Szum w uszach u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

Szum w uszach u dzieci zdarza się bardzo często, choć wydaje się, ze jest to przypadłość dotykająca wyłącznie osoby starsze. Szacuje się, że doświadcza ich nawet co trzecie dziecko. Jakie są przyczyny i objawy szumu usznego u dzieci? Jak sobie z nimi radzić?

Szum w uszach u dzieci, choć jest problemem częstym, bywa zgłaszany rzadko. Dlaczego? Po pierwsze mali pacjenci nie wiedzą, co w zakresie słyszenia jest normą, a co zaburzeniem. Może im się po prostu wydawać, że tak, jak słyszą, być powinno. Po drugie, częściej przebywają w miejscach, które są hałaśliwe - trudniej im wychwycić szumy.

Zobacz wideo

Szum w uszach u dziecka - objawy

Szum uszny może być odbierany jako dzwonienie, piski, stukanie, dzwonienie, świsty, dudnienie, szelest. Wszystkie te wrażenia słuchowe, niezależnie od charakteru, nasilenia, częstotliwości i brzmienia, nazywane są szumami usznymi.

Gdy jest cicho, człowiek nie powinien słyszeć żadnych dźwięków. Czasem może pojawić się dzwonienie w uszach, ale wrażenie zwykle szybko mija. To zjawisko naturalne. Powodem do niepokoju jest sytuacja, kiedy szumy w uszach bądź uchu pojawiają się samoistnie (nie są wywołane przez zewnętrzne źródło dźwięku), często, z różnym nasileniem. Szumy uszne mogą być słyszane także nieprzerwanie. W większości przypadków są one doznaniem subiektywnym - nie można ich zmierzyć czy zarejestrować.
Szumy uszne u niemowląt i dzieci nie bolą, ale są męczące, mogą też utrudniać prawidłowy i harmonijny rozwój. Wrażenie jest nieprzyjemne - tak dla dzieci, jak i dorosłych. To dlatego, w konsekwencji odczuwania dyskomfortu każdy, komu dokuczają szumy w uszach, może być zdekoncentrowany, rozdrażniony lub poirytowany. Szumy uszne bywają przyczyną bezsenności, mogą prowadzić do zaburzeń lękowych i nerwicy, depresji.

Szum w uszach u dzieci - przyczyny

Szumy w uszach mogą powstawać na każdym etapie drogi słuchowej, zwykle w uchu wewnętrznym - ślimaku, który odpowiada za słuch. Najczęściej są objawem uszkodzenia komórek słuchowych znajdujących się w ślimaku.

Szumy uszne nie są chorobą, choć mogą powstawać w przebiegu różnych schorzeń oraz infekcji bakteryjnych czy wirusowych. To zwykle wysiękowe zapalenie ucha środkowego, ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, przerost trzeciego migdałka, ale i niedoleczona grypa czy zapalenie ucha.
U młodych osób szumy uszne bywają także skutkiem nadmiaru hałasu, który prowadzi do tak zwanego urazu akustycznego. Przyczyną może być zbyt głośne słuchanie muzyki przez słuchawki. Zdarza się, że szumy uszne pojawiają się w chorobach tarczycy - nadczynności lub niedoczynności, bywają reakcją na zmiany zwyrodnieniowe czy dyskopatyczne szyjnego odcinka kręgosłupa. Do uszkodzenia komórek słuchowych i szumów usznych mogą się przyczynić stosowane leki, w tym niektóre antybiotyki.

Inne przyczyny szumu w uszach to woskowina w przewodzie słuchowym, zaleganie wody w przewodzie słuchowym (po kąpieli lub po pływaniu basenie) czy perforacja błony bębenkowej.

Szum w uszach u dzieci - leczenie i diagnostyka

Specjaliści są zdania, że szumy uszne, które są odczuwane dłużej niż 5 minut i pojawiają się częściej niż raz w tygodniu, wymagają uwagi i wykonania badań. Zdecydowanie powinny być zdiagnozowane szumy jednostronne, słyszane tylko w jednym uchu, zwłaszcza jeśli towarzyszą im zawroty głowy czy zaburzenia równowagi, a także postępujący niedosłuch. Szum w lewym uchu u dziecka czy prawym jest wskazaniem do odwiedzenia lekarza.

Badania i obserwacje dowodzą, że większość dzieci wyrasta z szumów w uszach. Rzadko zdarza się, by problem przeciągnął się do dorosłości. Niemniej sytuacji nie wolno ignorować, zwłaszcza że szumy bardzo często współwystępują z zaburzeniami słuchu i chorobami uszu. Każde dziecko, które skarży się na szumy uszne, musi być zdiagnozowane. Co zatem robić?

Ponieważ niezbędne są badania słuchu, należy udać się do lekarza rodzinnego, pediatry bądź laryngologa. Prawdopodobnie wymagana będzie konsultacja audiologiczna. Leczenie szumu w uszach jest wymaga podobnej terapii jak u dorosłych. Pomoże nie tylko aparat słuchowy, jeśli okaże się konieczny, ale i techniki relaksacyjne, które pomogą sobie radzić w czasie napadu szumów usznych.

Leczenie szumów usznych zależy od przyczyny problemu. Czasem wystarczy wyeliminowanie zmian związanych z infekcją bądź niedoleczoną chorobą górnych dróg oddechowych, w innym przypadku pomoże rehabilitacja górnego odcinak kręgosłupa. O tym, jakie działanie może przyczynić się do eliminacji szumów usznych, decyduje lekarz po rozpoznaniu problemu i ustaleniu jego przyczyny. Nie istnieje jeden sposób terapii, który byłby skuteczny we wszystkich rodzajach szumów.

Szum w uszach - leczenie domowe. Czy istnieje? Z pewnością można dbać o higienę słuchu - nie używać słuchawek, nie narażać się na głośne dźwięki i silny stres. Nie wolno też bagatelizować infekcji, zwłaszcza górnych dróg oddechowych - te należy wyleczyć do końca. A kiedy coś niepokoi, nie zwlekać, a udać się do lekarza.

Więcej o: