Uporczywy kaszel - przyczyny i leczenie

Uporczywy kaszel pojawia się tak u dzieci, jak i dorosłych. Może być zarówno suchy, jak i mokry. Męczący kaszel, niezależnie od charakteru, przyczyny i długości trwania, utrudnia funkcjonowanie, zaburza sen, obniża jakość życia. Uporczywy kaszel może być wywołany wieloma czynnikami. Co jest jego przyczyną? Co jest ważne w diagnostyce i leczeniu?

Uporczywy kaszel nie tylko wywołuje dyskomfort, ale i dolegliwości ze strony innych narządów. Kaszel, który nie męczy, jest odruchem pożądanym i pożytecznym - służy oczyszczeniu drzewa oskrzelowego. Umożliwia usuwanie nadmiaru wydzieliny oraz zapobiega przedostawaniu się ciał obcych do dolnych odcinków dróg oddechowych. Jest mechanizmem fizjologicznym i stanowi naturalny odruch obronny organizmu. Niestety, kiedy staje się uporczywy, silny bądź długotrwały, nie tylko męczy, ale i wzbudza poważny niepokój.

Czy kaszel u dziecka to zawsze coś poważnego? Obejrzyj:

Zobacz wideo

Uporczywy kaszel - rodzaje kaszlu

Istnieje kilka rodzajów kaszlu. Ten, w zależności od czasu trwania, można podzielić na:

  • kaszel ostry, trwający krócej niż trzy tygodnie. To najczęściej objaw związany z infekcją dróg oddechowych, głównie pochodzenia wirusowego, choć może to być także objaw obecności ciała obcego bądź chorób wymagających natychmiastowych interwencji lekarskich (zatorowość płucna, obrzęk płuc),
  • kaszel podostry, trwający od trzech do ośmiu tygodni, który w większości przypadków ma podłoże infekcyjne,
  • kaszel przewlekły, trwający dłużej niż osiem tygodni, pod względem etiologii stanowi najbardziej skomplikowaną i różnorodną kategorię. Może się zdarzyć, że przyczyną jego pojawienia się jest więcej niż jedno schorzenie.

Ze względu na charakter kaszlu wyróżnia się:

  • kaszel suchy - nieproduktywny, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie plwociny (flegmy),
  • wilgotny - produktywny, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny.

Uporczywy kaszel - najczęstsze przyczyny

Uporczywy kaszel może mieć różne przyczyny. Najczęściej wywołuje go:

Uporczywy - suchy bądź mokry kaszel - może się pojawić podczas każdej infekcji, jednak najbardziej uciążliwy staje się, gdy dojdzie do zaostrzenia choroby bądź powikłań. Początkom choroby zwykle towarzyszy suchy kaszel, duszący kaszel czy kaszel krtaniowy, który po niedługim czasie przechodzi w kaszel mokry. Gdy pojawi się zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, kaszel staje się uporczywy, obfity i męczący, a nawet duszący. Może się nasilać podczas wysiłku, przy wyjściu na zimne powietrze. Towarzyszy mu gorączka, osłabienie, ból głowy, a odkrztuszana wydzielina może mieć kolor zielony bądź żółty.

Jedną z najczęstszych przyczyn uporczywego kaszlu jest tak zwany zespół kaszlowy górnych dróg oddechowych związany z przewlekłym podrażnieniem receptorów w nosie, zatokach obocznych nosa oraz gardle. Dolegliwości mogą być związane z zanieczyszczeniem środowiska, stanem zapalnym górnych dróg oddechowych lub alergią. Objawy to: wyciek z jamy nosowej, wyciek wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła, przewlekłe odkrztuszanie, podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Uporczywym kaszlem objawia się także astma oskrzelowa. Towarzyszące jej przewlekłe zapalenie dróg oddechowych powoduje obrzęk błony śluzowej oraz skurcz oskrzeli. Pojawia się nie tylko świszczący oddech czy napadowa duszność, ale również kaszel o zmiennym nasileniu i częstości występowania.

Kolejną typową przyczyną występowania uporczywego kaszlu jest choroba refluksowa przełyku, która objawia się zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Objawami schorzenia jest zgaga, odbijanie, trudności w połykaniu pokarmów, świszczący oddech oraz przewlekły suchy kaszel.

Uporczywy kaszel - przyczyny inne i nietypowe

Uporczywy kaszel może mieć także inne przyczyny, takie jak:

Istnieją też nietypowe przyczyny kaszlu uporczywego należą:

Uporczywy kaszel - diagnostyka i leczenie

Kaszel może być wywoływany przez różne czynniki, co może sprawiać trudności tak diagnostyczne, jak i lecznicze. Co jest ważne w jego diagnostyce i leczeniu?

Aleksandra Undrunas oraz Krzysztof Kuziemski z Katedry i Kliniki Alergologii i Pulmonologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślają, że by wyleczyć długotrwały bądź uporczywy kaszel niezbędne jest ustalenie jego przyczyny, rodzaju i charakteru. To dlatego tak ważna jest wnikliwa i kompleksowa diagnostyka, która czasem wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności działania interdyscyplinarnego.*

Co pomoże na uporczywy kaszel? Leczenie kaszlu powinno opierać się na leczeniu przyczynowym. Należy jednak wiedzieć, że leczenie farmakologiczne oraz zastosowanie domowych sposobów zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta, a także od rodzaju i charakteru kaszlu. Inaczej bowiem leczy się  kaszel w ciąży, męczący kaszel w nocy, który pojawia się u dorosłego, duszący kaszel u dziecka czy przewlekły kaszel u dziecka czy osoby starszej. To dlatego tak ważne jest, aby obserwować objawy oraz w razie wystąpienia niepokojących sygnałów skontaktować się z lekarzem.

Na uporczywy, mokry kaszel u dziecka i dorosłego, który towarzyszy infekcji, lekarz najczęściej przepisuje środki o działaniu wykrztuśnym czy mukokinetycznym. Na męczący kaszel u dziecka i dorosłego zaleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych, czasem wskazana jest antybiotykoterapia. W przypadku kaszlu przewlekłego kluczowa jest wnikliwa diagnostyka.

*Źródło wzmianki: www. journals.viamedica.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA