Szampon na wszy - jak wybrać najlepszy?

Szampon na wszy to najpopularniejszy preparat zwalczający problem wszawicy - tak u dzieci, jak i dorosłych. Dobry specyfik na wszy jest nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny, ponadto zwalcza nie tylko osobniki dorosłe, ale i jaja pasożytów, czyli gnidy. Jak wybrać najlepszy szampon na wszy?
Zobacz wideo

Szampon na wszy pomaga ekspresowo rozprawić się z problemem wszawicy, który jest powszechny. To choroba wywoływana przez pasożyty - wszy głowowe. Jej objawem jest uporczywy świąd skóry głowy, któremu może towarzyszyć podrażnienie oraz zaczerwienie. Wszy - wbrew powszechnej opinii - nie są objawem braku higieny i powodem do wstydu. Występują często, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pasożyty przenoszone są bezpośrednio, ale także przez zarażone przedmioty, takie jak czapki czy gumki do włosów.

Wszawica wiąże się z obecnością zarówno wszy, czyli dorosłych osobników, jak i gnid - jaj, które samice przylepiają blisko nasady włosa, głównie w okolicy karku, za uszami i ciemieniu. Szampon na wszy, aby był skuteczny w walce z wszawicą, musi eliminować także gnidy.

Szampon na wszy - jak wybrać najlepszy?

Aby poradzić sobie z wszawicą, wystarczy kupić w aptece szampon lub inny preparat przeciw wszom. Wybór jest duży, a specyfiki różnią się między sobą składem, sposobem stosowania i czasem trzymania produktu na włosach. Jaki szampon na wszy wybrać? Taki, który jest bezpieczny, skuteczny i szybki w działaniu.

Szampon na wszy - rodzaje

Istnieje kilka rodzajów szamponów na wszy:

  • chemiczne (zawierają permetrynę lub benzoesan benzylu),
  • silikonowe (zawierają dimetikon i cyklometikon-5),
  • ziołowe.

Najlepszym wyborem, nie tylko dla dzieci, są szampony silikonowe. Dlaczego? Chemiczne szampony na wszy cechują się małą skutecznością, ponieważ wszy nabierają odporności na ich główny składnik, czyli permetrynę. Użycie preparatów chemicznych wiąże się też z ryzykiem podrażnienia skóry i wystąpieniem reakcji alergicznej. Poza tym szampony zawierające chemiczne płyny owadobójcze są niewskazane dla dzieci. To dlatego zostały wyparte przez nowoczesne, skuteczne i bezpieczne preparaty silikonowe.

Szampon na wszy i gnidy na bazie silikonu

Szampony silikonowe na wszy nie zawierają chemicznych środków owadobójczych ani pestycydów. Preparaty eliminują i wszy, i gnidy poprzez odcięcie im dostępu do powietrza, co uniemożliwia im oddychanie - wszy duszą się, a gnidy zasuszają. Cyklometikon-5 dodatkowo rozpuszcza wydzielinę, którą gnidy przymocowane są do włosów, co ułatwia ich usuwanie.

Szampon na wszy - jak stosować

Po nałożeniu szamponu na wszy na włosy należy przeczytać instrukcję i ściśle się jej trzymać, zwłaszcza że podany jest w niej nie tylko sposób aplikacji, ale i czas trzymania preparatu na głowie. Tylko takie działanie jest w stanie zagwarantować, że szampon na wszy i gnidy będzie skuteczny.

Najczęściej po nałożeniu szamponu trzeba wyczesać martwe wszy i gnidy specjalnym grzebieniem (długim i gęstym), po czym ściągnąć je z włosów. Kurację zazwyczaj należy powtórzyć po około siedmiu-ośmiu dniach, ponieważ tyle trwa wylęganie się pasożytów. Na rynku dostępne są preparaty na wszy, które stosuje się tylko raz, ale nie każdy może je stosować.

Co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się wszy?

Problem wszy najczęściej dotyczy dzieci, które zarażają się wszawicą w żłobku, przedszkolu czy szkole. To dlatego warto:

  • uczulać dziecko, by nie pożyczało gumek, grzebieni i czapek,
  • codziennie przeczesywać włosy dziecka i sprawdzać, czy nie ma w nich pasożytów,
  • zaplatać długie włosy w warkocze lub czesać w kucyki,
  • jeśli pojawi się problem z wszawicą, należy powiadomić wychowawcę lub dyrekcje placówki.

Szampon na wszy - cena

Ile zapłacimy? Cena waha się w przedziale 15-40 zł, w zależności od wybranego preparatu.

Więcej o: