lub suplementację.
Jeżeli zaś siniaki na nogach pojawiały się i pojawiają bez wyraźnej przyczyny, należy porozmawiać o tym z lekarzem, zrobić zlecone przez niego badania i ustalić przyczynę przypadłości. Siniaki na nogach, które pojawiają się samoistnie zdecydowanie są wskazaniem do dalszej diagnostyki.
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy