Inhalacje - kiedy i jak je stosować?
Inhalacje to jedna z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Ten prosty zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu pary wodnej lub roztworów leków, można przeprowadzić samodzielnie w domu. Inhalacje pomogą na katar - tak wodnisty, jak i zatokowy oraz na kaszel - zarówno suchy, jak i mokry. Wesprą przy bólu zatok, alergii, astmie, zapaleniu krtani, oskrzeli czy płuc.
W zależności od dolegliwości wykonuje się różne rodzaje inhalacji - zarówno używając substancji wziewnych, przy użyciu inhalatora czy nebulizatora, jak i wdychając parę wodną, stosując tak zwana parówkę. Niezależnie od sposobu przeprowadzenia inhalacji efektem zabiegu będzie złagodzenie dolegliwości typowych dla choroby, nawilżenie dróg oddechowych, oczyszczenie ich z wydzielin, obniżenie lepkości śluzu i ułatwienie oddychania. Inhalację można stosować już u niemowląt.
Inhalacje domowe - idealny sposób na katar, kaszel i zatoki
Gdy dokucza katar, kaszel lub ból zatok, można zrobić najprostszą inhalację domową, tak zwaną parówkę. Wykonuje się ją z dodatkiem soli morskiej, ziół lub solanek z naturalnych złóż. Do inhalacji warto stosować również olejki eteryczne, np. tymianek (działanie przeciwkaszlowe), rumianek czy szałwię (działanie przeciwzapalne), rozmaryn (działanie przeciwbakteryjne).
Wystarczy do miski z gorącą wodą wlać kilka kropli olejku eterycznego, wsypać trochę soli lub wrzucić garść suszonych ziół. Potem wystarczy pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem tak, by para wodna nie uciekała. Taka inhalacja sprawdzi się na katar, kaszel czy zatoki.
O czym pamiętać robiąc inhalację?
Robiąc domową inhalację na kaszel, katar czy zatoki, warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa. O czym pamiętać?
- Podczas zabiegu trzeba mieć zamknięte oczy.
- Nie wolno nachylać się zbyt mocno, by się nie poparzyć. Woda nie powinna być wrząca.
- Podczas inhalacji należy głęboko oddychać przez nos, a powietrze wydychać ustami.
- Do inhalacji nie wolno stosować substancji, które wywołują alergię.
- Domowa inhalacja powinna trwać nie dłużej niż kwadrans.
- Zabiegów nie powinno się przeprowadzać po posiłku, aby nie wywołać wymiotów.
Dzieci podczas domowych inhalacji powinny siedzieć w bezpiecznej odległości od parującej wody i znajdować się pod opieką rodziców. Można również postawić garnek z wodą obok łóżeczka lub na kilka minut zamknąć się z dzieckiem w łazience, podczas gdy w wannie znajduje się gorąca woda z olejkami eterycznymi. W przypadku niemowląt i małych dzieci warto kupić inhalator lub nebulizator.
Inhalacje na alergię i astmę
Zarówno niemowlęta i małe dzieci, jak i alergicy czy astmatycy, którzy chorują przewlekle, mogą korzystać z inhalatorów i nebulizatorów. To optymalny sposób, aby przyjąć specjalistyczne leki.
Na rynku dostępne są inhalatory kieszonkowe - proszkowe lub ciśnieniowe. Używanie ich nie jest skomplikowane. Należy objąć ustami i przytrzymać zębami ustnik, po czym wcisnąć pojemnik z lekiem podczas brania głębokiego oddechu.
Alternatywną opcją jest nebulizator (pneumatyczny tłokowy i ultradźwiękowy), dzięki któremu chory może przyjąć lek w aerozolu, pod ciśnieniem. Jego zaletą jest to, że by uwolnić lek i skierować go bezpośrednio do dróg oddechowych, nie trzeba koordynować wdechu z naciśnięciem pojemnika. Mgiełka, drobne cząsteczek rozproszone dzięki sprężonemu powietrzu, i tak się tam dostanie. To ułatwia sprawę zarówno w przypadku inhalacji maluchów, jak i osób w podeszłym wieku.
Przeciwwskazania do inhalacji
Choć zasadniczo inhalacje są bezpieczne i może stosować je każdy, bez względu na wiek, istnieją pewne ograniczenia. Przeciwwskazaniami do inhalacji są:
- choroby przebiegające z wysoką gorączką,
- gruźlica,
- ostra niewydolność krążeniowo-oddechową,
- uczulenie na składnik stosowany do inhalacji,
- krwawienia z dróg oddechowych,
- ropne zapalenie zatok obocznych nosa i migdałków,
- nowotwory.
-
Wiozła dzieci w wózku sklepowym. Nieznajoma zwróciła jej uwagę. "To nielegalne"
-
Powrót do szkół w lutym? Przemysław Czarnek: Absolutnie zaprzeczam tej informacji
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
-
Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
-
Klasy maturalne wracają do szkół? Minister Czarnek zdradza plany resortu. "Nauka stacjonarna będzie dla połowy uczniów"
- Emerytura stażowa. Kiedy wejdzie w życie?
- Polska mama z Turcji: Tu nie ma nacisku na porody naturalne, jeżeli kobieta chce cesarskie cięcie, ma cesarskie cięcie
- Urlop wypoczynkowy 2021. Zaległy urlop jednak nie przepadnie?
- Kiedy wracamy do szkoły? - niecierpliwią się uczniowie. Mister Zdrowia Adam Niedzielski: Absolutnie nie rekomenduję
- Ksiądz kazał młodzieży podpisać deklarację ws. Strajku Kobiet. Jest stanowisko kurii