Nerwobóle - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwobóle, czyli nagłe ataki ostrego bólu, pojawiają się w różnych okolicznościach, niezależnie od wieku. Przyczyną dolegliwości są najczęściej zmiany chorobowe nerwów obwodowych, czyli ich uszkodzenia lub podrażnienia. Nasilenie bólu może być różne, zwykle jednak utrudnia on codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny i objawy nerwobólu? Jak sobie pomóc? Czy przypadłość można leczyć?

Nerwobóle, zwane także neuralgią, objawiają się rwącym, ostrym i piekącym bólem, promieniującym w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi. Może mu towarzyszyć drętwienie kończyn, osłabienia mięśni lub mrowienie. Ból pojawia się w obrębie skóry, błony śluzowej, mięśnia unerwionego przez jeden nerw.

Zobacz wideo

Ból związany z neuralgią ma charakter napadowy. Oznacza to, że pomiędzy atakami silnego bólu występują okresy bez dolegliwości bądź ból nie jest wówczas tak dokuczliwy. Dla nerwobólu charakterystyczne jest także to, że boli część ciała, która nie jest uszkodzona, zraniona czy kontuzjowana. Nie mniej typowy jest fakt, że ból nasila się w czasie wykonywania codziennych aktywności i czynności, takich jak oddychanie, mówienie czy poruszanie się.

Nerwobóle - rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje neuralgii:

 • samoistną - gdy jej przyczyna nie jest znana,
 • objawowa - gdy ból jest sygnałem, że w organizmie toczy się proces chorobowy.

Ponieważ nerwobóle związane są ze zmianami chorobowymi nerwów, dolegliwości pojawiają się w obrębie nerwu lub jego gałęzi, co jednocześnie oznacza część ciała, z której pochodzi dany sygnał nerwowy. Nawet niewielkie uszkodzenie nerwów może wywołać nerwobóle. Pojawiają się one tam, gdzie doszło do uszkodzenia bądź ucisku nerwu. Najczęściej neuralgia manifestuje się jako:

 • nerwobóle brzucha,
 • nerwobóle w klatce piersiowej,
 • nerwobóle serca,
 • nerwobóle pleców,
 • nerwobóle głowy i szyi,
 • nerwobóle splotu ramiennego,
 • nerwobóle zębów i twarzy - neuralgia nerwy trójdzielnego.

Nerwobóle zdarzają się również u dzieci. Powszechną dolegliwością są nerwobóle brzucha u dziecka, nerwobóle w klatce piersiowej u dziecka czy bóle głowy.

Nerwobóle - objawy i przyczyny

Nerwobóle to nagłe ataki bólu, który jest silny, dotkliwy, kłujący i palący. Bywa, że nerwobólowi w obszarze unerwionym przez uszkodzony nerw towarzyszy uczucie drętwienia, mrowienia bądź niedowładu, osłabienie sił mięśniowych czy zaburzenia czucia - niedoczulica (hipestezja) lub przeczulica.

Nerwoból jest silnym napadowym bólem wynikającym z uszkodzenia lub nieprawidłowego działania nerwu. Najczęstsze przyczyny występowania nerwobóli to:

 • uścisk lub uszkodzenie nerwów, wynikające ze stresu, infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy stresu, obrzęku tkanek, obecności guza nowotworowego,
 • zmiany zapalne w obrębie nerwów,
 • toksyczne uszkodzenia nerwów przez metale ciężkie lub niektóre zażywane leki,
 • choroby, takie jak toczeń rumieniowaty, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza,
 • "przewianie", które podrażnia nerwy,
 • gwałtowne i niekontrolowane ruchy,
 • osłabienie organizmu wynikające z zaburzeń autoimmunologicznych, z niedoboru witamin z grupy B.

Nerwobóle - leczenie

Niekiedy nerwobóle przechodzą samoistnie i nie wymagają leczenia. Zwykle pomagają środki przeciwbólowe czy plastry rozgrzewające. Gdy przyczyną nerwobóli jest stres i napięcie, warto zmienić podejście - zdystansować się, w miarę możliwości, i próbować się relaksować.

W opanowaniu sytuacji pomoże także dieta bogata w witaminy z grupy B (działają na układ nerwowy, regenerują nerwy, przyspieszają regenerację mikrouszkodzeń zakończeń nerwowych), jak również higieniczny tryb życia, czyli zapewnienie organizmowi optymalnej dawki snu oraz aktywności fizycznej. Pomogą również owoce czarnego bzu, rumianek szlachetny czy kora wierzby, stosowane zarówno doustnie, jak i miejscowo.

Jeśli nerwobóle powtarzają się często, utrudniają codzienne funkcjonowanie i stają się nie do zniesienia, warto udać się do lekarza, zarówno do specjalisty - neurologa, jak i lekarza rodzinnego. Ponieważ powtarzające się epizody mogą świadczyć o ukrytym schorzeniu, trzeba ustalić przyczynę bólu, określić jego rodzaj i podłoże. Konieczne jest wykonanie różnych badań, także specjalistycznych. Leczenie nerwobóli zależy od ich przyczyny.

Najczęściej stosuje się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wykorzystuje się również metody naturalne, takie jak ziołolecznictwo, akupunktura czy akupresura.

Więcej o: