Wymaz z gardła i wymaz z nosa - kiedy i po co się je wykonuje?
Wymaz z gardła i wymaz z nosa pobiera się z różnych powodów. Jak wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Padjas, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ wymaz z gardła i nosa pobierany jest w celu:
- diagnostyki wirusologicznej zakażenia wirusem grypy,
- podejrzenia anginy paciorkowcowej. Istnieją szybkie testy w kierunku zakażenia bakteriami Staphylococcus pyogenes (wymaz z gardła na paciorkowca), dzięki którym w gabinecie lekarskim można szybko wykluczyć lub potwierdzić zakażenie bakterią wywołującą anginę paciorkowcową.
- w celu wykonania tradycyjnego posiewu w kierunku hodowli różnych gatunków potencjalnie patogennych drobnoustrojów, najczęściej Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis czy Neisseria meningitidis). Wymaz z gardła wykonany na odpowiednie podłoże wykaże obecność patogenów w gardle.
Wymaz z gardła i wymaz z nosa pobiera się w celu potwierdzenia bakteryjnego podłoża infekcji oraz określenia wrażliwości szczepu na antybiotyki. Wskazaniem jest również nieskuteczna antybiotykoterapia oraz infekcje o charakterze nawracającym.
Test CRP - Czego możemy się z niego dowiedzieć?
Na czym polega wymaz z gardła?
Wymaz z gardła jest badaniem laboratoryjnym, które polega na pobraniu wydzieliny ze ściany gardła oraz jego migdałków za pomocą specjalnego zestawu. Składa się on z patyczka, wymazówki (jałowa probówka) oraz specjalnego podłoża transportowego. Jak przebiega badanie?
Pacjent, u którego jest pobierany jest wymaz z gardła, szeroko otwiera jamę ustną. Osoba wykonująca badanie, używając szpatułki, dociska jego język ku dołowi i za pomocą sterylnego patyczka wymazowego energicznie pociera powierzchnie migdałków oraz tylną ścianę gardła, bez dotykania powierzchni jamy ustnej. Następie odłamuje koniec patyczka wymazowego i wraz z pobranym materiałem umieszcza go w jałowej probówce (wymazówce).
Na czym polega wymaz z nosa?
Wymaz z nosa jest badaniem laboratoryjnym, które polega na pobraniu wydzieliny ze obu nozdrzy za pomocą specjalnego zestawu. Składa się on z patyczka, wymazówki (jałowa probówka) oraz specjalnego podłoża transportowego. Jak przebiega badanie?
Pacjent, u którego jest pobierany jest wymaz z nosa, odchyla głowę do tyłu. Osoba pobierająca wymaz jedną ręką przytrzymuje jego podbródek, a drugą umieszcza koniec suchego sterylnego patyczka wymazowego w nozdrzu pacjenta. Następie odłamuje koniec patyczka wymazowego i wraz z pobranym materiałem umieszcza go w jałowej probówce. Tak samo przebiega wymaz z drugiej dziurki nosa.
Pobieranie wymazu z gardła czy nosa jest bezpieczne i nie boli, choć może być nieprzyjemne. Badania mogą być wykonane o dowolnej porze dnia, zarówno w laboratorium, jak i gabinecie lekarskim.
Wymaz z gardła i nosa - jak się przygotować?
Przed pobieraniem wymazu z gardła i wymazem z nosa nie należy płukać ani gardła, ani nosa. Nie mniej ważne jest, by na trzy godziny przed badaniem nie stosować kropli do nosa, zwłaszcza zawierających antybiotyk. Nie należy również używać doustnych antybiotyków czy tabletek do ssania o działaniu odkażającym. Nie jest wskazane mycie zębów, gdyż pasta działa bakteriobójczo. Warto jedynie przepłukać jamę ustną przegotowaną wodą. Na trzy godziny przed badaniem niewskazane są gumy do żucia, cukierki do ssania i napoje. Najlepiej być na czczo.
Wymaz z gardła i nosa - wyniki
Czas od przeprowadzenia badania do uzyskania wyników waha się od kilku minut do kilku dni, w zależności od rodzaju badania. Szybkie testy (na przykład w kierunku zakażenia bakteriami Staphylococcus pyogenes) pozwalają na uzyskanie wyniku w ciągu kwadransa. Jeśli konieczne jest przesłanie pobranego materiału z wymazu gardła czy nosa do laboratorium, wynik posiewu może być dostępny po kilkudziesięciu godzinach. Wykonanie posiewu z gardła czy nosa może trwać nawet 7 dni.
Wynik dodatni oznacza obecność zakażenia bakteryjnego, a co za tym idzie także konieczność włączenia antybiotyków przeciwko patogenom, które wywołały infekcję. Ustalenie najbardziej odpowiedniego leku jest możliwe, ponieważ do wymazu z gardła czy wymazu z nosa dołączony jest zwykle antybiogram określający wrażliwość wyizolowanego szczepu bakterii na poszczególne antybiotyki.
Możliwe są także wyniki fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne. Wynik fałszywie dodatni otrzymuje się w przypadku nosicielstwa, natomiast fałszywie ujemny, kiedy wymaz z gardła został nieprawidłowo pobrany lub został pobrany po rozpoczęciu antybiotykoterapii.
-
Zmiany w 500 plus. Co zrobić, aby nie stracić świadczenia?
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Joanna Krupa pokazała nagranie z córką. "Mała leniwa". Fanki: Fajnie, że mówisz do niej w dwóch językach
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
- Terapia poznawczo-behawioralna. Kiedy skorzystać z porady terapeuty?
- Alergia pokarmowa u dzieci może być groźna dla życia i zdrowia. Poznaj jej objawy
- Produkty bogate w błonnik. Dlaczego są tak ważne w naszej diecie?
- Motyw patriotyzmu w literaturze ["Pan Tadeusz", "Dziady", "Kordian"]
- Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?