Zapalenie spojówek u dziecka. Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie spojówek u dziecka, czyli stan zapalny błony śluzowej oka występuje często. Choć może mieć różne przyczyny, a co za tym idzie także sposób leczenia, objawy są zwykle typowe i charakterystyczne. Jak się objawia zapalenie spojówek u dziecka? Co jest przyczyną dolegliwości i jak sobie z nimi radzić?

Zapalenie spojówek u dziecka, czyli stan zapalny błony śluzowej, to jedna z najczęstszych zmian chorobowych, które dotyczą narządu wzroku i częsty powód wizyt u okulisty. Problem dotyczy dzieci w każdym wieku, nawet noworodków.

Zobacz wideo

U noworodków zapalenie spojówek pojawia się nierzadko. Do zakażenia dochodzi w czasie porodu, w trakcie przechodzenia dziecka przez drogi rodne matki. Przyczynami mogą być związki chemiczne (zabieg Credego), bakterie pochodzące z dróg rodnych kobiety (szczególnie niebezpieczna jest dwoinka rzeżączki), wirusy (na przykład opryszczki). Inną przyczyną jest niedrożność przewodu nosowo-łzowego.

Z zapaleniem spojówek u noworodków wiążą się ciężkie powikłania, takie jak zmiany w rogówce czy gałce ocznej, ale i zapalenie płuc czy ucha. Z kolei zapalenie spojówek u niemowlęcia czy starszego dziecka zwykle nie jest groźne, nie towarzyszą mu komplikacje. Bez względu na to ono także wymaga konsultacji okulistycznej i działania, by nie dopuścić do powikłań (np. uszkodzenia rogówki).

Zapalenie spojówek u dziecka - przyczyny

Zapalenie spojówek u dziecka może mieć różne przyczyny, najczęściej odpowiadają za nie bakterie i choroby alergiczne. Inne mikroorganizmy, takie jak choćby wirusy, stany zapalne wywołują znacznie rzadziej. Ponieważ zapalenie spojówek pojawia się u dziecka pod wpływem podrażnienia oka, nie bez znaczenia jest także powietrze (gorące, suche bądź zanieczyszczone), ostre światło, wiatr, długotrwałe patrzenie w ekran komputera, kurz czy ciała obce.

Zapalenie spojówek u dziecka - objawy

Zapalenie spojówek u dziecka, niezależnie od tego, czy jest wirusowe, bakteryjne czy alergiczne, ma zwykle podobny przebieg i wywołuje typowe objawy. Dziecko, które ma zapalenie spojówek trze zaczerwienione oczy oraz skarży się na ich świąd i pieczenie. Przy ostrym zapaleniu spojówek może się pojawić się:

  • świąd i pieczenie oczu,
  • drażniące uczucie obecności ciała obcego ("piasek w oczach"),
  • wrażliwość na światło,
  • obrzęk powieki,
  • przekrwienie spojówek,
  • nadmierne łzawienie,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • uczucie zmęczenia i rozbicia,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu.

Zdarza się, że w zainfekowanym oku pojawia się wydzielina. Jej kolor może wskazywać na charakter zakażenia. I tak wydzielina, która jest wodnista i przezroczysta, cechuje wirusowe zapalenie spojówek. Wydzielina, która ma kolor zielonkawy może świadczyć o podłożu bakteryjnym przypadłości. Z kolei wydzielina biała i lepka może zdradzać jej alergiczny charakter.

Zapalenie spojówek u starszych dzieci często ma charakter alergiczny, a schorzenie może mieć charakter ostry, sezonowy bądź całoroczny. Jest konsekwencją uczulenia na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt bądź inne alergeny. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek występuje katar, kichanie czy swędzenie nosa.

Zapalenie spojówek u dziecka - leczenie

Zdarza się, że zapalenie spojówek u dzieci mija samoistnie w ciągu kilku dni, jednak nigdy nie można go bagatelizować. Długotrwała infekcja nie tylko uprzykrza życie i utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale i grozi poważnymi powikłaniami. Co robić, gdy dziecko ma zapalenie spojówek?

W celu łagodzenia dolegliwości można stosować kompresy na oczy ze świetlika, bławatka czy nagietka, a także przemywać oczy solą fizjologiczną, zwłaszcza jeśli pojawiła się wydzielina. Tę trzeba wycierać, używając czystej chusteczki higienicznej bądź jałowego gazika. Nie jest wskazane stosowanie herbaty lub rumianku, ponieważ mogą nie tylko uczulić dziecko, ale i podrażnić spojówkę.

Innym uniwersalnym wskazaniem jest chronienie oczu dziecka przed światłem. Aby nie potęgować dolegliwości, warto zasłonić zasłony w pokoju, a wychodząc na dwór założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne.

Leczenie zapalenia spojówek w dużej mierze zależy od przyczyny. Jeśli ma ono podłoże alergiczne, należy podawać leki przeciwalergiczne lub sterydowe. Jeśli dolegliwość wywołały bakterie, lekarz z pewnością przepisze antybiotyki (krople lub maść).

Co ważne nawet jeśli stan zapalny objął wyłącznie jedno oko, z czasem może rozprzestrzenić się na oboje oczu. Gdy pojawi się silny ból oka, być może stan zapalny objął też rogówkę. Ponieważ stanowi to zagrożenie dla wzroku, konieczna jest pilna konsultacja lekarska. Wizyta u lekarza jest wskazana również w sytuacji, gdy u dziecka pojawi się gorączka, objawy nie ustąpią w przeciągu trzech dni, są bardzo uciążliwe lub się nasilają.

Więcej o:
Copyright © Agora SA