Lakierowanie zębów u dzieci - jak często je wykonywać? O czym pamiętać?

Lakierowanie zębów u dzieci pozwala na dostarczenie zębom fluoru w dużej dawce i w odpowiednim stężeniu. Zabieg zapobiega demineralizacji oraz rozwojowi próchnicy, a także wzmacnia zęby. Dzięki niemu ich szkliwo staje się bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów. Na czym polega lakierowanie zębów u dzieci? Jak często trzeba je wykonywać? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? O czym pamiętać?

Lakierowanie zębów u dzieci, nazywane także fluoryzacją, to zabieg profilaktyczny wykonywany przez stomatologa w gabinecie dentystycznym. Polega na nałożeniu na powierzchnię zębów lakieru z dużą zawartością fluoru, który następnie zasycha, stopniowo uwalniając zawarty w nim związek. To zabezpiecza zęby i je wzmacnia.

Zobacz wideo

Lakierowanie zębów u dzieci - po co się je wykonuje?

Zęby są zbudowane z hydroksyapatytów, które zawierają wapń. Niestety rozpuszczają go kwasy znajdujące się w jamie ustnej. To obniża wytrzymałość kości. Co robić, by uniknąć próchnicy? Pamiętać, że jej rozwojowi sprzyja dieta bogata w cukier - zwłaszcza w sacharozę i fruktozę. Jej wrogiem zaś jest fluor.

Fluor, ze względu na swoje właściwości, jest stosowany w gabinetach stomatologicznych. Jest również, choć w dużo mniejszych stężeniach, składnikiem past i płukanek, które stosuje się w celu utrzymywania higieny jamy ustnej w warunkach domowych. Występuje także w wodzie i wielu produktach spożywczych.

Fluor, dostarczany organizmowi w odpowiednich ilościach jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Działanie tego pierwiastka jest nie do przecenienia: wbudowuje się w strukturę zęba i wzmacnia go, zmniejszając zdolność bakterii bytujących w jamie ustnej do wytwarzania kwasów osłabiających szkliwo zębów i sprzyjających próchnicy. Profilaktyczne stosowanie środków zawierających związki fluoru to najskuteczniejsza metoda zapobiegania próchnicy. Zabiegi lakierowania zębów u dzieci z jego użyciem pomagają zredukować ją nawet o 40%.

Lakierowanie zębów u dzieci - co warto o niej wiedzieć?

Do lakierowania zębów u dzieci stosuje się lakier, który jest bezpieczny nawet w przypadku połknięcia jego niewielkich ilości. Zabieg można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych, na zębach mlecznych oraz stałych. Lakierem pokrywa się wszystkie powierzchnie zębów. Według ekspertów skuteczne w zapobieganiu próchnicy są lakiery zawierające 5% fluorku sodu (NaF). Fluoryzacja zębów dostarcza każdemu zębowi fluoru w ilości dużo większej niż ma to miejsce podczas mycia zębów.

Fluoryzację należy wykonywać regularnie, 2 razy w roku, a w przypadku stwierdzenia dużego ryzyka rozwoju próchnicy, częściej. Według zaleceń specjalistów lakierowanie zębów u dzieci powinno się przeprowadzać nawet 4 razy do roku. Lakier do zębów uwalnia fluor przez kilka miesięcy po zabiegu.

Lakierowanie zębów u dzieci - wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania zabiegu lakierowania, takich jak:

  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6. roku życia,
  • użytkowanie aparatów ortodontycznych,
  • odsłonięcie szyjek zębów,
  • przyjmowanie leków zaburzających pracę ślinianek,
  • suchość w ustach,
  • radioterapia szyi lub głowy.

Istnieją również przeciwwskazania do przeprowadzenia lakierowania zębów u dzieci. To między innymi stany zapalne jamy ustnej.

Lakierowanie zębów u dzieci - o czym warto pamiętać?

Lakierując cyklicznie zęby dziecku należy pamiętać, że zbyt duża dawka fluoru może być szkodliwa. Nadmiar lakieru do zębów lub zbyt częste lakierowanie może doprowadzić fluorozy, która objawia się białymi plamkami na zębach (następnie szkliwo ciemnieje i pęka).

Lakierowanie zębów u dzieci musi zostać poprzedzone wyleczeniem wszystkich ubytków. Bardzo ważne jest, by zęby były oczyszczone z osadu oraz kamienia. W przeciwnym razie zabieg może okazać się nieskuteczny.

Im wcześniej przeprowadzi się zabieg lakierowania zębów u dzieci, tym zęby będą lepiej zabezpieczone przed działaniem patogenów. Zalecana się, by pierwszy zabieg przeprowadzić już na zębach mlecznych, czyli u dzieci w wieku przedszkolnym.

Po nałożeniu preparatu nie powinno się jeść posiłków przez co najmniej dwie godziny, a przez 12 godzin po zabiegu nie myć zębów. Wieczorem należy - zamiast szczotkowania - wypłukać jamę ustną stosownym preparatem.

Zabieg lakierowania zębów u dzieci jest rutynową procedurą wykonywaną w niemal każdym gabinecie stomatologicznym. Lakierowanie zębów u dzieci do 18. roku życia jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabieg wykonywany w prywatnym gabinecie dentystycznym kosztuje od 50 do 150 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.