Pimafucort to preparat występujący w postaci kremu lub maści. Lek przeznaczony jest do stosowania bezpośrednio na skórę objętą chorobową zmianą. Przynosi poprawę w przypadku krótkotrwałych, ostrych stanów zapalnych skóry - w obrębie skóry owłosionej, a także fałdów skórnych. Szczególnie zaleca się go, gdy zmiany na skórze są spowodowane nadmiernym przesuszeniem, łuszczeniem się skóry lub jej popękaniem - np. jako konsekwencja łojotokowego zapalenia skóry.
Pimafucort ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Krem jest zalecany w leczeniu stanów ostrych i podostrych, a także zmian w obrębie skóry owłosionej i fałdów skórnych. Maść jest zalecana w leczeniu zmian skórnych z towarzyszącym wysuszeniem, złuszczeniem lub pękaniem skóry, zwłaszcza w łojotokowym zapaleniu skóry.
Pimafucort stosuje się bezpośrednio na skórę. Zaleca się smarowanie objętego chorobą miejsca cienką warstwą kremu lub maści - od 2 do 4 razy w ciągu doby. Czas leczenia tym lekiem powinien określić lekarz, nie powinno się go jednak używać dłużej niż przez okres 2 tygodni. Odradza się także nakładanie preparatu na błony śluzowe, w okolicach oczu lub do uszu, gdy stwierdzi się perforację błony bębenkowej. Nie wolno go stosować na uszkodzoną skórę, a jeśli już, to przez bardzo krótki czas.
Choć uważa się, że Pimafucort jest bezpiecznym lekiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Nie powinny go używać osoby uczulone na którykolwiek składnik preparatu. Używanie Pimafucortu jest także odradzane w przypadku:
Są pewne choroby, a także inne okoliczności uważane za przeciwwskazania do stosowania leku. Czasami może też zaistnieć wskazanie do zmian w przypadku dawkowania. Najlepiej przed zażyciem leku skonsultować się z lekarzem. Niekiedy bowiem może wystąpić konieczność wykonania określonych badań kontrolnych.
Pimafucort przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego - bezpośrednio nakłada się go miejscowo na skórę. Należy uważać, by preparat nie dostał się w okolice oczu - w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.
W przypadku wystąpienia jakiekolwiek reakcji alergicznej na skórze, której objawy to m.in. pieczenie, zaczerwienienie czy swędzenie, zaleca się przerwanie stosowania maści, a następnie konsultację ze specjalistą.
Ze uwagi na ototoksyczne (uszkadzające słuch) oraz nefrotoksyczne (uszkadzające nerki) działanie zawartej w preparacie neomycyny, nie powinien być używany przez zbyt długi czas, stosowany bezpośrednio na uszkodzoną powierzchnię skóry oraz inne rany o dużej powierzchni. Warto dodać, że wyższy czynnik ryzyka działania ototoksycznego i nefrotoksycznego stwierdzono u osób z zaburzeniami czynności nerek.
Jeżeli w czasie, gdy pacjent podejmuje próbę leczenia tym preparatem, pojawią się problemy ze wzrokiem - nieostre widzenie albo jakiekolwiek inne zaburzenia widzenia, należy w pilnym trybie skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie preparatu Pimafucort w przypadku kobiet w ciąży powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, powinna zachować ostrożność. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi kobiety karmiące piersią.
Biorąc pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo, iż lek zawiera neomycynę, mogącą wywierać szkodliwe działanie na płód, przyszłym mamom odradza się smarowanie maścią Pimafucort ran o rozległej powierzchni przez dłuższy okres.
Stosowanie maści w przypadku dzieci niesie ze sobą zwiększone ryzyko pojawienia się możliwych działań niepożądanych. Lekarze i farmaceuci zalecają, by zachować szczególną ostrożność odnośnie dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.