Uczulenie na słońce - jak sobie z nim radzić?

Uczulenie na słońce, czyli nadmierna wrażliwość na działanie promieni słonecznych, dokucza wielu osobom, najczęściej wiosną, ale i latem. Nadwrażliwość może być typową alergią, ale i zdarza się, że wrażliwość skóry na światło słoneczne wzmagają inne czynniki. Jakie są objawy uczulenia na słońce? Jak sobie z nim radzić?
Zobacz wideo

Uczulenie na słońce - objawy

Alergenem wywołującym objawy uczulenia na słońce jest czynnik fizyczny - promienie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego. W wyniku kontaktu z nim, wskutek nadwrażliwości, pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Najczęściej jest to:

 • wysypka,
 • plamy,
 • swędząca pokrzywka słoneczna,
 • zaczerwienienia,
 • grudki,
 • świąd,
 • opuchlizna,
 • złuszczenie naskórka,
 • przebarwienia skóry,
 • drobne pęcherzyki,
 • gorączka, dreszcze, ból głowy, złe samopoczucie.

Zmiany skórne pojawiają się wyłącznie w miejscach wystawionych na ekspozycję słoneczną, większość w przeciągu doby od kontaktów ze słońcem. Uczulenie na słońce może się pojawić już wiosną, w czasie pierwszych kontaktach ze słońcem. Dzieje się tak dlatego, że po zimie organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć odpowiedniej ilości melaniny, barwnika chroniącego skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Uczulenie na słońce - przyczyny

Uczulenie na słońce i towarzyszące mu objawy ma różne przyczyny, a alergia na słońce może mieć postać fotodermatozy idiopatycznej oraz fotodermatozy egzogennej.

Fotodermatoza idiopatyczna, czyli samoistna pojawia się zwykle po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi. U podłoża leży wówczas nadwrażliwość na promienie światła słonecznego. Fotodermatoza egzogenna wywołana jest kontaktem z substancją, która zwiększa wrażliwość organizmu na działanie słońca. Nadwrażliwość może wystąpić pod wpływem działania kosmetyków z kwasami owocowymi, a także związków chemicznych obecnych na przykład w perfumach bądź innych kosmetykach. Zdarza się jednak, że do reakcji fotoalergicznej dochodzi wskutek spożycia substancji uwrażliwiających na działanie słońca. To między innymi tabletki hormonalne, środki moczopędne, leki na nadciśnienie, niektóre antybiotyki czy zioła (na przykład dziurawiec). Warto dodać, że reakcja może wystąpić u każdego, dlatego warto czytać ulotki dołączone do leków.

Może się zdarzyć, że za reakcję alergiczną odpowiada spadek odporności skóry na działanie promieni słonecznych, który może być wywołany zarówno wiekiem, jak i liczbą godzin spędzonych na słońcu w ciągu życia. Trzeba pamiętać, że niektóre schorzenia, które są uwarunkowane genetycznie, wywołują nadwrażliwość na światło słoneczne. To między innymi toczeń rumieniowaty układowy, łuszczyca czy porfirie, czyli choroby związane z nieprawidłowym działaniem enzymów.

Uczulenie na słońce - zapobieganie

Aby uniknąć objawów uczulenia na słońce, które mogą być naprawdę dokuczliwe, należy ograniczać czas ekspozycji na promienie słoneczne, a i chronić skórę przed jego działaniem. Dobrym pomysłem jest przyzwyczajanie skóry do promieni słonecznych już wczesną wiosną.

Najważniejsze jest, by odpowiednio się ubierać - w lekką i przewiewną odzież. Nie wolno zapomnieć o nakryciu głowy. Ważne, by odsłonięte części ciała, na przykład twarz, dłonie czy szyję, posmarować kremem z wysokim filtrem UV (SPF 50). Ponieważ alergią na słońce mogą zareagować także oczy, trzeba pamiętać o okularach słonecznych z filtrem UV, które chronią oczy przed uszkodzeniami światła UV. Osoby borykające się z uczuleniem na słońce powinny również zadbać o odpowiednie składniki w diecie - szczególnie beta-karoten.

Uczulenie na słońce - leczenie

Jeśli pomimo starań pojawiły się objawy uczulenia na słońce, należy włączyć leczenie. W łagodzeniu dokuczliwych przejawów alergii na promienie słoneczne stosuje się leki antyhistaminowe, które łagodzą świąd i przyspieszają zanikanie zmian skórnych.

Miejscowo aplikuje się hipoalergiczne kremy i maści o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, a przy bardziej intensywnych objawach maści ze sterydami, które są wydawane na receptę. Leczenie alergii słonecznej jest konieczne, ponieważ w przypadku zlekceważenia problemu objawy mogą być coraz bardziej dotkliwe. Każde większe zmiany pojawiające się na skórze wymagają kontaktu z lekarzem.
Nasze babcie do leczenia objawów uczulenia na słońce, jak i poparzeń słonecznych, stosowały okłady ze zsiadłego mleka czy plastrów świeżego ogórka. Można również stosować chłodne okłady przynoszące skórze ulgę oraz preparaty z panthenolem, które są dostępne w aptece bez recepty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.