Pyralgina - działanie, stosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Pyralginę stosuje się w przypadku bólów różnego pochodzenia, o silnym nasileniu oraz przy gorączce. Działa ona przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jaką powinno się stosować dawkę, by lek działał skutecznie i jak go przyjmować?
Zobacz wideo

Pyralgina - co to jest, wskazania do stosowania

Lek Pyralgina zaliczany jest do nieopioidowych leków przeciwbólowych z grupy pochodnych pirazolonu, o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ma również działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, przeciwzapalne oraz niewielkie właściwości o charakterze uspokajającym. Stosowany jest w leczeniu bólu mającego różnorodne podłoże, szczególnie w przypadku bólu o silniejszym natężeniu, gdy inne środki nie przyniosły poprawy. Lek jest dostępny bez recepty i powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, najlepiej w 25 stopniach.

Pyralgina - dawkowanie

Pyralginę powinno się przyjmować doustnie, najlepiej w trakcie jedzenia lub zaraz po zakończeniu jedzenia. Zaleca się dawkę jednorazową 0,5-1 g, podczas przewlekłych bólów jest to dawka 0,5-1 g, którą można zażywać trzy razy dziennie. W przypadku silnego bólu można zwiększyć jednorazową dawkę, ale maksymalnie do 1 g. Maksymalna doza dobowa wynosi 3 g. Leku nie powinno się zażywać dłużej niż przez siedem dni.

Pyralgina - stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek lekarstw w czasie ciąży bądź karmienia dziecka piersią powinno skonsultować się z lekarzem. Przy zażywaniu Pyralginy obowiązują takie same zalecenia - nie należy zażywać jej bez konsultacji z lekarzem. Specjalista, do którego zgłosi się przyszła mama, lub mama karmiąca, na podstawie wywiadu oceni możliwość przyjęcia leku; weźmie pod uwagę ewentualne zagrożenia i korzyści wynikające z zażywania leku.

Pyralgina a interakcje z innymi lekami

Stosowanie Pyralginy jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Najczęściej wykrywa się niepożądane interakcje z takimi lekami, jak: Polopiryna S, Aspirin czy też Nurofen Forte Caps (Nurofen Forte Express), ale może pojawić się też niekorzystna interakcja z innymi preparatami.

Pyralgina - przeciwwskazania do stosowania leku

Pyralgina - jak niemal każdy lek, ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Wśród nich są:

 • nadwrażliwość na metamizol oraz inne pochodne pirazolonu i pirazolidyny - wśród przykładowych leków są np. produkty lecznicze zawierające propyfenazon, fenazon lub fenylobutazon (szczególnie u pacjentów, u których po zastosowaniu któregoś z tych leków wystąpiła agranulocytoza),
 • osoby z rozpoznanym zespołem astmy analgetycznej lub znaną nietolerancją na leki przeciwbólowe objawiające się pokrzywką, obrzękiem naczynioworuchowym,
 • pacjenci, którzy reagują skurczem oskrzeli lub inną reakcją anafilaktoidalną na salicylany, paracetamol lub inne nieopioidowe leki przeciwbólowe,
 • zaburzenia czynności szpiku kostnego (np. po leczeniu cytostatykami) oraz zmiany w obrazie morfologicznym krwi (agranulocytoza, leukopenia, niedokrwistość),
 • ostra niewydolność nerek lub wątroby, ostra porfiria wątrobowa,
 • wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
 • stosowanie leków z grupy pochodnych pirazolonu i pirazolidyny (np. fenylobutazon , propyfenazon),
 • ciąża, a także karmienie piersią.

Pyralgina - wystąpienie możliwych działań niepożądanych

Działania niepożądane po zażyciu Pyralginy występują stosunkowo rzadko. U bardzo niewielu pacjentów mogą pojawić się:

 • małopłytkowość, 
 • zmniejszenie liczby białych krwinek (w tym agranulocytoza i leukopenia).

Te działania niepożądane mogą także wystąpić u osób, u których preparat był wcześniej stosowany bez powikłań. Do typowych objawów agranulocytozy należą: wysoka gorączka, ból gardła, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, nosa, gardła, narządów płciowych.

Węzły chłonne oraz śledziona mogą pozostać bez zmian lub być tylko nieznacznie powiększone. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów agranulocytozy należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu, skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania laboratoryjne krwi.

Inne możliwe działania niepożądane powodują:

 • niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna,
 • nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia czynności wątroby i nerek (także ostrą niewydolność nerek, zapalenie nerek z martwicą brodawek nerkowych),
 • reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy (także w obrębie krtani),
 • duszność, zaostrzenie objawów lub napad astmy, spadek ciśnienia tętniczego, zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny,
 • powstanie obrzęków obwodowych.

Bardzo sporadycznie może dojść do:

 • uszkodzenia czynności krwiotwórczej szpiku, prowadzącego do śmierci,
 • zespołu Stevensa i Johnsona.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.