Furaginum - działanie, stosowanie, dawkowanie oraz możliwe skutki uboczne

Furaginum to lek, który skutecznie pomaga przy zakażeniach układu moczowego. Działa przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowo i przeciwgrzybicznie. Jest niedrogi i dostępny bez recepty.
Zobacz wideo

Furagina - co to jest?

Furazydyna, potocznie występująca pod nazwą furagina (łac. Furazidin) jest lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym. Ma szerokie spektrum działania i jest zaliczana do grupy chemioterapeutyków (rodzaj substancji chemicznej), czyli leków przeciwdrobnoustrojowych, otrzymanych w wyniku całkowitej syntezy chemicznej. Nie posiadają one swojego odpowiednika w przyrodzie. Chemioterapeutyki stosuje się w leczeniu chorób zakaźnych.

Furagina działa w dość specyficzny sposób - nie zabija bakterii, lecz hamuje ich rozmnażanie. Jak tego dokonuje? Powoduje uszkodzenia DNA obecnych bakterii i powstrzymuje syntezę białek. Dodatkowo furagina wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe i lekko przeciwgrzybicznie. Jest dostępna w aptece, bez recepty.

Furaginum - kiedy stosować?

Ze względu na cenne działanie przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybiczne, furagina właściwie w niezmienionej postaci przenika do nerek. Z tego powodu stosuje się ją przede wszystkim do leczenia infekcji bakteryjnych dróg moczowych, takich jak przewlekłe oraz ostre zakażenia pęcherza oraz w przypadku nawracających infekcji spowodowanych przez bakterię E. coli (Escherichia Coli), czyli pałeczkę okrężnicy. Według danych to właśnie bakterie Coli są odpowiedzialne za 95 proc. zakażeń pęcherza.

Furaginum - jak stosować?

Furaginum powinno się zażywać razem ze spożywaniem posiłków i to najlepiej tych bogatych w białko. Dzięki diecie wzbogaconej o białko do organizmu zdecydowane lepiej wchłaniają się składniki leku. Po zażyciu lekarstwa powinno się je popić dużą ilość płynów. Nie powinno się spożywać napojów alkoholowych podczas leczenia preparatem Furaginum.

Podczas zapalenia pęcherza lek trzeba przyjmować nawet po ustąpieniu pierwszych, charakterystycznych dla infekcji objawów (pieczenie bądź swędzenie pojawiające się w czasie oddawania moczu). Powinno się kontynuować zażywanie, by całkowicie wyeliminować żyjące tam drobnoustroje.

W przypadku stosowania leku przez dłuższy czas, lekarze zalecają przeprowadzenie badań kontrolnych, w szczególności na wątrobę i nerki, a także wykonanie morfologii.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Furaginum, jak każdy lek, ma również możliwe działania niepożądane. Choć występują one stosunkowo rzadko - max. u 10 na 100 pacjentów, pojawiały się bóle głowy, nudności oraz częste oddawanie gazów.
Bardzo rzadko można było zaobserwować takie skutki uboczne, jak: senność, zawroty głowy, sinica, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha), a także podwyższona temperatura, ból w klatce piersiowej oraz reakcje alergiczne na skórze (obrzęk, zaczerwienienie, wysypka, świąd).

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadmierna wrażliwość na pochodne nitrofuranu, bądź na substancje pomocnicze preparatu, ciężka niewydolność nerek (skąpomocz, bezmocz), zdiagnozowana polineuropatia (np. cukrzycowa), niedobór G-6-PD (z powodu ryzyka wystąpienia niedokrwistości megaloblastycznej lub hemolitycznej).

Leku nie mogą przyjmować dzieci oraz młodzież poniżej 15 roku życia. Zakaz obejmuje również kobiety na początku ciąży (I trymestr), po 38 tygodniu ciąży oraz podczas porodu. Jest zalecany podczas karmienia piersią tylko w przypadku, gdy lekarz oceni, że większą korzyść matka będzie miała z jego stosowania, niż miałoby się to niekorzystnie odbić na dziecku. W przeciwnym razie trzeba podjąć rozsądną decyzję i ewentualnie wstrzymać się z karmieniem piersią przez pewien czas.

Furaginum a stosowanie innych leków

Furaginum uważany jest za bezpieczny lek. Oznacza to, że może być stosowany z wraz z większością leków. Są jednak substancje, których przyjmowanie wraz z Furaginum może spowodować negatywny wpływ na zdrowie, dlatego - planując zażywać inne leki - bezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem. Szczególnie po poradę należy się wybrać wtedy, gdy stosujemy antybiotyki lub leki przeciwbakteryjne. Zawsze warto pamiętać, że łączenie leków bez odpowiedniej wiedzy może wywołać niekorzystne interakcje.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o alergików. Preparat nie zawiera raczej alergenów, jest też pozbawiony laktozy, ale zdarzają się osoby uczulone na furaginę. Mogą go przyjmować kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Więcej o: