Fiolet gencjanowy (gencjana) - dowiedz się do czego służy i jakie są jego właściwości
Fiolet gencjanowy - czym jest, jak działa i skąd pochodzi?
Fiolet gencjanowy, znany częściej pod nazwą gencjana, został pierwszy raz wyprodukowany przez chemika francuskiego pochodzenia, Charles'a Lauth'a. Miało to miejsce w 1861 roku, a sam preparat otrzymał nazwę "Violet de Paris". Na początku stosowano go głównie w mikrobiologii do barwienia niektórych gatunków bakterii. W medycynie zaś zaczęto go używać niemal 20 lat później (dzięki Georgowi Grublerowi, który był niemieckim farmaceutą).
Fiolet gencjanowy dostępny jest w aptece bez recepty. Stosuje się go zewnętrznie na skórę. Miejsca chorobowo zmienione zaleca się smarować wacikiem nasączonym płynem. Gencjana występuje m.in. w postaci wodnego roztworu 1%. Działa bakteriobójczo (przede wszystkim na bakterie G+ i drożdżaki), przeciwpasożytniczo, przeciwgrzybiczo, ogranicza wydzielanie ropy. Ma właściwości osuszające oraz antyseptyczne, chroni skórę, zapobiegając zakażeniom. To tylko kilka korzyści, jakie zyskujemy dzięki stosowaniu gencjany. Poznajcie szczegółowe zastosowanie tego cennego roztworu, za który w aptece trzeba zapłacić jedynie... około 5 zł.
Fiolet gencjanowy i jego zastosowanie - na zranione brodawki
Ze względu na to, że gencjana jest łagodnym preparatem, mogą ją stosować zarówno kobiety w ciąży, jak i kobiety karmiące piersią. Matki karmiące mogą dzięki gencjanie leczyć bolące i poranione brodawki. Wydawać by się mogło, iż nie ma nic prostszego niż karmienie piersią. W rzeczywistości jednak, zanim dziecko nauczy się prawidłowo chwytać brodawkę, musi niekiedy upłynąć trochę czasu. W tym początkowym czasie dziecko może ją zranić (czasem nawet do krwi). Ulgę przyniesie smarowanie obolałych piersi roztworem gencjany, który osusza ranę i przyspiesza gojenie. Należy jednak pamiętać, że to tylko doraźna pomoc i jeśli sytuacja będzie się częściej powtarzać, dobrze by było udać się np. do poradni laktacyjnej (najczęściej można je znaleźć w szpitalach). Położna w poradni pomoże prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, a także zaprezentuje różne techniki karmienia, by uniknąć bólu i dyskomfortu.
Fiolet gencjanowy i jego zastosowanie - na ospę
Każdy, kto przechodził ospę wietrzną wie, jak bardzo nieprzyjemna jest to choroba. Ci zaś, którzy jeszcze na nią nie chorowali, na pewno mieli w jakimś stopniu z nią do czynienia i słusznie kojarzą ją z uporczywie swędzącą wysypką na całym ciele. Jak leczyć ospę? W czasie choroby przede wszystkim szczególną uwagę poświęcić trzeba higienie osobistej, by przyspieszyć leczenie.
Ale zachowanie czystości to nie wszystko; trudno przecież normalnie funkcjonować, jeśli dokucza nam taki świąd. Nie obejdzie się zatem bez stosowania różnych smarowideł, minimalizujących chęć podrapania (rozdrapywanie ran może pozostawić trudne do usunięcia blizny). Podczas leczenia idealnie sprawdzi się gencjana - ze swoimi właściwościami osuszającymi i odkażającymi. Fioletowy preparat nanosimy na krostki, najlepiej za pomocą wacika.
Fiolet gencjanowy i jego zastosowanie - na afty
Gencjana okaże się skuteczna również w przypadku leczenia zmian zapalnych występujących w jamie ustnej - mowa tu o tak zwanych aftach. Z tą dolegliwością bardzo często zmagają się dzieci, choć dotyka także osób dorosłych, najczęściej do 40. roku życia. Choć nie są uznawane za niebezpieczne, w znacznym stopniu utrudniają jedzenie, powodując ból i nieprzyjemne pieczenie. W celu przyspieszenia gojenia aft należy przykładać gaziki nasączone wodnym roztworem fioletu gencjanowego.
Fiolet gencjanowy i jego zastosowanie - na włosy
Kolejne zastosowanie gencjany, które powinny znać wszystkie kobiety, a szczególnie te z jasnym kolorem włosów. Roztwór wodny gencjany skutecznie eliminuje żółty odcień u blondynek - nie pofarbuje ich, lecz nada im popielaty, chłodny odcień. By go uzyskać, należy zrobić płukankę z dodatkiem fioletowego preparatu. Taką płukankę można wykonywać przez długi czas, ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu, ponieważ gencjana ze względu na swoje osuszające właściwości może sprawić, że włosy zaczną się łamać (przesuszać). Używając płukanki trzeba pamiętać także o nawilżaniu włosów.
Fiolet gencjanowy - przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazań do używania gencjany nie ma zbyt wiele. W ulotce dołączonej do preparatu znajdziecie informacje, że nie powinno się stosować go na otwarte rany, bezpośrednio na błony śluzowe, w przypadku głębokich oraz rozległych uszkodzeń skóry, wymagających doraźnej pomocy chirurgicznej. Przeszkodą do używania jest również nadwrażliwość na składniki preparatu - u takich osób mogą wystąpić reakcje alergiczne.
Nie ma zastrzeżeń dotyczących stosowania gencjany u dzieci, u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, choć zaleca się, by skonsultować się z lekarzem. Specjalista nie tylko doradzi, czy w danej dolegliwości pomoże fiolet gencjanowy, ale również wskaże, jaki roztwór gencjany najlepiej zakupić.
-
Zmiany w 500 plus. Co zrobić, aby nie stracić świadczenia?
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Joanna Krupa pokazała nagranie z córką. "Mała leniwa". Fanki: Fajnie, że mówisz do niej w dwóch językach
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
- Terapia poznawczo-behawioralna. Kiedy skorzystać z porady terapeuty?
- Alergia pokarmowa u dzieci może być groźna dla życia i zdrowia. Poznaj jej objawy
- Produkty bogate w błonnik. Dlaczego są tak ważne w naszej diecie?
- Motyw patriotyzmu w literaturze ["Pan Tadeusz", "Dziady", "Kordian"]
- Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?