Włosogłówka - pasożyt szczególnie niebezpieczny dla dzieci

Włosogłówka to gatunek nicienia pasożytujący w jelicie ślepym. W zależności od intensywności inwazji objawy jej obecności mogą być bardzo dokuczliwe lub niezauważalne. Zakażenia najczęściej są związane ze zjedzeniem nieumytych owoców i warzyw lub piciem nieprzegotowanej wody. Jakie dolegliwości powoduje włosogłówka i dlaczego jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci?

Co to jest włosogłówka?

Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) jest gatunkiem nicienia, który wywołuje chorobę o nazwie trychocefaloza (choć można się spotkać z określeniem włosogłówczyca). Najczęściej zapadają na nią dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, choć zachorować na nią można w każdym wieku.

Włosogłówka to ciemnobrązowy pasożyt jelita ślepego, rzadziej grubego, który ma nitkowate ciało o długości około 5 centymetrów i charakterystyczne hialinowe zatyczki na obu biegunach. Jego przednia część ciała jest znacznie cieńsza od tylnej.

Zakażenia włosogłówką są częste w krajach ciepłych i tropikalnych. W Polsce najwięcej zakażeń odnotowuje się na obszarach wiejskich. Ponieważ zakażenie następuje poprzez spożycie jaj pasożyta, można się nią zarazić poprzez wypicie zanieczyszczonej wody, w której mogą znajdować się jaja bądź przez zjedzenie niedomytych owoców lub warzyw. W zarażeniu mogą pośredniczyć muchy, które przenoszą jajeczka z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze.

Zobacz wideo

Włosogłówka - cykl rozwojowy

Do zarażenia włosogłówką dochodzi poprzez połkniecie jaj pasożyta znajdujących się w glebie. Jak wygląda cykl rozwojowy włosogłówki?

Po spożyciu jaj w jelitach człowieka wylęgają się inwazyjne larwy, które migrują do jelita grubego. Dojrzałe pasożyty zakotwiczają się w błonie śluzowej, wnikając w nią przednią częścią. Intruzi odżywiają się krwią żywiciela.

Dorosły osobnik włosogłówki żyje kilka lat. W ciągu doby samice mogą złożyć nawet 14000 jaj, które cechują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych - mogą zarażać przez długi czas. Jaja po wydaleniu z kałem, w środowisku zewnętrznym dojrzewają i stają się inwazyjne. Są zdolne do rozpoczęcia kolejnego cyklu zakażenia.

Włosogłówka - objawy zakażenia

Zdarza się, że pomimo zakażenia włosogłówką nie pojawiają się żadne objawy. Zwykle dzieje się tak przy małej intensywności inwazji pasożytów. Typowymi przejawami jej obecności w przypadku intensywnej inwazji są dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego. Włosogłówka u dzieci może doprowadzić do zahamowania wzrostu lub opóźnienia rozwoju poznawczego. Z tego powodu jest dla nich szczególnie niebezpieczna.

Zwykle objawami obecności włosogłówki są:

Włosogłówka - rozpoznanie i leczenie

Aby wykryć obecność włosogłówki, należy wykonać badanie kału. Zwykle nie stwierdza się obecności pasożytów, a ich jaj, które są wydalane wraz z kałem po trzech miesiącach po zarażeniu. Podczas badania ustala się również liczbę obecnych jaj, dzięki czemu można oszacować skalę inwazji.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych. Terapia niestety jest trudna, z uwagi na względu na małą wrażliwość pasożytów na stosowane leki oraz głębokie wnikanie ich w ścianę jelita.

Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się włosogłówki? Niektórzy przekonują, że tak - to ziołowe kąpiele z mąki i miodu. Czy jest możliwe, by po kąpieli w naparze z mieszanki specjalnych ziół mających działanie przeciwpasożytnicze, natarciu skóry miodem i oprószeniu mąką, włosogłówka mogła opuścić organizm przez skórę? Nie, ponieważ ta bytuje w jelicie - nie ma zdolności przechodzenia przez jego ścianę.

Istnieją jednak inne sposoby, które wspierają walkę z pasożytem. To naturalne środki, które wzmacniają organizm i działają przeciwpasożytniczo. Warto więc sięgać zarówno po pestki dyni, jak i mieszanki ziół. Przed podjęciem działań warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy również pamiętać, że terapie naturalne nie mogą zastępować leczenia prowadzonego przez lekarza.

Podczas leczenia bardzo ważna jest dieta, która pozwala na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować słodycze oraz ograniczyć węglowodany. Należy pić dużo wody i jeść produkty bogate w błonnik. Warto postawić na probiotyki, zwłaszcza te zawarte w jogurtach naturalnych.

Włosogłówka - jak zapobiegać zakażeniu?

Aby zapobiec zakażeniu włosogłówką, należy przestrzegać zasad higieny osobistej (mycie rąk po przyjściu do domu, po korzystaniu z toalety i przed posiłkiem to podstawa), a także dokładnie myć spożywane w na surowo warzywa i owoce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA