Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze i mniej typowe przyczyny

Podkrążone oczy u dziecka mogą być przejawem zmęczenia lub pamiątką po nieprzespanej nocy. Bywa jednak, że nie są jedynie niewielkim defektem kosmetycznym, a świadczą o rozwijającej się w organizmie chorobie. Kiedy podkrążone oczy u dziecka powinny wzbudzić niepokój? Jakie są najczęstsze i mniej typowe przyczyny zmian?

Podkrążone oczy u dziecka - przyczyny

Podkrążone oczy u dziecka pojawiają się z różnych powodów, często prozaicznych, na przykład wskutek zmęczenia bądź nieprzespanej nocy. Bywa, że taka jest uroda dziecka, a cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie. W takiej sytuacji sińce występują również u jego rodzica bądź rodziców. Są wywołane tym, że naczynia krwionośne są bardzo widoczne pod cienką i delikatną skórą.

Nie zawsze jednak przyczyny pojawienia się podkrążonych oczu u dziecka są błahe. Czasem to nie tylko mały i niewinny defekt kosmetyczny, ale objaw choroby bądź zdrowotnej nieprawidłowości.

Zapalenie spojówek u dzieci - leczenie zależy od przyczyny:

Zobacz wideo

Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze przyczyny

Podkrążone oczy u dziecka budzą niepokój rodziców, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle i widoczne są przez dłuższy czas. Trudno się dziwić, ponieważ mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem. Na co mogą wskazywać sińce pod oczami u niemowlaka i starszego dziecka? Najczęściej jest to:

Podkrążone oczy u dziecka - alergia

Podkrążone oczy u dziecka najczęściej są jednym z objawów chorób alergicznych, głównie alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek. Sińce pod oczami u dzieci może wywołać kontakt z alergenem, tak kosmetykiem, jak i pokarmem.

Ciemne plamy pod oczami bywają związane z przekrwieniem błony śluzowej nosa oraz zatok i świadczą o rozwijającym się stanie zapalnym tychże okolic. W przypadku alergicznego nieżytu nosa pojawia się również kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. W przypadku alergii pokarmowej uczulenie pod oczami to nie jedyny objaw. Obserwuje się bruzdowate zmiany na dolnych powiekach (tzw. fałdy Dennie'go i Morgana), bóle brzucha, wymioty, zahamowanie przyrostu masy, biegunki czy też krew w stolcu. Alergiczne zapalenie spojówek objawia się świądem, pieczeniem i przekrwieniem spojówek, łzawieniem, a także obrzękiem powiek.

Podkrążone oczy u dziecka - niedobór żelaza

Niedobór żelaza może wywołać anemię (niedokrwistość), której objawami podkrążone oczy, ale również:

  • blada twarz,
  • brak apetytu,
  • osłabienie włosów i paznokci,
  • trudności w koncentracji i nauce,
  • brak energii,
  • osłabienie,
  • omdlenia.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa niedobory żelaza są bardzo częste i dotyczą ponad jednej trzeciej ogólnej populacji. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ żelazo jest w organizmie kluczowym minerałem, który uczestniczy w rozprowadzaniu tlenu po całym ciele. Ważne, by utrzymywać jego poziom w równowadze. To dlatego jeśli lekarz potwierdzi anemię, należy stosować zbilansowaną dietę z dużą zawartością żelaza, czasem konieczna jest suplementacja pierwiastka. 

Podkrążone oczy u dziecka - choroby pasożytnicze

Podkrążone oczy u dziecka to jeden z typowych objawów chorób pasożytniczych, które zdarzają się bardzo często, zwłaszcza wśród małych dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 85-90 proc. populacji nosi w sobie co najmniej jednego pasożyta.

Kiedy u dziecka pada podejrzenie obecności pasożyta, należy wykonać badanie tak z krwi, jak i kału na obecność nieproszonych gości. Badania w kierunku zakażenia pasożytami można wykonać bez skierowania lekarskiego w laboratoriach ogólnych i specjalistycznych.

Dzieci najczęściej zapadają na owsicę, lambliozę, glistnicę, ale także  toksokarozę i tasiemczycę. Zwykle towarzyszą im takie objawy jak:

  • cienie pod oczami,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • utrata wagi,
  • zgrzytanie zębami,
  • brak apetytu,
  • nocny świąd okolic odbytu,
  • osłabienie organizmu.

Podkrążone oczy u dziecka - mniej typowe przyczyny

Sińce pod oczami dziecka mogą mieć tez inne przyczyny. To czasem objaw towarzyszący takim chorobom jak:

Podkrążone oczy u dziecka - co robić?

Sińce pod oczami u dziecka powinny niepokoić zwłaszcza wtedy, gdy pojawiły się nagle, choć dziecko nie jest zmęczone i dobrze spało w nocy lub gdy towarzyszą im niepokojące objawy, mogące wskazywać na jakieś nieprawidłowości bądź choroby.

Jeśli sińce pod oczami nie znikają po wypoczynku, nie ustępują pomimo stosowania kremów czy okładów, konieczna jest wizyta u lekarza pediatry. Specjaliści jednak uspokajają - najczęściej podkrążone oczy u dziecka, jeśli nie towarzyszą im obrzęki i objawy ze strony innych narządów, nie wskazują na żaden patologiczny proces.

Więcej o: