Wzdęcia u noworodka i niemowlaka - jak im zapobiegać? Jak pomóc?

Wzdęcia u noworodka i niemowlaka zdarzają się często. Skąd się biorą? Najczęściej powodowane są dużą ilością gazów w brzuszku malucha, choć nie bez znaczenia są też inne czynniki. Jak można zapobiegać wzdęciom u noworodka i niemowlaka? Co robić, by pomóc dziecku?

Wzdęcia u noworodka i niemowlaka dokuczają wielu maluchom, a przyczyny dolegliwości są różne. Najczęściej są efektem połykania zbyt dużej ilości powietrza w czasie karmienia lub płaczu. Często powodem sensacji jest niewłaściwa dieta karmiącej matki, a także zbyt rzadkie i nieregularne karmienie, które skutkuje tym, że dziecko je szybko, połykając łapczywie pokarm. Za wzdęcia u niemowlaka czy noworodka odpowiada też nie w pełni wykształcony system trawienny, jak również zaburzenia trawienia i wchłaniania, nietolerancja laktozy czy glutenu, kolka jelitowa. Nie bez znaczenia jest przekarmianie malucha, a także nieprawidłowa dieta w przypadku starszaka, który już jada pokarmy stałe.

Zobacz wideo

Wzdęcia u noworodka i niemowlaka - objawy

Wzdęcia u noworodków i niemowląt wywołują wiele dokuczliwych objawów. To najczęściej:

  • wypukły, twardy brzuszek,
  • bóle brzucha,
  • podkurczanie nóżek, prężenie ciała,
  • drażliwość i płacz, zwłaszcza po jedzeniu,
  • częste ulewanie po karmieniu,
  • odbijanie gazów,
  • oddawanie gazów.

Wzdęcia u noworodka i niemowlaka - jak im zapobiegać?

Aby zapobiegać wzdęciom u noworodka i niemowlaka karmionego piersią, należy zwrócić uwagę na technikę karmienia. Bardzo ważne jest, by usta malucha dokładnie przylegały do piersi. Dr med. Magdalena Nehring-Gugulska, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny zaleca, aby karmić dziecko na siedząco, w lekko odchylonej pozycji, by maluch ssał wolniej i głębiej chwytał pierś. Nawet w trakcie karmienia można go podnosić do odbicia, by szybko się pozbył połkniętego powietrza.

W przypadku malucha karmionego piersią należy również dopilnować, aby pomiędzy karmieniami nie było za dużych odstępów czasu, a i by nie przekarmiać dziecka. Regularność i optymalna częstotliwość oraz ilość mleka jest bardzo ważna. Niewskazany jest pośpiech i nerwowość, które również mogą wywołać wzdęcia u malucha karmionego mlekiem mamy.

Nie mniej ważna jest technika karmienia dziecka butelką. Należy zwrócić uwagę, by w końcówce smoczka cały czas było mleko, a nie powietrze. Co jeszcze jest ważne? By noworodek lub niemowlak, bez względu na sposób karmienia, podczas jedzenia był ułożony w pozycji maksymalnie pionowej. Istotne jest, by po wypiciu mleka podnieść dziecko w celu "odbicia".

Ponieważ gazy i wzdęcia u noworodka czy niemowlęcia karmionego piersią są często związane z dietą mamy, trzeba przyjrzeć się jej jadłospisowi. Warto wówczas z menu wyeliminować potrawy tłuste, ciężkostrawne, a także produkty i dania wzdymające. Winna może być bowiem kapusta, groch, bób, brukselka czy kalafior. Wzdęcia u malucha karmionego piersią mogą być także wywołane przez spożywanie przez mamę mleka i jego przetworów, a także słodyczy.

Jeśli gazy i wzdęcia dokuczają dziecku, które je inne produkty niż mleko, warto przeanalizować, po jakich posiłkach pojawiają się dolegliwości. Należy pamiętać, że przyczyną wzdęć i gazów u noworodka czy starszaka są gromadzące się w jelitach, a pojawianiu się ich sprzyjają produkty szybko fermentujące, wzdymające i bardzo słodkie. Rozszerzając dietę dziecka o kolejne dania należy robić to stopniowo, w niewielkich ilościach, obserwując reakcje organizmu.

Co na wzdęcia u noworodka i niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Co na wzdęcia u noworodka? Co na wzdęcia u niemowlaka? Każdemu dziecku, które cierpi z powodu wzdęć, niezależnie od wieku pomoże:

  1. masaż brzuszka, który polega na wykonywaniu spokojnych, okrężnych ruchów dłonią, prowadzonych zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Można też unosić delikatnie nóżki dziecka i albo przyciągać je do brzuszka, albo wykonywać nimi delikatne, naprzemienne ruchy przypominające pedałowanie (stąd nazwa "rowerek").
  2. ciepłe okłady na brzuszek. Wystarczy ogrzać pieluszkę żelazkiem bądź przyłożyć do brzucha ciepły termofor, na przykład z pestkami wiśni.
  3. pionizowanie dziecka po jedzeniu, czyli noszenie go w pozycji pionowej aż do momentu odbicia, a także układanie malucha na brzuszku,
  4. krople na wzdęcia lub herbatki zawierające głównie koper włoski i kminek, które można kupić w każdej aptece bez recepty (herbatka z kopru, herbatka z rumianku). Pomocne są również probiotyki, które wspierają i regulują naturalną florę bakteryjną jelit. Gdy wzdęciom towarzyszą zaparcia, można zastosować czopki. Kiedy dziecko nie może się wypróżnić, można mu podać na przykład czopek glicerynowy. Ważne jest, by ich stosowanie skonsultować z lekarzem pediatrą. Jeśli wzdęcia u noworodka i niemowlaka są bardzo uciążliwe lub gdy towarzyszą im niepokojące objawy, należy udać się na wizytę do lekarza.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.