Woda utleniona. Jak ją stosować u dziecka?

Woda utleniona, 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru, to popularny środek odkażający. Ma wiele właściwości, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie czy kosmetyce. Doskonale sprawdza się przy drobnych skaleczeniach czy otarciach, ale nie tylko z tego powodu warto mieć ją zawsze pod ręką. Jak stosować wodę utlenioną u dziecka?

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru (H2O2) to reaktywna forma tlenu. Jej 3-procentowy roztwór można kupić bez recepty we wszystkich aptekach, stacjach benzynowych i drogeriach. Prawdopodobnie znajduje się w każdej apteczce. Trudno się dziwić - to zdecydowanie jeden z najtańszych i najpopularniejszych środków stosowanych w pierwszej pomocy przy skaleczeniach czy otarciach. Woda utleniona ceniona jest ze względu na działanie odkażające. W czasie kontaktu z błonami śluzowymi następuje jej rozkład do wody i tlenu atomowego. Ze względu na wytwarzanie tlenu atomowego woda utleniona wykazuje właściwości dezynfekujące.

Zobacz wideo

Woda utleniona - odkażanie ran

Roztwór nadtlenku wodoru posiada właściwości bakteriobójcze i odkażające, dlatego woda utleniona jest stosowana do odkażania powierzchownych ran (3-procentowy roztwór). Woda utleniona rozkłada się przy kontakcie z krwią i peroksydazami, spieniając okolice rany, a wydzielając tlen, mechaniczne ją oczyszcza. Co ważne woda utleniona może wspomagać opatrywanie zranień obficie pokrytych zaschniętą lub zakrzepłą krwią.

Jednak woda utleniona nie jest cudownym lekiem. Jej właściwości bakteriobójcze przy opatrywaniu zranień są słabe i krótkotrwałe. Jej stosowanie nie zmniejsza ryzyka zakażenia, działa bowiem jedynie na patogeny beztlenowe, przy czym najwięcej jest tych tlenowych. Woda utleniona pomaga, ale to słabo działający środek przeciwbakteryjny. Dodatkowo w szczególnych sytuacjach może utrudniać gojenie się rany.

Woda utleniona - sposób na płukanie jamy ustnej

Choć po wodę utlenioną zwykle sięgamy w celu przemywania ran, nie jest to jedyne jej zastosowanie. Można jej również używać do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych - po rozcieńczeniu wodą, w stosunku około 1:50, choć roztwory do bezpośredniego użycia dostępne są też w aptekach. Płukanie gardła wodą utlenioną to sprawdzony sposób na:

Gdy infekcja się rozwinęła, przygotowaną mieszanką należy płukać gardło trzy razy dziennie.

Woda utleniona do nosa dla dzieci

Woda utleniona pomoże dzieciom przy katarze czy w leczeniu chorych zatok. Należy pamiętać, by do zakraplania nosa używać wyłącznie roztworu wody utlenionej. Samej wody utlenionej nie można wlewać do nosa.

W tym przypadku sprawdzi się roztwór wody utlenionej i soli fizjologicznej, który może być stosowany do płukania zatok bez obaw. Nie dość, że nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, może przynieść natychmiastowe ukojenie.

Jak sporządzić roztwór do nosa dla dzieci? Do 5 ml soli fizjologicznej wystarczy dodać 2 krople wody utlenionej. Jak go podać? Należy ułożyć dziecko na plecach, z głową lekko odchyloną w dół. Roztwór trzeba zakroplić najpierw do jednej, a następnie do drugiej dziurki nosa. Kiedy mikstura dostanie się do zatok, może pojawić się uczucie pieczenia. To naturalne. Po chwili dziecko może, a nawet powinno, wydmuchnąć nos.

Woda utleniona do inhalacji dla dzieci

Woda utleniona może służyć również do inhalacji dla dzieci. Ten sposób doskonale sprawdza się przy katarze i zapaleniu zatok. To sprawdzona metoda w walce z infekcjami dróg oddechowych. U starszych dzieci można stosować roztwór 0,5% (1 ml wody utlenionej i 5 ml wody destylowanej), zaś u młodszych 0,25.

Woda utleniona dla dziecka do ucha

Można spotkać się z opinią, że woda utleniona dla dziecka do ucha to świetny pomysł zarówno na jego oczyszczenie, jak i złagodzenie choroby. Że dzięki swoim właściwościom potrafi skutecznie zahamować rozwijanie się bakterii i wirusów, dlatego sprawdza się przy pierwszych objawach przeziębienia i bólu ucha. Co na to specjaliści? Większość lekarzy twierdzi, że nie jest to dobre rozwiązanie.

Wielu z nich jest zdania, że ani czyszczenie uszu, ani wkraplanie wody utlenionej do uszu w celach leczniczych nie powinno być stosowane, zwłaszcza u dzieci. Argumentem jest fakt, że woda utleniona jest na tyle silnym utleniaczem, że może uszkodzić delikatne tkanki naskórka w uchu. Lekarze nie zalecają jej stosowania nawet w formie rozcieńczonej.

Większość pediatrów odradza leczenie ucha wodą utlenioną, entuzjaści medycyny naturalnej są inne go zdania. Kto ma rację? Co zrobić? Najbezpieczniej zasięgnąć opinii zaufanego lekarza pediatry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.