Badanie USG u dzieci - kiedy i po co się je wykonuje?
Badanie USG u dzieci (inaczej ultrasonograficzne) jest badaniem, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe (dźwięki o wysokiej częstotliwości). Są one wysyłane do wnętrza badanej części ciała, odbijają się od organów i zostają przeanalizowane przez aparat ultrasonograficzny. Często badanie USG daje możliwość postawienia diagnozy już w trakcie wykonywania badania.
USG to cenione narzędzie diagnostyczne - pozwala dostrzec nieprawidłowości w budowie narządów, jak i nowotwory w ich obrębie. Ma tę przewagę, że wiele odchyleń i niepokojących zmian nie mogą wykryć żadne inne badania. USG jest szczegółowe, dokładne i wiarygodne, a przy tym bezbolesne i bezpieczne. Nie wykazano jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.
Badanie USG u dzieci - co obrazuje?
Ponieważ badanie ultrasonograficzne obrazuje tkanki miękkie oraz chrzęstne części stawów, za jego pomocą można przyjrzeć się większości narządów wewnętrznych. Badania USG u dzieci nie wykorzystuje się do diagnostyki narządów wypełnionych powietrzem (to na przykład płuca) oraz kości (stosuje się wówczas badanie RTG).
Najczęściej wykonywanymi badaniami USG u dzieci są:
- USG przezciemiączkowe,
- USG jamy brzusznej,
- USG bioderek,
- USG stawów i tkanek miękkich,
- USG tarczycy,
- USG ślinianek i węzłów chłonnych,
- USG jąder.
USG przezciemiączkowe u dzieci
USG przezciemiączkowe wykonuje się u niemowląt, do momentu zrośnięcia się kości czaszki. Im większe ciemię, tym lepiej. Podczas badania można dokonać oceny naczyń mózgu, a także zobrazować tkankę mózgową czy przestrzenie płynowe wewnątrzmózgowe.
Wskazaniami do wykonania USG mózgu u dzieci jest: wcześniactwo, zakażenie wewnątrzmaciczne, dystrofia płodu, stwierdzone wady płodu, krwawienie śródmózgowe, zaburzenia oddychania, objawy neurologiczne, szybki przyrost obwodu głowy, małogłowie.
USG jamy brzusznej u dzieci
USG jamy brzusznej u dzieci pozwala na ocenę narządów jamy brzusznej, wykrycie stanów zapalnych, zmian ogniskowych czy wad wrodzonych. Podczas badania oceniane są wszystkie narządy jamy brzusznej: przewód pokarmowy (żołądek, odźwiernik i odcinki jelit), wątroba, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe oraz trzustka, śledziona, nerki i pęcherz moczowy. USG jamy brzusznej u dzieci wykonuje się w przypadku dolegliwości bólowych jamy brzusznej, infekcji układu moczowego i zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt.
Wskazaniami do oceny układu moczowego są: podejrzenie wady wrodzonej, zakażenie układu moczowego, nieprawidłowy przyrost masy ciała, wodonercze, krwinkomocz, białkomocz, kamica, bóle brzucha lub okolicy lędźwiowej, niewydolność nerek.
Wskazaniami do oceny przewodu pokarmowego w USG są: bóle brzucha, żółtaczka, guz, uraz jamy brzusznej, płyn w jamie brzusznej, zapalenie trzustki, "ostry" brzuch.
USG bioderek u dzieci
USG bioderek wykonuje się u wszystkich niemowląt co najmniej trzy razy. Pierwszy raz około 6. tygodnia życia, ostatni - kiedy dziecko samodzielnie chodzi. Celem badania jest wykrycie ewentualnej dysplazji stawów biodrowych.
Badanie USG u dzieci - jak się do niego przygotować?
Nie każde badanie USG u dzieci wymaga specjalnego przygotowania. Jest to na przykład USG: przezciemiączkowe, bioder, stawów, tkanek miękkich, tarczycy, jąder, węzłów chłonnych.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku badania ultrasonograficznego przewodu pokarmowego i układu moczowego, czyli USG jamy brzusznej u dzieci.
Jak się przygotować do USG u dzieci w przypadku badania układu moczowego? Należy pamiętać o nawodnieniu - dziecko musi mieć pełny pęcherz moczowy. Czasem wykonuje się badanie przed i po oddaniu moczu. Jeśli chodzi o badania ultrasonograficzne z oceną przewodu pokarmowego przygotowania nie wymagają noworodki, niemowlęta i dzieci do 6. roku życia. Starsze dzieci kilka godzin przed badaniem nie powinny jeść i pić napojów gazowanych. Nie mogą też żuć gumy.
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Kiedy szkoły zostaną otwarte? Minister Czarnek mówi o terminach: Być może w systemie hybrydowym
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Kiedy 8 klasy wracają do szkoły? Niedzielski: Trzeba tutaj postępować bardzo ostrożnie
-
Polska mama z Danii: Tu ciężarne jeżdżą do pracy na rowerach. I nikogo to nie dziwi
- Lecznicze właściwości pajęczyny to nie mit. Ta i więcej ciekawostek o pająkach
- Jak pobrać niemowlakowi mocz do badania? Technika jest ważna, by uzyskać wiarygodny wynik
- Podgrzewacz do butelek - przydatny sprzęt dla wszystkich rodziców noworodków i niemowląt
- Legenda o Panu Twardowskim - co trzeba wiedzieć o tej postaci?
- Tata zaprojektował kostiumy kąpielowe dla transpłciowych dzieci. Marce nadał imię po córce