Elektrolity - jakie pełnią funkcje w organizmie i jak je uzupełniać?

Elektrolity, głównie sód, potas, wapń i magnez, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią kluczową rolę w układzie nerwowym i mięśniowym, odpowiadają za rozprowadzenie płynów, mają wpływ na wiele układów, narządów i procesów. To dlatego tak ważne jest, by ich poziom w organizmie był utrzymany na optymalnym poziomie. Do czego prowadzi niedoborów elektrolitów? Jak je uzupełniać?
Zobacz wideo

Jakie funkcje w organizmie pełnią elektrolity?

Elektrolity są niezbędne, by organizm funkcjonował prawidłowo. Od nich zależy gospodarka wodna organizmu czy równowaga kwasowo-zasadowa. Dzięki ich właściwemu poziomowi utrzymywana jest praca serca, przepływ krwi, dotlenienie i odżywienie komórek. Elektrolity umożliwiają również przewodzenie impulsów nerwowych niezbędnych do funkcjonowania mózgu i układu nerwowego oraz odpowiadają za prawidłową pracę układu mięśniowego (są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów elektrycznych, które pobudzają mięśnie).

Elektrolity niezbędne organizmowi to jony soli: sód, potas, wapń i magnez. Dostarczamy je organizmowi wraz z wodą i innymi płynami oraz z pożywieniem.

Elektrolity - skutki niedoboru

Stężenie elektrolitów w organizmie nie jest stałe, ponieważ organizm wydala je podczas procesów metabolicznych, w trakcie oddychania, pocenia się czy oddawania moczu. To dlatego bardzo szybko może dojść do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Utratę i niedobory elektrolitów mogą wywoływać:

 • infekcje przebiegające z wysoką gorączką,
 • grypa żołądkowa,
 • duża aktywność fizyczna (intensywny trening czy ciężka praca fizyczna),
 • biegunka i wymioty,
 • przegrzanie organizmu (np. podczas upałów),
 • picie zbyt małej ilości płynów,
 • restrykcyjna dieta.

Kiedy dochodzi do odwodnienia, organizm bardzo odczuwa utratę elektrolitów. Objawami braku elektrolitów są skurcze i drżenie mięśni, obrzęki, biegunki lub zaparcia, zaburzenia pracy serca, senność i brak energii, a także omdlenia, paraliż czy łamliwość kości.

Elektrolity dla dzieci      

Elektrolity są szczególnie ważne dla dzieci - ich niedobory są dla nich wyjątkowo groźne. Ponieważ organizm dziecka traci wodę znacznie szybciej niż organizm osoby dorosłej, ważne jest, by dieta dziecka była dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, takie jak: magnez, wapń, sód oraz potas. Nie mniej ważna jest także odpowiednia ilość przyjmowanych płynów, szczególnie wody.

Jak uzupełnić elektrolity. Preparaty i naturalne elektrolity

Organizm, by móc prawidłowo funkcjonować, powinien zachowywać odpowiednie stężenie elektrolitów.  W sytuacjach, w których może dojść do odwodnienia i utraty elektrolitów należy je uzupełniać, zarówno sięgając po elektrolity naturalne, jak i preparaty kupione w aptece.

Naturalne elektrolity. Gdzie ich szukać?

 • potas można znaleźć w pomidorach, ziemniakach, bananach czy grejpfrutach,
 • sód w soli,
 • wapń w nabiale, roślinach strączkowych czy pieczywie razowym,
 • magnez - w kakao, czekoladzie, orzechach laskowych, płatkach owsianych lub kaszy gryczanej.

Zawsze warto pić duże ilości wody, w tym wysokozmineralizowanej, zwłaszcza gdy organizm traci dużo płynów.

Preparaty z elektrolitami

Gdy zachodzi potrzeba, by uzupełnić niedobór elektrolitów, można kupić specjalne preparaty apteczne. Elektrolity dla dzieci, niemowląt lub dorosłych to preparaty nawadniające, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku wymiotów, biegunki, gorączki czy przy objawach odwodnienia. Ich zadaniem jest szybkie i optymalne nawodnianie organizmu.

Preparaty z elektrolitami, które można kupić w aptece, mają postać proszku do sporządzenia roztworu, który należy sporządzić zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. Oprócz saszetek można również nabyć tabletki musujące czy gotowe doustne płyny nawadniające. Ważne, by pić je powoli, w małych porcjach.

Elektrolity dla dzieci mają różne ceny, skład i smaki. Zawsze przed podaniem dziecku preparatu należy skonsultować się z farmaceutą, aby upewnić się, że nie istnieje ograniczenie wiekowe.

Przeczytaj także:

Więcej o: