Lekarz apeluje o szczepienie dzieci. Opublikował również poruszające zdjęcie chorego niemowlaka

Popularny lekarz, Dawid Ciemięga, opublikował post, w którym krytykuje antyszczepionkowców i apeluje, aby zawsze szczepić dzieci. Swoją wypowiedź poparł zdjęciem 5-miesięcznego chłopca, który zaraził się odrą.
Zobacz wideo

Dawid Ciemięga to lekarz pediatra, który od wielu miesięcy walczy z antyszczepionkowcami i rozprawia się z mitami na temat szkodliwości szczepionek.

Antyszczepionkowcy oszukują rodziców niemal na każdym kroku. Wmawiają wam, że choroby alergiczne, astma, AZS, zapalenia oskrzeli, kolki, biegunka, wymioty, anemia i wszystko inne to przez szczepienia, a tu okazuje się, że to typowe objawy alergii na białka mleka krowiego, co jest bardziej sensownym wyjaśnieniem takich dolegliwości

- pisał lekarz na swoim profilu na Facebooku w sierpniu 2018 roku.

Jak sam mówi, chce pokazać, że osoby propagujące informacje, jakoby szczepionki np. miały zawierać rtęć czy powodować autyzm albo alergie, są nieprawdziwe, a wręcz absurdalne.

Dawid Ciemięga pokazał zdjęcie dziecka chorego na odrę

Tym razem pediatra opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie 5-miesięcznego chłopca, który zaraził się odrą. Niemowlę nie było jeszcze szczepione przeciwko tej chorobie, ponieważ jest ono wykonywane u dzieci dopiero po ukończeniu 12. miesiąca życia.

Mój pierwszy pacjent z odrą

- taki podpis widnieje obok poruszającego zdjęcia niemowlaka, którego ciało i główka pokryte są wysypką.

Lekarz wyjaśnia również, jak mogło dojść do zarażenia się dziecka:

Ponieważ w ostatnim czasie przybyło nieszczepionych osób, z którymi można się spotykać w sklepie, na ulicy, w pracy czy u znajomych na imprezie, osoby niemające odporności, takie jak Filip, narażone są na choroby zakaźne. Filip nie przebywał z chorymi na odrę, zaraził się "po drodze".

Dawid Ciemięga przyznaje, że coraz częściej zgłaszają się do niego dorośli pacjenci z wysypką, u których diagnozuje odrę.

To, co kiedyś było mi znane wyłącznie z teorii i zdjęć, a ostatnio z doniesień medialnych, teraz widzę na własne oczy

- opisuje lekarz.

Lekarz krytykuje antyszczepionkowców

Dawid Ciemięga podkreśla, że liczba przypadków odry drastycznie wzrasta w ostatnim czasie proporcjonalnie do spadku wyszczepialności społeczeństwa.

Rodzice zostali perfidnie okłamani przez antyszczepionkowców, którzy twierdzą, że coś takiego jak odpowiedź stadna nie istnieje

- pisze w swoim poście pediatra.

Trudno o bardziej bezpośredni dowód na to, że słuchanie ludzi bez medycznych kompetencji jest po prostu nieodpowiedzialne, a dla niektórych kończy się tragicznie. Trudno również zrozumieć, że w obliczu tak jasnych dowodów przeciwko StopNop i całej szarlatanerii, wciąż wielu rodziców ślepo im wierzy

- narzeka Dawid Ciemięga.

Zdaniem lekarza wzrost liczby zachorowań m.in. na odrę to wina ruchu antyszczepionkówców i propagowanych przez nich praktyk.

Kiedyś, gdy ludzie jeszcze nie ogłupieli przez internet, szczepili dzieci i odra była zepchnięta na margines. Dzięki temu dzieci takie jak Filip nie były realnie zagrożone, a lekarze nie mieli pojęcia, jak ta choroba wygląda

- twierdzi lekarz.

Odra u dzieci

Odra jest chorobą wysypkową. Najczęściej pojawia się w wieku do 15 lat, a najbardziej narażona na nią jest grupa dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

Przyczyny: Odra jest chorobą wirusową, która przenosi się poprzez kontakt z chorym. Chory zakaża do około piątego dnia wysypki.

Objawy: Początkowo pojawia się tzw. okres zwiastunowy, który objawia się gorączką, wodnistym katarem, suchym kaszlem, biegunką. Na 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki na ciele, na policzkach chorego można zaobserwować białe plamki na czerwonym tle charakterystyczne tylko dla odry. Wysypka na ciele początkowo pojawia się na twarzy, za uszami i stopniowo pojawia się na coraz większym obszarze. Wysypka odrowa jest ciemna, a krostki występują w skupiskach.

Leczenie: Odrę leczy się objawowo, w razie wystąpienia powikłań podaje się antybiotyki. Odra może powodować szereg powikłań, m.in.: zapalenie krtani, zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego. Od 12 miesięcy aż do 18 lat po przebyciu odry pojawić może się podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą śmiertelną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.