USG bioderek - kiedy i po co wykonuje się USG stawów biodrowych u dzieci?

USG bioderek, czyli ultrasonograficzne badanie stawów biodrowych, wykonuje się u maluchów. Jest ono bezpieczne i bezbolesne, trwa kilkanaście minut, a daje ogromną wiedzę - pozwala wykryć dysplazję stawów biodrowych, jedną z najcięższych wad wrodzonych. Kiedy i jak często należy wykonywać USG bioderek? Jak przebiega badanie?

USG bioderek to jedno z najważniejszych badań, jakim poddawane jest dziecko w pierwszych tygodniach życia. Dzięki niemu można uzyskać obraz wewnętrznej struktury biodra, kości udowej oraz jej kieszeni, co ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Zobacz wideo

USG bioderek - wskazania

USG bioderek, które pozwala sprawdzić stawy biodrowe niemowlęcia, powinno się wykonywać profilaktycznie u wszystkich dzieci do 6-8 miesiąca życia, a nie tylko u tych, u których podczas badań po porodzie stwierdzono nieprawidłowości. Dlaczego?

Badanie ultrasonograficzne bioder u noworodka i niemowlaka pozwala wykryć schorzenia i wady, deformacje stawów biodrowych, które pojawiły się na etapie życia płodowego dziecka bądź podczas porodu, ale i te, które powstały w późniejszym okresie, na przykład podczas niewłaściwego podnoszenia nóżek maluszka podczas przewijania, co także może prowadzić do uszkodzenia stawów biodrowych.

Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia badania USG bioderek są różne niepokojące objawy, na przykład niezdolność poruszania udami w zewnętrzną stronę (nie tylko w momencie narodzin), odgłosy wydawane podczas poruszania udami dziecka w czasie badania kontrolnego bądź różna budowa bądź długość nóg.

USG bioderek - kiedy i jak często wykonać badanie?

USG bioderek u niemowląt, u których po narodzinach neonatolog nie wykrył żadnych nieprawidłowości w obrębie stawów biodrowych, powinno się wykonywać kilka razy - trzy lub cztery. Decyduje o tym lekarz. Konieczność powtarzania badań związana jest z tym, że biodra dziecka cechują się znaczną plastycznością oraz dynamicznymi zmianami w budowie, co związane jest z intensywnym procesem wzrastania malucha.

Na pierwszą wizytę do ortopedy, podczas której zostanie przeprowadzone USG noworodka rodzice powinni zgłosić się w 6. tygodniu życia dziecka, najpóźniej w 12. tygodniu. Po raz drugi USG bioderek przeprowadza się u niemowlaka w 3. miesiącu życia. Trzecie badanie powinno być wykonane wtedy, gdy dziecko zacznie chodzić.

Jeżeli w stawach biodrowych dziecka zostaną wykryte dysfunkcje, badania będą przeprowadzane częściej. Jedną z nich jest dysplazja stawu biodrowego, na które narażone są zwłaszcza dzieci, w rodzinach których występowały przypadki chorób.

Nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia USG bioderek.

Jak przebiega badanie USG bioderek?

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po przyjściu na umówioną wizytę należy rozebrać malucha i zdjąć mu pieluchę, po czym położyć małego pacjenta na stole - na plecach lub na boku. USG bioderek obejmuje obydwa stawy biodrowe.

Osoba, która wykonuje badanie, na skórze nad biodrem dziecka rozsmarowuje żel, który wspiera przekaz fal dźwiękowych. Po przyłożeniu do ciała sondy lekarz dokonuje badania pod różnymi kątami.

Badanie USG bioderek trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeśli wykazuje obecność wad, dziecko należy poddać dalszej diagnostyce. Prawdopodobnie, jeśli nie są to poważne nieprawidłowości, lekarz zaleci odpowiednią technikę pieluszkowania (tzw. szerokie pieluszkowanie).

Jeśli w USG stawu biodrowego zdiagnozowana zostanie dysplazja, niezbędne będzie założenie tzw. ortezy biodrowej, która podtrzymuje nóżki niemowlęcia w pozycji odwiedzenia oraz zgięcia. Zapewnia to właściwe ułożenie główki kości udowej w panewce.

Wynik gadania USG bioderek lekarz zapisuje w skali Grafa: typ I, typ II, typ III, typ IV (typ I oznacza, że biodra są prawidłowe, typ II to biodra fizjologicznie niedojrzałe, typy III i IV - to typy dysplastyczne wymagające dalszej diagnostyki i leczenia. Poszczególne kategorie oznaczane są dodatkowo literami, np. typ I a, I b, które odnoszą się szczegółowo do ewentualnych anomalii w budowie stawu). USG bioderek jest badaniem, które można wykonać bezpłatne w przychodniach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.