Dwulatka z rzadką odmianą raka jajnika walczy o zdrowie. Jej mama ostrzega: "Nie lekceważmy żadnych dolegliwości u dzieci"

Dziewczynka z USA o imieniu McKenna Shea Xydias trafiła do lekarza z gorączką, wzdętym brzuchem i brakiem apetytu. Okazało się, że dziecko ma groźną odmianę nowotworu.
Zobacz wideo

Kilka tygodni temu McKenna Shea Xydias (nazywana zdrobniale Kenni), dwuletnia Amerykanka z Georgii, trafiła do lekarza z gorączką, brakiem apetytu i wzdętym brzuchem. Pierwsza diagnoza brzmiała: wzdęcia i gazy. Na szczęście mamie dziewczynki, Meagan Xydias, nie wystarczyły pobieżne badania dziecka i wymusiła na pediatrze skierowanie na kolejne. Kobieta trafiła z dzieckiem do szpitala Children’s Healthcare of Atlanta Scottish Rite Hospital, gdzie 15 lutego u dwulatki zdiagnozowano bardzo rzadką odmianę raka jajnika - guza pęcherzyka żółtkowego. To wyjątkowo złośliwy nowotwór, który bardzo szybko się rozwija i charakteryzuje się skłonnością do przerzutów.

Dziecko przeszło już operację usunięcia jajnika i fragmentu jelita i rozpoczęło chemioterapię. Dr Robert Wenham, przewodniczący Ginekologicznego Programu Onkologicznego Moffitt Cancer, w wypowiedzi dla serwisu DailyMail.com przyznał, że przypadek dwuletniej Kenni jest bardzo rzadki. "To najmłodsza pacjentka z tego typu nowotworem, o jakiej słyszałem" - mówi lekarz. 

Meagan Xydias założyła na Facebooku fanpage Fight With Kenni, gdzie publikuje wszelkie informacje dotyczące choroby swojego dziecka i postępów w leczeniu. Fanpage szybko zmienił się w aktywną społeczność, która wspiera rodzinę Xydias w walce o zdrowie Kenni. Jest miejscem, w którym rodziny w podobnej sytuacji wymieniają się informacjami i wzajemnie wspierają.

Mama Kenni apeluje do wszystkich rodziców: "Nie lekceważmy żadnych dolegliwości u naszych dzieci". Przekonuje, żeby w gabinecie pediatry nie bali się zadawać pytań, aby oczekiwali wyczerpujących odpowiedzi i wymagali szczegółowych badań swoich pociech. Powinni też mieć świadomość, że nowotwór może zaatakować nawet tak małe dziecko. 

  

Więcej o:
Copyright © Agora SA