Gruszka do nosa - czy to bezpieczny sposób na oczyszczenie nosa dziecka?

Gruszka do nosa kiedyś była niezbędnym elementem wyprawki dziecka, dziś wzbudza wiele kontrowersji i wypierana jest przez inne akcesoria pomagające w walce z katarem. Wciąż jest uwielbiana przez babcie i znienawidzona przez dzieci - ma bowiem wiele zalet, ale i wad. Czy gruszka do nosa jest higienicznym rozwiązaniem? Czy to bezpieczny sposób na oczyszczenie nosa dziecka?

Gruszka do nosa dla niemowląt i małych dzieci

Gruszka do nosa służy do usuwania wydzieliny z nosa niemowląt oraz małych dzieci - pomaga w walce z katarem. Wykonana jest z elastycznego materiału, najczęściej gumy. Ma specjalny kształt i miękką końcówkę z szerokim otworem. To ma zapewnić skuteczność, a także bezpieczeństwo stosowania - zapobiega podrażnieniu śluzówki.

Zobacz wideo

Działanie gruszki polega na zasysaniu końcówką, włożoną do dziurki nosa, zalegającej wydzieliny. Przed użyciem należy ją ścisnąć, usunąć z niej powietrze - i przytrzymać. Następnie ostrożnie włożyć gruszkę do dziurki nosa (niezbyt głęboko), blokując drugą - i delikatnie puścić tak, by zassała wydzielinę. Przed włożeniem gruszki do drugiej dziurki należy ją kilkukrotnie ścisnąć, by wycisnąć ze środka ściągniętą wydzielinę. Po użyciu i oczyszczeniu nosa dziecka należy gruszkę dokładnie umyć i zdezynfekować

Przed oczyszczaniem nosa zawsze warto rozrzedzić wydzielinę, wkraplając do każdego z otworów nosowych nieco roztworu soli fizjologicznej lub izotonicznego roztworu wody morskiej.

Gruszka do nosa - czy jest bezpieczna?

O ile używana ostrożnie i we właściwy sposób gruszka do nosa jest bezpieczna, o tyle w tym kontekście zastanawia kwestia - czy przyrząd ten może być higieniczny? Czy możliwe jest utrzymanie gruszki do nosa w czystości?

Gruszka ma specyficzną budowę. Łatwo sobie wyobrazić, że zbierająca się w jej środku wydzielina jest pożywką dla bakterii. Oznacza to, że z czasem używanie tradycyjnej gruszki do nosa może być ryzykowne dla zdrowia dziecka. Dobrym pomysłem jest kupienie takiego modelu, który można otworzyć, by wyczyścić gruszkę w środku.

Gruszki do nosa mają też inne wady. To:

  • mała siła ssania, która sprawia, że trudno wyciągnąć z nosa wydzielinę, która jest gęsta bądź zalega głębiej,
  • istnieje ryzyko podrażnienia wnętrza nosa sztywną końcówką.

Alternatywną opcją jest zakupienie aspiratora, który zdaje się wypierać z rynku poczciwe gruszki do nosa. Trudno się temu dziwić - aspiratory są nie tylko wygodne i proste w obsłudze, ale i bardziej skuteczne, ponieważ charakteryzują się większą siłą ssania. Co nie mniej ważne - ponieważ urządzenia można rozłożyć na części, możliwe jest ich wyczyszczenie.

Tradycyjne gruszki do nosa mają swoich zwolenników i dla wielu mam są obowiązkowym elementem wyprawki dla noworodka. Jednym z powodów jest cena. Gruszka do nosa nie jest dużym wydatkiem, ponieważ kosztuje kilka złotych. Można wybierać spośród wielu modeli rożnych firm, które różnią się między sobą rozmiarem czy kolorem. Szukając gruszki do nosa dla niemowlaka czy małego dziecka warto wybrać taką, można otwierać i czyścić.

Dlaczego oczyszczanie nosa u niemowląt i małych dzieci jest ważne?

Codzienne czyszczenie nosa dziecka powinno być nawykiem rodziców. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, ponieważ maluchy do ukończenia 1. roku życia oddychają niemal wyłącznie przez nos i nie potrafią same sobie poradzić ze zgromadzonymi w nosie wydzielinami. W ich przypadku katar, zalegająca wydzielina czy długo utrzymująca się niedrożność nosa nie tylko utrudniają oddychanie, jedzenie czy sen, ale stają się przyczyną zapalenie ucha lub zatok.

Warto również dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu, szczególnie w sezonie grzewczym. Należy nie tylko często wietrzyć mieszkanie, ale i stosować nawilżacze powietrza bądź wieszać na odkręconych grzejnikach wilgotne ręczniki. Nie mniej ważne jest zapewnienie optymalnej temperatury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA