Alergia krzyżowa u dzieci - objawy, diagnostyka, leczenie

Alergia krzyżowa u dzieci występuje dość często. To reakcja, którą wywołuje kontakt z takimi samymi białkami różnych alergenów. Pojawia się, gdy osoba uczulona na jeden alergen zaczyna reagować alergią także na inny. Zwykle są one do siebie podobne, choć nie jest to regułą. Alergia krzyżowa u dzieci potrafi być dokuczliwa, ale i zaskakująca. Jak ją diagnozować i leczyć?
Zobacz wideo

Alergia krzyżowa u dzieci - co to takiego

Alergia krzyżowa jest rodzajem alergii wywoływanej przez alergeny z dwóch grup. To jednoczesna nadwrażliwość na substancje pokarmowe, wziewne i kontaktowe. Mechanizm powstawania alergii krzyżowych polega na tym, że organizm wytwarza przeciwciała mające zwalczać jeden alergen, ale te atakują również substancję identyczną bądź do niego bardzo podobną. Do alergii krzyżowej dochodzi, gdy podobieństwo sekwencji białek w budowie antygenów głównych wynosi około 70 procent.
Dzieje się tak, ponieważ przeciwciała nie są w stanie ich rozróżnić.

Do alergenów krzyżowych należą zazwyczaj substancje o podobnej budowie lub pochodzące z tej samej grupy alergenów, na przykład białka mleka pokrewnych gatunkowo ssaków, ale nie jest to regułą. Reakcje uczuleniowe mogą się pojawiać w przypadku czynników całkowicie niespokrewnionych, są to na przykład roztocza kurzu domowego i owoce morza. Najczęstsze reakcje krzyżowe u dzieci występują pomiędzy alergenami pokarmowymi i wziewnymi, na przykład alergenami pyłku drzew a alergenami surowych owoców oraz warzyw. Alergia krzyżowa nie jest tym samym co alergia na kilka alergenów.

Alergii krzyżowej u dzieci często nie da się przewidzieć, dlatego może być groźna - reakcję może wywołać produkt, który dotychczas nie szkodził. Na przykład w okresie pylenia brzozy alergię może wywołać zjedzenie selera czy marchwi, choć w innym czasie takie problemy się nie pojawiały. Alergia krzyżowa u dzieci manifestuje się najczęściej wiosną i latem, gdy w powietrzu znajduje się najwięcej alergenów.

Alergia krzyżowa u dzieci - objawy

Dziecko, które cierpi na alergię krzyżową, może mieć alergię pokarmową, kontaktową lub wziewną. Oznacza to, że objawy alergii mogą dotyczyć:

 • skóry. To głównie nasilenie atopowego zapalenia skóry, rumień i pokrzywka,
 • układu pokarmowego. Najczęściej jest to ból brzucha, zaparcia, wymioty, biegunka, kolki i nudności,
 • oddechowego. Zwykle jest to kaszel, katar i świąd krtani oraz gardła.

W skrajnych przypadkach pojawia się wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka uogólniona, obrzęk Quickiego, choć przy tym typie alergii objawy ogólnoustrojowe pojawiają się rzadko.

Objawy alergii krzyżowej u dzieci są podobne do objawów alergii szybkiej, co oznacza, że występują zwykle po kilkunastu minutach (do pół godziny) od kontaktu z substancją uczulającą.

Alergia krzyżowa u dzieci - najczęstsze odczyny

Alergia krzyżowa zwykle dotyczy:

 • jaj i mięsa kurczaka,
 • roztoczy i skorupiaków,
 • pyłków brzozy i pułków leszczyny, olszy, dębu, buku, a także jabłek, gruszek i moreli,
 • pszenicy i innych gatunków zbóż,
 • winogron i kiwi, bananów, orzechów,
 • wieprzowiny i kociej sierści,
 • orzechów i leszczyny, brzozy,
 • marchwi i selera, jabłka, ziemniaka,
 • pyłków traw oraz melona i pomarańczy, pomidora, mąki,
 • białek mleka krowiego i wołowiny, mleka koziego i owczego.

Alergia krzyżowa u dzieci - diagnostyka

Alergię krzyżową diagnozuje się za pomocą testów skórnych i immunologicznych z krwi. Przydatne są takie badania jak: testy skórne z wykorzystaniem alergenów rekombinowanych, badanie krwi w kierunku IgE całkowitego i specyficznego, immunoelektroforeza krzyżowa, doustne próby prowokacyjne, immunoblotting. Ponieważ nie ma jednej metody diagnostycznej, która potwierdziłaby lub wykluczyła alergię krzyżową, bardzo ważna jest obserwacja i zapisywanie niepokojących objawów.

Alergia krzyżowa u dzieci - leczenie

Leczenie alergii krzyżowej u dzieci nie jest łatwe. W przypadku pojawienia się alergii pokarmowej zaleca się dietę eliminacyjną, czyli wykluczenie produktów, które wywołują reakcję alergiczną. W leczeniu alergii krzyżowej włącza się leki antyalergiczne, zarówno stosowane doraźnie, już po wystąpieniu objawów uczulenia, jak i zażywane profilaktycznie i systematycznie. Szeroko stosowaną metodą jest odczulanie, polegające na podawaniu dziecku minimalnej dawki alergenu, co ma na celu uodpornienie organizmu na jego działanie. W leczeniu alergii krzyżowej u dzieci kluczowe jest unikanie substancji alergizujących.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.