Aktywność fizyczna dla dziecka - co wybrać, jak motywować? Poradnik dla rodziców

Aktywność fizyczna dla dziecka to temat, który interesuje wielu rodziców. Dlaczego to taki ważny aspekt rozwoju? Jaka aktywność dla dziecka to najlepsze rozwiązanie? Podpowiadamy.

Aktywność fizyczna dla dziecka - spis treści:

  1. Aktywność fizyczna dla dziecka - dlaczego jest taka ważna?
  2. Aktywność fizyczna dla dziecka - niepokojące dane
  3. Aktywność fizyczna dla dziecka - jaki sport dla dziecka wybrać?

Aktywność fizyczna dla dziecka - dlaczego jest taka ważna?

Sport i aktywność fizyczna to samo zdrowie. Dlatego wielu rodziców chce zaszczepić w swoich dzieciach takie zdrowe nawyki już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. 

- Starsze dzieci na aktywność fizyczną powinny poświęcać co najmniej godzinę dziennie. Dużo dają także działania zmniejszające ryzyko nadwagi przy okazji dotyczące całej rodziny. Przykładowo - zamiast jeździć windą, wchodzimy po schodach, zamiast samochodemjeździmy rowerem, zamiast coli pijemy wodę. Zachowanie rodziny ma olbrzymie znaczenie w zapobieganiu i leczeniu otyłości - powiedziała w rozmowie z nami prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aktywność fizyczna dla dziecka - niepokojące dane

Niestety wielu rodziców zaniedbuje tę kwestię. Niektóre dane są bardzo alarmujące. Jakiś czas temu głośno było na temat raportu NIK dotyczącego odżywiania w polskich szkołach. Według zgromadzonych danych aż 22 procent polskich uczniów ma nieprawidłową masę ciała (w grupie tej uwzględniono dzieci z nadwagą, otyłością i niedowagą). Co ważne, wskaźnik ten w ciągu ostatnich lat wzrósł aż o 5 punktów procentowych.

Zobacz wideo

Mimo że zdaniem autorów badania dużą odpowiedzialność za to ponosi szkoła (brak stołówek, niezdrowe produkty w sklepikach szkolnych), nie należy także zapominać o roli rodziców. Dosyć często zdarza się, że nadwaga czy otyłość to problem całych rodzin. Dlatego od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dziecku jak najzdrowsze nawyki i motywować je do ruchu i sportu. Najlepszym sposobem jest zapisanie go na wymarzone zajęcia.

Przetestowała wszystkie ćwiczenia dla przyszłych mam: pływanie, aqua aerobic, jogę, pilates, fitness i trening dna miednicy. Które najlepsze? >>

Aktywność fizyczna dla dziecka - jaki sport dla dziecka wybrać?

W trakcie wyboru aktywności fizycznej dla dziecka powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę jego wiek oraz zainteresowania. Które opcje cieszą się w ostatnich latach największą popularnością? Oto przegląd najczęściej wybieranych zajęć sportowych i ruchowych.

  • Taniec - do wyboru mamy m.in. zajęcia taneczne w domach kultury, prywatnych szkołach tańca czy ogniskach baletowych. W pełnowymiarowych treningach dzieci mogą zazwyczaj uczestniczyć od piątego roku życia. Dlaczego warto zdecydować się na takie zajęcia? Taniec nie tylko wzmocni mięśnie, a także rozwinie koordynację. Nauczy dziecka cierpliwości, doda mu odwagi, a także wzmocni jego kondycję.
  • Sztuki walki - na tego typu zajęcia mogą zazwyczaj już uczęszczać dzieci od czwartego roku życia. Jak może wpływać to na ich rozwój? Nauka sztuk walki pozwala na rozładowanie stresów, dobrze wpływa na kondycję fizyczną, uczy dyscypliny. Poza tym wzmacnia koncentrację, a także polepsza koordynację ruchową. 
  • Zajęcia teatralne - tego typu lekcje są zazwyczaj przygotowywane z myślą o dzieciach, które rozpoczęły już naukę w szkole podstawowej. Prowadzą je m.in. liczne domy kultury. Zwykle w ich programie jet sporo ruchu i tańca. 
  • Jazda konna - na takie zajęcia mogą zapisywać się dzieci ósmego roku życia. Wcześniej układ kostny dziecka nie jest na tyle wytrzymały, by poradzić sobie z obciążeniem w czasie jazdy. Co zapewniają tego typu lekcje? Oprócz dobrej zabawy to także nauka odpowiedzialności. Warto też dodać, że jazda na koniu wspiera m.in. mięśnie, prawidłową postawę i ogólną kondycję.  
  • Piłka nożna - w ostatnich latach tego typu zajęcia cieszą się popularnością nie tylko wśród chłopców, ale także wśród dziewczynek. Piłka nożna wspiera kondycję, uczy współpracy i decyzyjności. Nie możemy także zapominać o korzyściach takich jak wzmocnienie mięśni i układu kostnego. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzieci poniżej szóstego roku życia treningi z piłki nożnej przyjmują zazwyczaj formę zajęć ogólnorozwojowych.

Aktywność fizyczna dla dziecka - nic na siłę

Dzieci do zajęć sportowych i ruchowych zwykle mają bardzo pozytywne nastawienie i uczęszczają na nie z ochotą. Warto jednak co jakiś czas rozmawiać na ten temat. Może na przykład zdarzyć się, że jakieś zadania lub aktywności są dla nich stresujące, lub nie przynoszą żadnej satysfakcji. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad zmianą zajęć.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.