Hydroksyzyna dla dzieci - kiedy i jak się ją stosuje?

Hydroksyzyna jest związkiem chemicznym, który znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie. Łagodzi napięcia, redukuje lęki i leczy bezsenność, ale doskonale radzi sobie ze świądem czy wymiotami. Jest uznawana za bezpieczny lek, odpowiedni również dla dzieci, jednak zawsze należy obchodzić się z nią ostrożnie. Co warto wiedzieć o hydroksyzynie?
Zobacz wideo

Zastosowanie hydroksyzyny

Hydroksyzyna, pochodna piperazyny, jest lekiem, który działa uspokajająco i przeciwlękowo - redukuje napięcie nerwowe, odczuwanie niepokoju oraz lęku, tonuje nadmierne pobudzenie psychoruchowe, ma też działanie przeciwbólowe i przeciwwymiotne.

Oprócz tego hydroksyzyna może być stosowana jako lek na bezsenność, ponieważ wydłuża całkowity czasu snu, skraca czas zasypiania i okresy przebudzeń nocnych. Z uwagi na to, że hydroksyzyna należy do grupy leków przeciwhistaminowych, podaje się ją w leczeniu świądu, jaki towarzyszy alergiom i uczuleniom. Bardzo szybko łagodzi dokuczliwe swędzenie ciała, blokując receptory histaminowe i działanie histaminy, która uaktywnia się podczas reakcji alergicznych.

Hydroksyzyna blokuje aktywność układu nerwowego, ale nie hamuje czynności kory mózgowej. Jej działanie uspokajające jest prawdopodobnie związane z hamowaniem aktywności ośrodków podkorowych. Zalicza się ją do grupy środków psychotropowych. W Polsce jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a jej dawkowanie ustala lekarz. Hydroksyzynę podaje się zarówno dorosłym, jak i dzieciom, jednak w przypadku najmłodszych trzeba zachować szczególną ostrożność.

Hydroksyzyna dla dzieci. Dawkowanie

Hydroksyzynę można podawać dzieciom - stosuje się ją wyłącznie na zlecenie lekarza. Bywa przepisywana przy nerwicy lękowej, a także w celu złagodzenia świądu, a także nudności i wymiotów. Dzieciom podaje się ją także przed i po zabiegach operacyjnych - jako lek uspokajający. Hydroksyzyna działa około sześciu godzin.

Dzieciom hydroksyzynę najczęściej podaje się w postaci syropu, który wchłania się szybko - prosto z przewodu pokarmowego. To dlatego efekty jej działania można zaobserwować już kilkanaście minut po przyjęciu leku.

Należy pamiętać, by hydroksyzynę stosować ściśle według zaleceń i wskazań lekarza - nigdy samowolnie. Dawkowanie hydroksyzyny ustalane jest indywidualnie, ale przyjmuje się, że u dzieci ważących mniej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 2 mg/kg masy ciała na dobę, z kolei u dzieci ważących więcej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.

Przeciwwskazania do stosowania hydroksyzyny

Nie każdy - tak dziecko, jak i dorosły - może przyjmować hydroksyzynę, ponieważ może to być groźne dla zdrowia i życia. Przeciwwskazaniami do zażywania hydroksyzyny są przede wszystkim:

  • nadwrażliwość na substancję czynną,
  • zaburzenia odpływu moczu z pęcherza,
  • jaskra,
  • miastenia, choroba autoimmunologiczna mięśni, objawiająca się ich osłabieniem,
  • zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego,
  • zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Hydroksyzyny nie mogą zażywać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Hydroksyzyna - skutki uboczne

Hydroksyzyna to środek, który jest uznawany za bezpieczny, jednak jak każdy lek może mieć działania niepożądane. Przyjmowanie hydroksyzyny obarczone jest ryzykiem pojawienia się takich skutków ubocznych jak senność, zmęczenie czy apatia. Mogą się pojawiać także bóle głowy, wymioty, drżenie mięśni, zaburzenia układu krzepnięcia, zawroty głowy i poczucie zmęczenia, przyspieszony rytm bicia serca, suchość błon śluzowych, hamowanie ośrodkowego układu nerwowego, a nawet halucynacje.

Objawy przedawkowania hydroksyzyny to wymioty, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia koordynacji ruchowej czy zaburzenia oddychania. Hydroksyzyny, jak żadnego innego leku, nie wolno podawać bez konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj także:

Więcej o: