Badanie USG u dzieci - kiedy i po co się je wykonuje?

Badanie USG u dzieci pozwala na ocenę budowy wielu narządów i wykrycie nieprawidłowości w ich obrębie, w tym nowotworów. Jest niezwykle dokładne, a przy tym nieinwazyjne i bezpieczne. Badanie USG u dzieci wykorzystuje się często, z wielu wskazań. Kiedy zaleca się wykonanie badania? Czy należy się do niego specjalnie przygotować?

Badanie USG u dzieci (inaczej ultrasonograficzne) jest badaniem, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe (dźwięki o wysokiej częstotliwości). Są one wysyłane do wnętrza badanej części ciała, odbijają się od organów i zostają przeanalizowane przez aparat ultrasonograficzny. Często badanie USG daje możliwość postawienia diagnozy już w trakcie wykonywania badania.

Zobacz wideo

USG to cenione narzędzie diagnostyczne - pozwala dostrzec nieprawidłowości w budowie narządów, jak i nowotwory w ich obrębie. Ma tę przewagę, że wiele odchyleń i niepokojących zmian nie mogą wykryć żadne inne badania. USG jest szczegółowe, dokładne i wiarygodne, a przy tym bezbolesne i bezpieczne. Nie wykazano jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

Badanie USG u dzieci - co obrazuje?

Ponieważ badanie ultrasonograficzne obrazuje tkanki miękkie oraz chrzęstne części stawów, za jego pomocą można przyjrzeć się większości narządów wewnętrznych. Badania USG u dzieci nie wykorzystuje się do diagnostyki narządów wypełnionych powietrzem (to na przykład płuca) oraz kości (stosuje się wówczas badanie RTG).

Najczęściej wykonywanymi badaniami USG u dzieci są:

  • USG przezciemiączkowe,
  • USG jamy brzusznej,
  • USG bioderek,
  • USG stawów i tkanek miękkich,
  • USG tarczycy,
  • USG ślinianek i węzłów chłonnych,
  • USG jąder.

USG przezciemiączkowe u dzieci

USG przezciemiączkowe wykonuje się u niemowląt, do momentu zrośnięcia się kości czaszki. Im większe ciemię, tym lepiej. Podczas badania można dokonać oceny naczyń mózgu, a także zobrazować tkankę mózgową czy przestrzenie płynowe wewnątrzmózgowe.

Wskazaniami do wykonania USG mózgu u dzieci jest: wcześniactwo, zakażenie wewnątrzmaciczne, dystrofia płodu, stwierdzone wady płodu, krwawienie śródmózgowe, zaburzenia oddychania, objawy neurologiczne, szybki przyrost obwodu głowy, małogłowie.

USG jamy brzusznej u dzieci

USG jamy brzusznej u dzieci pozwala na ocenę narządów jamy brzusznej, wykrycie stanów zapalnych, zmian ogniskowych czy wad wrodzonych. Podczas badania oceniane są wszystkie narządy jamy brzusznej: przewód pokarmowy (żołądek, odźwiernik i odcinki jelit), wątroba, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe oraz trzustka, śledziona, nerki i pęcherz moczowy. USG jamy brzusznej u dzieci wykonuje się w przypadku dolegliwości bólowych jamy brzusznej, infekcji układu moczowego i zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt.

Wskazaniami do oceny układu moczowego są: podejrzenie wady wrodzonej, zakażenie układu moczowego, nieprawidłowy przyrost masy ciała, wodonercze, krwinkomocz, białkomocz, kamica, bóle brzucha lub okolicy lędźwiowej, niewydolność nerek.

Wskazaniami do oceny przewodu pokarmowego w USG są: bóle brzucha, żółtaczka, guz, uraz jamy brzusznej, płyn w jamie brzusznej, zapalenie trzustki, "ostry" brzuch.

USG bioderek u dzieci

USG bioderek wykonuje się u wszystkich niemowląt co najmniej trzy razy. Pierwszy raz około 6. tygodnia życia, ostatni - kiedy dziecko samodzielnie chodzi. Celem badania jest wykrycie ewentualnej dysplazji stawów biodrowych.

Badanie USG u dzieci - jak się do niego przygotować?

Nie każde badanie USG u dzieci wymaga specjalnego przygotowania. Jest to na przykład USG: przezciemiączkowe, bioder, stawów, tkanek miękkich, tarczycy, jąder, węzłów chłonnych.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku badania ultrasonograficznego przewodu pokarmowego i układu moczowego, czyli USG jamy brzusznej u dzieci.

Jak się przygotować do USG u dzieci w przypadku badania układu moczowego? Należy pamiętać o nawodnieniu - dziecko musi mieć pełny pęcherz moczowy. Czasem wykonuje się badanie przed i po oddaniu moczu. Jeśli chodzi o badania ultrasonograficzne z oceną przewodu pokarmowego przygotowania nie wymagają noworodki, niemowlęta i dzieci do 6. roku życia. Starsze dzieci kilka godzin przed badaniem nie powinny jeść i pić napojów gazowanych. Nie mogą też żuć gumy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.