Neurolog dziecięcy - czym się zajmuje i co leczy?

Neurolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i terapią schorzeń dotyczących układu nerwowego. Podczas wizyty lekarz ocenia funkcjonowanie mózgu i koordynację ruchową ciała dziecka, diagnozuje i leczy choroby układu nerwowego, które wpływają na zachowanie. W diagnostyce neurologicznej wykorzystuje się zarówno proste badania, takie jak wykonywanie ruchów palcem, jak i takie, które wymagają użycia elektromiografii lub angiografii. Co jeszcze warto wiedzieć o neurologu dziecięcym? Czym się zajmuje i co leczy?

Czym się zajmuje neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, chorób o podłożu neurologicznym, a także leczenia schorzeń mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych u niemowląt, dzieci i młodzieży.

Zobacz wideo

Co leczy neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy zajmuje się oceną rozwoju dziecka, ale także diagnozuje i leczy choroby nerwowo-mięśniowe (dystrofia mięśni), urazy okołoporodowe (na przykład uszkodzenie splotu barkowego), mózgowe porażenie dziecięce, zaburzenia zachowania i rozwoju, przepuklinę rdzeniowo-kręgową, nabyte uszkodzenia mózgu, padaczkę, wady ośrodkowego układu nerwowego, rwę kulszową, barkową i inne schorzenia kręgosłupa, zaburzenia mowy, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, bóle głowy, migreny, stany po urazie głowy, zaburzenia mowy czy snu, a także autyzm, ADHD, jak i choroby genetyczne.

Kiedy wskazana jest wizyta u neurologa dziecięcego?

Kontrola neurologiczna w przypadku najmłodszych dzieci jest wskazana, gdy: ciąża była zagrożona lub mnoga, kobieta przebyła w czasie ciąży infekcje, choroby wirusowe lub zażywała leki, poród nastąpił poprzez cesarskie cięcie lub przebiegał z powikłaniami, takimi jak niedotlenienie czy zamartwica, a dziecko jest wcześniakiem, maluch urodził się z niską wagą.

W przypadku niemowląt za niepokojące objawy, będące wskazaniem do konsultacji, uznaje się: asymetrię ciała, nieprawidłowe napięcia mięśni (wiotkość lub wzmożone napięcie), prężenie i wyginanie ciała ku tyłowi podczas leżenia, zaciskanie pięści i chowanie kciuka. Do wizyty u neurologa dziecięcego mogą skłaniać także częste kolki i wymioty oraz problemy z jedzeniem, a także zaburzenia snu (gdy dziecko śpi niespokojnie, śpi mało lub przesypia całe dnie), płacze często lub bardzo rzadko. Konsultacja u neurologa dziecięcego jest również wskazana, gdy u niemowlęcia obserwuje się brak kontaktu wzrokowego z innymi czy brak zainteresowania otoczeniem i zabawkami.

Zarówno u najmłodszych, jak i starszych dzieci, niepokojące są: drżenie ciała lub napady drgawek, reakcje lekowe, regres rozwojowy, zaburzenia chodu i płynności ruchów, problemy z pamięcią i koncentracją, omdlenia, częsta utrata przytomności, zaburzenia słuchu, widzenia, snu lub czucia, bóle głowy, zawroty głowy, tiki, migreny oraz trudności w nauce.

Do neurologa dziecięcego należy zgłosić się w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, zwłaszcza tych, które mają charakter nawracający.

Badanie neurolog dziecięcy

Wizyta u neurologa dziecięcego zwykle jest inicjowana przez pediatrę, który kieruje małego pacjenta na konsultacje. Jak się do niej przygotować? Ponieważ głównym elementem wizyty u neurologa dziecięcego jest szczegółowy wywiad z pacjentem, należy zebrać:

  • dokumentację medyczną dziecka,
  • własne zapiski i obserwacje,
  • kartę przebiegu ciąży (jeśli pacjentem jest noworodek lub niemowlę),
  • notatki dotyczące schorzeń neurologicznych występujących w rodzinie oraz spis leków, jakie zażywa dziecko.

Badanie neurologiczne obejmuje głowę, postawę ciała, chód oraz kończyny górne i dolne. Neurolog bada również czucie oraz odruchy za pomocą specjalnego młoteczka, prosi o wykonanie prostych ćwiczeń i ruchów, takich jak zamknięcie czy otwarcie oczu, ściśnięcie dłoni, wspięcie się na palce czy dotknięcie palcem czubka nosa.

Po badaniu, w zależności od wyniku oraz dolegliwości lekarz może podjąć decyzję o:

  1. badaniach bardziej specjalistycznych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie EEG),
  2. konsultacjach - na przykład u psychiatry czy psychologa klinicznego, a także innych specjalistów (na przykład laryngologa w przypadku bólu głowy, który może być wywołany przewlekłym zapaleniem zatok).
  3. odpowiednim leczeniu.

Neurolog dziecięcy - cena i terminy

Wizyta u neurologa dziecięcego może być refundowana przez NFZ lub odpłatna. Cena zależy od regionu kraju - zwykle jest to 150 zł.

Czas oczekiwania na wizytę u neurologa zależy od kilku czynników: od regionu kraju, kwalifikacji i doświadczenia specjalisty, a także rodzaju placówki. O ile na wizytę do neurologa dziecięcego, który przyjmuje pacjentów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, często czeka się kilka miesięcy, o tyle na konsultację prywatną - zwykle kilka dni. Aby skorzystać z porady neurologa dziecięcego na NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Wystawić je może lekarz rodzinny.

Warto pamiętać, że w neurologii wczesna diagnostyka ułatwia proces leczenia i wspiera prawidłowy rozwój dziecka. W razie wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.