Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby i leki

Jak zbić gorączkę u dziecka? Szybko i skutecznie, ponieważ wysoka gorączka, która zwykle towarzyszy infekcjom, może być niebezpieczna. Bardzo ważne jest, by reagować i działać właściwie. Czy jednak zawsze trzeba bić na alarm, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę? Kiedy jest to konieczne, a kiedy niewskazane? Jak zbić gorączkę u dziecka, by mu szybko pomóc?

Jak zbić gorączkę u dziecka jest pytaniem, które nurtuje wielu rodziców. Aby pomóc dziecku, ale i mu nie zaszkodzić, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Zobacz wideo

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?

Zwykle kiedy temperatura ciała dziecka wynosi więcej niż 37°C, rodzice są zaniepokojeni i zaczynają się zastanawiać, co robić. Zatroskani często zapominają, że stan podgorączkowy, czyli stan, w którym temperatura ciała dziecka wzrasta powyżej określonych norm, nie przekracza jednak 38°C, nie jest wskazaniem do interwencji i podawania leków obniżających gorączkę. Okazuje się bowiem, że podwyższona ciepłota ciała ma korzystny wpływ na przebieg choroby. To sygnał, że organizm podjął walkę z patogenem, który wywołał infekcję (zwykle są to wirusy i bakterie). To dlatego nie należy spieszyć się z podawaniem dziecku leków przeciwgorączkowych.

O gorączce u dziecka mówi się, gdy temperatura jego ciała wzrasta powyżej 38°C. Wyróżnia się:

  • gorączkę umiarkowaną. Wówczas temperatura ciała mieści się w przedziale 38°C-38,5°C,
  • gorączkę wysoką, gdy temperatura ciała przekracza 38,5°C,
  • temperatura powyżej 40°C, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) oraz National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) zalecają, by w przypadku, gdy gorączka nie jest wysoka (wynosi mniej niż 38,5°C), a dziecko dobrze się czuje, nie podawać leków przeciwgorączkowych. Wystarczy jedynie mierzyć temperaturę ciała oraz obserwować małego pacjenta. To ważne, ponieważ gorączka u dziecka często pojawia się nie tylko nagle, ale i szybko rośnie.

Ponieważ według specjalistów podstawowym celem postępowania w przypadku gorączki u dziecka jest poprawa jego komfortu, a nie samo obniżenie gorączki, należy ją zbijać, gdy temperatura ciała jest wysoka (wynosi więcej niż 38,5°C) lub jest niższa, ale dziecko źle się czuje.

Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby

Zbijanie gorączki u dziecka warto rozpocząć od domowych sposobów. Co robić? Pomogą:

  • chłodne okłady stosowane na czoło i kark, ale także nogi,
  • letnie kąpiele (woda powinna być niższa o 1°C niż temperatura ciała dziecka),
  • leki ziołowe, które zawierają wyciągi roślinne (na przykład wyciąg z kwiatostanu lipy),
  • lekkie, swobodne ubrania, które przepuszczają powietrze. Nie należy organizmu przegrzewać. Pomieszczenie, w którym przebywa chory powinno być dobrze przewietrzone,
  • napoje. Nawadnianie jest ważne, ponieważ długotrwała bądź wysoka gorączka, której towarzyszy zlewne poty, mogą prowadzić do odwodnienia. Dziecko powinno pić dużo wody.

Jak zbić gorączkę u dziecka - leki

Jeśli domowe sposoby na zbijanie temperatury u dziecka nie pomogą, trzeba posiłkować się zawartością apteczki. Jeżeli temperatura wzrasta, wysoka gorączka się utrzymuje, a dziecko źle się czuje, należy mu podać mu lek obniżający gorączkę, który zawiera w swoim składzie substancje czynne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To paracetamol lub ibuprofen, koniecznie w dawce przeliczonej na masę ciała dziecka. Leki te są dostępne bez recepty.

Co na gorączkę dla niemowlaka i starszego dziecka? Na rynku można znaleźć wiele leków, które są przeznaczone do podawania dzieciom w przypadku gorączki. Występują w różnych postaciach i dawkach. To syropy, zawiesiny, roztwory, tabletki czy czopki.

Jaki lek na gorączkę jest najlepszy? Mający odpowiednią dawkę substancji leczniczej, którą łatwo można odmierzyć, a i jest wygodny do podania dziecku. Co na gorączkę dla niemowlaka, a co dla starszaka? Dla najmłodszych pacjentów najlepsze są czopki, dla starszych - syropy, roztwory lub tabletki.

Jak zbić gorączkę u dziecka. O czym jeszcze pamiętać

Podając dziecku lek przeciwgorączkowy zawsze należy zwrócić uwagę na właściwe dawkowanie. Ilość leku przelicza się na masę ciała dziecka, a nie na jego wiek. 

Choć preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen można stosować zamiennie, by przyspieszyć spadek gorączki, nie można podawać ich jednocześnie, gdyż grozi to przedawkowaniem.

Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza? Jeżeli pomimo podania dziecku leku przeciwgorączkowego temperatura ciała nie spada, utrzymuje się bądź wzrasta, dziecko czuje się coraz gorzej, pojawiło się podejrzenie infekcji bakteryjnej lub choroby zakaźnej. Nie należy zwlekać, gdy gorączkuje noworodek bądź niemowlę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA