Lapisowanie zębów u dzieci to jedna z możliwych metod leczenia próchnicy mleczaków. Impregnacja ubytku polega na pokryciu związkami chemicznymi próchnicowo zmienionych tkanek zęba. Do zabiegu wykorzystuje się azotan srebra, który sprawia, że zmiany chorobowe się cofają, a tkanki zębowe ulegają utwardzeniu. Ponieważ substancja ma działanie bakteriobójcze, pokrycie nią zmian próchniczych na zębach skutecznie hamuje rozwój choroby i chroni ząb przed usunięciem bądź powikłaniami, o które nie jest trudno. Kiedy mleczaki zaczynają się psuć, szybko dochodzi do zapalenia miazgi i stanów zapalnych. Zdarza się, że pojawiają się ropne zakażenia, co wiąże się z koniecznością przyjmowania antybiotyków. Warto przy tym pamiętać, że próchnica zębów mlecznych wpływa nie tylko na jamę ustną, ale i zdrowie całego organizmu.
Lapisowanie stosuje się zwłaszcza w przypadkach, gdzie ubytek jest tak duży, że wypełnienie mogłoby się nie utrzymać. Choć zabieg nie leczy próchnicy, to ją spowalnia i hamuje rozwój ubytku, co z kolei umożliwia zachowanie zębów mlecznych - by jak najdłużej utrzymywały miejsce dla zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli przed terminem ich fizjologicznego wypadnięcia, prowadzi do przykrych konsekwencji. To między innymi:
Lapisowanie zębów, choć jest szybkie, bezbolesne i bezpieczne, ma jedną wadę - zęby w miejscu pokrycia ich substancją zabezpieczającą robią się czarne. Dobra wiadomość jest taka, że zmiany ograniczają się wyłącznie do obszaru zainfekowanego przez próchnicę. Dzieje się tak wskutek wytrącania się srebra. Zdrowe zęby pozostają bez zmian w zabarwieniu.
Ponieważ zęby mleczne są słabsze, próchnica atakuje je szybciej. To dlatego choroba ta dotyka już małe dzieci - przykładem może być choćby próchnica butelkowa, która ma tak ostry i gwałtowny przebieg, że w krótkim czasie potrafi dokonać poważnych zniszczeń. To dlatego na pojawiające się zmiany chorobowe w zębach mlecznych nie można być obojętnym. Także mleczaki trzeba leczyć, a nie wyłącznie czekać, aż prędzej czy później wypadną. To ważne, ponieważ ich stan ma wpływ na rozwój kości żuchwy i szczęki, a co za tym idzie, także na zęby stałe - uzębienie mleczne bierze udział w prawidłowym rozwoju szczęki i żuchwy. Oznacza to, że wyeliminowanie próchnicy dzięki lapisowaniu zębów u dziecka uchroni jego zęby stałe przed próchnicą.
Lapisowanie zębów jest metodą leczenia i zapobiegania rozwoju próchnicy także w przypadku dzieci, które boją się dentysty i ciężko je przekonać do współpracy lub są niecierpliwe i trudno im wysiedzieć w miejscu. Bezbolesny, szybki zabieg jest dobrym rozwiązaniem.
Po zabiegu bardzo ważna jest poprawa higieny jamy ustnej, a i zwracanie uwagi na to, co i kiedy je dziecko (chodzi zarówno o słodycze i słodkie napoje, jak i mleko pite bezpośrednio przed snem bądź w nocy, bez mycia zębów).
Zabieg lapisowania zębów u dzieci przebiega w kilku etapach. Zaczyna się oczyszczeniem zęba z osadu nazębnego. Dentysta do tego celu używa szczoteczki z wodą utlenioną, a następnie przepłukuje ząb wodą, po czym osusza sprężonym powietrzem.
Po zabezpieczeniu zęba lekarz pokrywa go płynem dezynfekującym, a następnie przez 2-3 minuty nasącza roztworem azotanu srebra. Zabieg kończy się posmarowanie zęba substancją strącającą azotan srebra (wówczas azotan srebra tworzy odporny na próchnicę białczan srebra).
Dla uzyskania jak najlepszych efektów, lapisowanie powinno być wykonane trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Zabieg lapisowania nie jest trwały i wymaga powtórzenia po mniej więcej 3 miesiącach, a następnie po pół roku od pierwszej impregnacji. Lapisowanie zębów mlecznych jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.