Nadwzroczność - na czym polega ta wada wzroku?

Nadwzroczność, nazywana także dalekowzrocznością, jest powszechnie występującą wadą wzroku. Choć zdarza się u dorosłych, najczęściej dotyczy dzieci, u których jej objawy są niezauważalne do momentu, aż maluch zaczyna zezować. Jakie są przyczyny i oznaki nadwzroczności? Czy zawsze jest to powód do zmartwień? Jak leczyć tę wadę wzroku?
Zobacz wideo

Co to jest nadwzroczność. Przyczyny

Nadwzroczność, zwana popularnie dalekowzrocznością, to druga, obok krótkowzroczności, najczęściej spotykana wada refrakcyjna wzroku. Zalicza się ją do wad sferycznych, które są związane z nieprawidłowym załamywaniem światła w układzie optycznym. O nadwzroczności mówi się wtedy, gdy obraz nie powstaje na siatkówce, a za nią.

Nadwzroczność wiąże się z utratą zdolności wyraźnego widzenia przedmiotów, które znajdują się blisko. Te, które są oddalone, są dobrze widoczne. Z upływem czasu, wraz z postępem choroby, upośledzone może się stać także widzenie z bliska - wówczas zamazane są wszystkie przedmioty, zarówno znajdujące się blisko, jak i daleko.

Ze względu na stopień zaawansowania dalekowzroczność dzieli się niską (wada nie jest większa niż +2,0 dioptrie), umiarkowaną (wada mieści się w zakresie +2,0 a +5,0 dioptrii) oraz na ciężką lub wysoką (wada jest większa niż +5,0 dioptrii).

Przyczyny nadwzroczności

Przyczyną nadwzroczności jest zbyt krótka gałka oczna (oko ma zmniejszony wymiar przednio-tylny) lub zbyt płaska rogówka (układ optyczny oka ma za małą siłę łamiącą). U dzieci nadwzroczność zwykle jest fizjologiczna.

Z uwagi na przyczyny nadwzroczności można ją podzielić na: prostą, patologiczną i funkcjonalną:

  • nadwzroczność prosta wynika z różnorodności biologicznej. Powstaje bez przyczyny,
  • nadwzroczność patologiczna może wystąpić w wyniku nieprawidłowego rozwoju,  urazu czy choroby, np. cukrzycy, która czasem uszkadza naczynia krwionośne siatkówki,
  • nadwzroczność funkcjonalna jest konsekwencją upośledzenia zdolności oka do akomodacji.

Nadwzroczność u dzieci

Nadwzroczność u dzieci jest fizjologiczna. Pojawia się, ponieważ narząd wzroku i układ optyczny oka dopiero się rozwijają. Ten typ nadwzroczności związany jest z rozwojem i kształtowaniem gałki ocznej oraz układu optycznego. Nadwzroczność u dziecka zwykle zanika, choć może się zdarzyć, że przekształca się w postać przewlekłą. Postać przetrwała nadwzroczności u dziecka jest patologią.

Maluchy nie potrafią stwierdzić i poinformować rodzica o dolegliwościach, dlatego do stwierdzenia nadwzroczności u dziecka dochodzi często wtedy, gdy dziecko zaczyna zezować. Oko „ucieka”, ponieważ próbuje kompensować wadę poprzez akomodację, uruchamiającą konwergencję. Konieczne jest szybkie wdrożenie leczenia.

Objawy nadwzroczności

Nadwzroczność, dzięki zdolnościom kompensacyjnym oczu, może długo pozostać nierozpoznana. Objawami nadwzroczności są:

  • mrużenie oczu, co jest wynikiem spinania gałki ocznej, by lepiej widzieć. Związane jest to z tym, że pojawiają się problemy z ostrością przedmiotów, które znajdują się blisko,
  • bóle głowy,
  • bóle gałek ocznych,
  • zez zbieżny,
  • podwójne widzenie.

Ponieważ z wiekiem spada zdolność oka do akomodacji, objawy dalekowzroczności zwykle się nasilają. Objawy nadwzroczności, kiedy stają się dokuczliwe i zaczynają utrudniać życie, są powodem wizyty u lekarza, który diagnozuje wadę wzroku i ordynuje leczenie. Do rozpoznania dalekowzroczności niezbędne jest badanie okulistyczne.

Leczenie nadwzroczności

Osoby, u których stwierdzono nadwzroczność podczas badania okulistycznego muszą nosić soczewki skupiające. Do korekcji nadwzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach, dodając znak plus (odwrotnie niż w krótkowzroczności, gdzie do dioptrii dodaje się znak minus).

W leczeniu nadwzroczności stosowane są także metody chirurgicznego. Gdy wada nie jest duża, nadwzroczność może zostać wyleczona całkowicie (metody leczenia laserowego pozwalają na modyfikację kształtu rogówki). Dużą skutecznością charakteryzują się operacje: LASEK czy LASIK, niestety nie wszyscy mogą poddać się tej metodzie terapeutycznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA