Zastrzał - drobne zakażenie czy poważna infekcja? Poznaj rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Zastrzał to zakażenie bakteryjne w okolicy palca, które objawia się m.in. zaczerwienieniem dookoła rany, obrzękiem i silnym bólem, nasilającym się szczególnie w nocy. W cięższych przypadkach infekcji może towarzyszyć również gorączka oraz dreszcze. Jakie są rodzaje zastrzału i jak wygląda leczenie?
Zobacz wideo

Zastrzał - czym jest i gdzie występuje?

Zastrzał (po łacinie panaritium) jest schorzeniem pojawiającym się w większości przypadków w obrębie rąk, a w szczególności w okolicy opuszka palca (rzadziej występuje również u palców stóp). Zastrzał jest konsekwencją przebytych urazów, w wyniku których pojawiło się zakażenie bakteryjne.

Choć wydawać by się mogło, że ukłucie (np. igłą), zadrapanie czy niewłaściwie obcinanie paznokci albo skórek nie może doprowadzić do żadnych problemów zdrowotnych, często łączy się z infekcjami bakteryjnymi - drobnoustroje żyjące na zewnątrz mogą przeniknąć do wewnątrz organizmu. Najczęściej zakażenia spowodowane są przez żyjące na powierzchni skóry gronkowce bądź mieszaną florę bakteryjną.

Najłatwiej leczy się zastrzał w okolicy opuszka palca. Również ten umiejscowiony na grzbiecie dłoni lub palców nie wiąże się zazwyczaj z dużym zagrożeniem. Zdecydowanie dłużej i trudniej goi się ten w wewnętrznej części rąk, ponieważ rozwija się w szybkim tempie i zajmuje tym samym tkanki położone głębiej. W efekcie niegroźny z początku zastrzał może doprowadzić nawet do upośledzenia funkcji ręki.

Zastrzał - rodzaje i objawy

W przypadku zastrzału mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym (pewnego rodzaju zapaleniem ropnym - ropa gromadzi się pod zgrubiałym naskórkiem), które zajmuje stopniowo kolejne tkanki. Jeśli pojawia się zastrzał, to często również i obrzęk, a skóra wokół jest zaczerwieniona. Schorzeniu towarzyszy również silny, pulsujący ból.

W zależności od rodzajów zastrzału, różne mogą być jego objawy, a także sposoby leczenia. Wyróżniamy zastrzały:

  • skórny,
  • podskórny,
  • ścięgnisty,
  • stawowy,
  • kostny. 

Zastrzał skórny

Zastrzał skórny umiejscowiony jest pod powierzchnią zgrubiałego naskórka, gdzie gromadzi się ropa. Towarzyszą mu takie objawy jak: opuchlizna, zaczerwieniona skóra, uczucie gorąca w miejscu objętym zmianą a także silny, pulsujący ból, w szczególności w nocy trudny do zniesienia. Często pojawia się również gorączka.

Jak pozbyć się zastrzału skórnego? Najszybszym sposobem, który przyniesie choremu ulgę jest nacięcie naskórka w zgrubiałym miejscu i usunięcie ropy. Ranę należy zabezpieczyć przed ponownym zanieczyszczeniem.

Zastrzał podskórny

Zastrzał podskórny definiujemy jako zakażenie w tkance podskórnej. W tym przypadku również ropa znajduje się pod skórą i zakaża kolejne tkanki, często położone głębiej. Objawia się uporczywym bólem, który powoduje nie tylko dotyk, ale również poruszanie chorą częścią. Poza bólem występuje obrzęk, zaczerwienie i gorączka.

W tym przypadku również pomoże nacięcie skóry. Taki zabieg powinniśmy jednak wykonać w gabinecie lekarskim. Lekarz natnie skórę zdezynfekowanym przyrządem i oczyści ranę z ropy. W większości przypadków zaleci pacjentowi przyjmowanie antybiotyków.

Zastrzał ścięgnisty

Do tworzenia zastrzału ścięgnistego dochodzi z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której uszkodzeniu ulega pochewka ścięgnista, drugi zaś gdy ma miejsce rozprzestrzenianie się zakażenia z okolicznych tkanek. Wywołuje on bolesność ścięgien, w szczególności odczuwalną podczas rozprostowywania palca. Może powodować także przykurcz palców, a nawet powstawania zmian chorobowych w ścięgnach dłoni. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do martwicy ścięgien.

Ten rodzaj zastrzału leczy się zabiegowo poprzez wykonanie nacięcia tkanki i pobranie materiału do badania. Po operacji należy unieruchomić rękę i zastosować antybiotyk.

Zastrzał stawowy

Podczas zastrzału stawowego, oprócz silnego bólu w palcu i dłoni, mogą pojawić się dodatkowe objawy. Część osób skarży się również na ograniczenie sprawności ruchowej, wysoką gorączkę i dreszcze. W obrębie zakażenia występuje obrzęk i zaczerwienienie, co jest wynikiem szerzenia się zakażenia z okolicznych tkanek.

Zastrzał stawowy należy potraktować poważnie i nie bagatelizować objawów. Nieleczony może spowodować zmiany powierzchni stawowych, które są nieodwracalne. Czasami dochodzi też do upośledzenia funkcji objętego chorobą palca.

Aby skutecznie wyleczyć zastrzał stawowy, należy wykonać zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu martwych tkanek. Niezbędne jest również płukanie rany odpowiednimi środkami antyseptycznymi, przyjmowanie antybiotyku oraz unieruchomienie palca do momentu zagojenia się rany.

Zastrzał kostny

Zastrzał kostny również wiąże się z dodatkowymi objawami zakażenia organizmu. Oprócz bolesnej, opuchniętej i zaczerwienionej rany, pojawia się wysoka gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie. By potwierdzić zastrzał kostny, lekarz podczas wizyty wykonuje pacjentowi badanie RTG - na zdjęciu widoczne są elementy świadczące o zapaleniu kości wraz z martwicą niektórych jej fragmentów.

Leczenie opiera się na wykonaniu zabiegu, podczas którego usuwa się ropę z zakażonej rany oraz martwych tkanek. Po operacji pacjentowi zakłada się dren i opatrunek, zaleca się przyjmowanie antybiotyki i unieruchomienie kończyny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA