Helicobacter pylori u dzieci - objawy zakażenia i leczenie

Helicobacter pylori jest bakterią, którą można zarazić się szybko i w prosty sposób. To dlatego jej nosicielami jest nawet 80 proc. populacji. Konsekwencją zakażenia Helicobacter pylori mogą być różne dolegliwości oraz choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka czy dwunastnicy
Zobacz wideo

Zakażenie Helicobacter pylori

Helicobacter pylori jest bakterią obecną w kale i ślinie osoby nią zarażonej. Droga zakażenia jest prosta: wystarczy pić z tej samej butelki co osoba zainfekowana czy skorzystać z tych samych sztućców. Bakterię można przekazać oblizując smoczek czy łyżeczkę dziecka, a także wycierając w ręcznik niedokładnie umyte ręce po skorzystaniu z toalety. To dlatego bakteria rozprzestrzenia się tak dynamicznie, a źródłem zakażenia jest najczęściej bliska, zakażona osoba (często rodzice przekazują bakterię dziecku).

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje Helicobacter pylori za jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie bakterii infekujących człowieka. Wiadomo, że częstość zakażeń bakterią rośnie wraz z wiekiem. Istnieje jeszcze inna zależność - im niższy jest status socjoekonomiczny rodziny, tym większe ryzyko zakażenia.

Stopień aktywności i szkodliwości Helicobacter pylori zależy od jej zdolności do przetrwania w kwaśnym środowisku i wywoływania zmian w jej strukturze. Bytująca w żołądku bakteria wytwarza ureazę - enzym odpowiadający za rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla, co zobojętnia odczyn pH żołądka. Zmiany w składzie kwasu żołądkowego mogą powodować nie tylko problemy trawienne, ale i stany zapalne błony śluzowej żołądka.

Po zakażeniu Helicobacter pylori zachodzi proces zapalny błony śluzowej żołądka. Ponieważ ma on charakter przewlekły i postępujący, jest niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka. Jego konsekwencją są zmiany zanikowe tej struktury, a zakażenie może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów żołądka, zwłaszcza chłoniaków. Oznacza to, że późne rozpoznanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

Ponieważ bakteria produkuje także duże ilości toksyn, zakażenia mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci o osłabionej odporności. Bywa, ze są przyczyną pojawiania się innych zaburzeń, które nie są związane z układem pokarmowym - to migreny czy zmiany skórne.

Helicobacter pylori w 1982 roki odkryli dwaj lekarze: Barry J. Marshall i J. Robin Warren. W 2005 r. za swe dokonania trzymali Nagrodę Nobla.

Helicobacter pylori u dzieci - objawy

Większość osób zakażonych Helicobacter pylori nie ma żadnych objawów klinicznych. Te, jeśli się już pojawiają, są mało charakterystyczne. Ponieważ pojawiają się przy wielu innych schorzeniach, łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Objawami obecności Helicobacter pylori u dzieci mogą być:

Helicobacter pylori u dzieci - diagnostyka i leczenie

W diagnostyce zakażeń Helicobacter pylori u dzieci stosuje się testy inwazyjne (np. gastroskopia) i nieinwazyjne (np. test oddechowy czy test kałowy). W przypadku dzieci zaleca się badanie histologiczne i test ureazowy, co wiąże się z koniecznością wykonania gastroskopii.

Ponieważ infekcja nie ulega samoistnemu wyleczeniu, należy ją leczyć. Zaleca się leczenie skojarzone, składające się z leku zmniejszającego wydzielanie żołądkowe oraz dwóch antybiotyków. Pomocniczo podaje się probiotyki.

Leczenie ma na celu eliminację bakterii i regenerację błony śluzowej. Optymalnie terapia powinna trwać 14 dni - o jej metodach i szczegółach decyduje lekarz.
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia Helicobacter pylori należy dbać o higienę (dokładne mycie rąk to podstawa, warto pamiętać, by nie pić z jednej butelki, nie jeść tymi samymi sztućcami, nie oblizywać dziecięcych smoczków i nie całować maluchów w usta) oraz racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.