Zielona kupka u niemowlaka, choć budzi niepokój rodziców, rzadko jest objawem świadczącym o chorobie dziecka. Warto jednak obserwować zarówno zachowanie malucha, jak i zawartość pieluszek pamiętając, że wydalany stolec wiele mówi o kondycji dziecka, a konsystencja, zapach i kolor kupki informują o stanie jego zdrowia.
O czym może świadczyć ból brzucha u dziecka - opowiada pediatra dr Ewa Miśko-Wąsowska:
Zielona kupka u niemowlaka może pojawić się w różnych okolicznościach, w różnym czasie i z różnych powodów. Nie musi, choć może, świadczyć o problemach z układem pokarmowym.
Zielona może być już pierwsza kupka noworodka, czyli smółka, która powstaje w czasie życia płodowego, a wydalana jest w ciągu pierwszej doby od przyjścia na świat. Składa się z mazi płodowej, wód płodowych, złuszczonych nabłonków i innych substancji. Zielona i rzadka kupka u noworodka może utrzymać się przez kilka pierwszych dni życia dziecka. To tak zwane kupki przejściowe, które pojawiają się co chwili całkowitego oczyszczenia się jelit z pozostałości po przetrawionych wodach płodowych.
Może się zdarzyć, że zielona kupa u niemowlaka może być wywołana karmieniem mlekiem modyfikowanym, wzbogaconym w żelazo lub mieszanką ze zhydrolizowanym białkiem. Jeśli nie pojawiają się zaparcia, bóle brzuszka i inne niepokojące dolegliwości, zielone stolce u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym nie są powodem do zmartwień.
Zielona kupka może pojawić się również u niemowlaka karmionego piersią, co może mieć związek z techniką karmienia, ściślej mówiąc z krótkim podawaniem pokarmu naprzemiennie z obu piersi. Takie mleko, które zawiera dużą ilość laktozy, może nasilać proces fermentacji treści jelit i wpływać na kolor kupki, która staje się zielona. Niepokojący kolor kupy u dziecka karmionego naturalnie może także oznaczać nadwrażliwość na składnik diety mamy, najczęściej jest to nabiał. Warto wówczas wprowadzić u matki dietę eliminacyjną, po czym obserwować efekty.
Zielona barwa niemowlęcej kupy najczęściej jest wynikiem przyspieszonego pasażu jelitowego bądź efektem działania kwasów żółciowych, które są wydzielane do przewodu pokarmowego, gdzie pod wpływem bakterii podlegają różnym procesom. Może być również efektem rozszerzania diety. Kupka u 3-miesięcznego niemowlaka bądź starszego dziecka może być wywołana barwiącymi pokarmami, takimi jak zielony groszek, brokuły czy szpinak. Niecodzienne zabarwienie stolca może być również skutkiem utleniania się kupki w momencie kontaktu z powietrzem.
Jak uspokaja dr n. med. Piotr Dziechciarz z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, większość dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym po prostu ma zielone stolce i nie należy temu zjawisku przypisywać jakiegoś specjalnego znaczenia. Zdarzają się one również u dzieci karmionych naturalnie, ale jeśli dziecko wygląda na zdrowe, również nie jest to niepokojące.
Stolec w kolorze zielonym może być jednak objawem choroby bądź sygnalizować problemy z jelitami. Zielona kupka u niemowlaka może być bowiem:
Zielona kupka u niemowlaka zdarza się często. Zwykle nie powinno to budzić niepokoju - jeśli maluch rośnie prawidłowo, zdrowo się rozwija i przybiera na wadze, ma dobre samopoczucie i nie wygląda na dziecko dręczone przez ból brzuszka, zaparcia czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zielona kupka u niemowlaka powinna skłonić do wizyty u pediatry. Do lekarza należy udać się z maluchem, u którego - oprócz zielonego koloru stolca - obserwuje się takie objawy jak: