Zatwardzenie u dziecka - poznaj przyczyny problemu i najlepsze sposoby na uniknięcie go w przyszłości

Zatwardzenie u dziecka to dosyć powszechny problem. Dla rodziców często jest to powód do niepokoju. Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości? Jak zwalczyć zatwardzenie u dziecka? Podpowiadamy.

Zatwardzenie u dziecka - spis treści:

 1. Zatwardzenie u dziecka - co to za problem?
 2. Zatwardzenie y dziecka - najczęstsze przyczyny
 3. Zatwardzenie u dziecka - najlepsze sposoby
 4. Zatwardzenie u dziecka - lepiej zapobiegać niż leczyć
 5. Zatwardzenie u dziecka - kiedy do lekarza?
Zobacz wideo

Zatwardzenie u dziecka - co to za problem?

Zatwardzenie u dziecka (zaparcia u dziecka) to bardzo częsty problem. Wówczas dziecko wydala rzadkie, nieregularne i zbite stolce, które zazwyczaj mają postać małych grudek. Czynności tej zazwyczaj towarzyszy spory wysiłek, a nawet stres i płacz.

Zatwardzenie u dziecka - najczęstsze przyczyny

Małym dzieciom zdarza się lekceważyć uczucie parcia na stolec. A to z kolei może rozregulowywać rytm pracy jelit. Przez to stają się one leniwe, co prowadzi do zaparć. To zdecydowanie najpowszechniejsza przyczyna zatwardzeń u dzieci. Dlatego dolegliwość ta nie jest powodem do niepokoju. Jednak gdy widzimy, że powtarza się to dosyć często, powinniśmy zacząć uświadamiać nasze dziecko na temat konieczności regularnego wypróżniania.

Zdarza się także, że za problem odpowiadają różne choroby, nawyki i stany. Jakie mogą być inne przyczyny zatwardzeń u dzieci? Oto przykładowi winowajcy:

 • siedzący tryb życia z małą ilością aktywności fizycznej;
 • silny stres;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • przedawkowanie witaminy D3;
 • dieta uboga w błonnik. W przypadku jego niedoborów dochodzi do spowolnienia pracy jelit;
 • cukrzyca;
 • niedoczynność tarczycy;
 • alergia na białko mleka krowiego.

Zatwardzenie u dziecka - najlepsze sposoby

W przypadku zatwardzenia dziecku nie należy podawać leków na przeczyszczenie dla osób dorosłych (nie są wskazane także różne środku roślinne, które z reguły sprawdzają się w przypadku dorosłych). 

Najważniejszą kwestią jest usunięcie zalegającego stolca. Jedną z najczęstszych metod, które stosują rodzice, jest aplikacja czopka glicerynowego. Musimy jednak pamiętać, że jego dawkę należy wcześniej ustalić z lekarzem.

Zatwardzenie u dziecka - lepiej zapobiegać niż leczyć

Zatwardzenie u dziecka to często bardzo stresujący problem. Dziecko w trakcie prób wydalania stresuje się, a czasami nawet płacze. Nie jest to więc łatwe także dla rodziców, którzy w takich sytuacjach czują się bezradni i nie wiedzą, jak pomóc swojej pociesze. Zaparciom warto więc zapobiegać. Jak to zrobić? W wielu przypadkach pomaga zmiana codziennych nawyków.

Sposoby na zaparcie u dziecka. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Oto kilka wskazówek dla rodziców, którzy chcą uchronić swoje dziecko przed zaparciami:

 • Dieta dziecka powinna być bogata w błonnik. Dzięki temu praca jelit nie będzie ulegała spowolnieniu;
 • Z jadłospisu warto wyeliminować produkty, które sprzyjają zaparciom. To między innymi: czekolada, kakao, jasne pieczywo, biały ryż.
 • Powstawanie zaparć może być spowodowane także nadmiarem mięsa w codziennej diecie. Warto więc nieco ograniczyć jego ilość.
 • Warto zmotywować dziecko do większej aktywności fizycznej. Nie musimy jednak od razu zapisywać go na szereg zajęć sportowych. Możemy zacząć od regularnych wspólnych spacerów, które będą korzystne także dla naszego zdrowia.

Zaparcia u dziecka zazwyczaj nie sygnalizują żadnego poważnego problemu ze zdrowiem. Jednak nie powinniśmy go całkowicie lekceważyć. Warto popracować z dzieckiem nad zmianą niektórych nawyków, gdy zaparcia powtarzają się często. W najgorszych przypadkach zalegający przez długi czas stolec może prowadzić do rozszerzania odbytnicy, a także zanikaniem uczucia parcia na stolec. 

Zatwardzenie u dziecka - o tym pamiętaj:

 • Zatwardzenie u dziecka to dosyć powszechny problem. Zazwyczaj nie powinien być to dla rodziców powód do niepokoju.
 • Małym dzieciom zdarza się lekceważyć uczucie parcia na stolec. A to z kolei może rozregulowywać rytm pracy jelit. Przez to jelita stają się leniwe, co prowadzi do zaparć.
 • Inne przyczyny problemy to m.in. dieta uboga w błonnik, stres oraz brak odpowiedniej ilości ruchu.
 • Za częste zaparcia mogą odpowiadać także niektóre schorzenia. To m.in. cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Wówczas jednak zatwardzenie występuje z innymi objawami. 
 • Jedną z najczęstszych metod, które stosują rodzice jest aplikacja czopka glicerynowego. Musimy jednak pamiętać, że jego dawkę należy wcześniej ustalić z lekarzem.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.