Testy alergiczne u dzieci - kiedy wykonać i jakie metody dają najlepsze efekty

Testy alergiczne często pomagają dokładnie wskazać na co dziecko jest uczulone. W zależności od wieku można wybierać spośród różnych rodzajów testów alergicznych - testy z krwi, skórne, płatkowe, punktowe bądź prowokacyjne. Dowiedz się czym się od siebie różnią i jak się je wykonuje.

Rodzaje reakcji alergicznych - lekkie, umiarkowane i ciężkie

W dzisiejszych czasach alergia to właściwie choroba cywilizacyjna. Alergie dotykają znaczną część populacji, a coraz częściej dotyczą małych dzieci, nawet niemowląt. U dzieci reakcja alergiczna może być odpowiedzią na określony rodzaj pokarmu, niektóre leki, kontakt ze zwierzętami, ukąszenia owadów i wiele innych czynników. Objawy alergii mogą być lekkie, umiarkowane lub ciężkie.

  • Objawy lekkie

Do lekkich objawów alergicznych należy swędzenie i łzawienie oczu, nasilone kichanie oraz zatkany nos. Niekiedy może pojawić się również swędząca pokrzywka lub obrzęk przypominający ślad, jaki zostaje po ugryzieniu komara. Alergiczna wysypka może objawiać się także w postaci małych, swędzących krost.

  • Objawy umiarkowane

Na objawy umiarkowane składa się pokrzywka, dochodzą problemy z oddychaniem, jak świszczący oddech oraz kaszel. Jeśli wymienione objawy pojawią się u dzieci, koniecznie powinien zbadać je lekarz.

  • Objawy ciężkie

Wśród ciężkich objawów alergicznych znajduje się wstrząs anafilaktyczny (zwany także anafilaksją), do którego objawów zalicza się m.in.: obrzęk jamy ustnej i gardła, kłopoty w oddychaniu wywołane blokadą dróg oddechowych, a także niskie ciśnienie krwi. Anafilaksja częściej jest tylko powodem do strachu niż faktycznie zagrożeniem dla zdrowia, ale zdarzają się poważne, a nawet śmiertelne przypadki. Każde dziecko, u którego wystąpiły ciężkie objawy alergiczne, należy zabrać na konsultacje lekarską. Niekiedy alergolog decyduje, by przeprowadzić odczulanie.

Zobacz wideo

Alergie dzieci - kiedy warto wybrać się do lekarza?

Im dziecko starsze, tym łatwiej jest rozpoznać alergię. Rodzice bacznie obserwujący swoje dziecko łatwo rozpoznają reakcje alergiczne, szczególnie te sezonowe. Mowa tu o starszych dzieciach, u których można zaobserwować zmiany zachowania wraz ze zmianami pór roku. Gdy dziecko wraz z przyjściem wiosny dostaje kataru, często kicha, swędzą i łzawią mu oczy oraz regularnie pociera nos można mieć pewność, że cierpi na alergię.

Objawy mogą być jednak bardziej dyskretne i nie zawsze można je powiązać z konkretnymi zdarzeniami - niezależnie od tego, czy jest to zmieniająca się pora roku, czy też kontakt z alergenem, np. z jedzenia. W takim przypadku do postawienia diagnozy oraz ewentualnego leczenia potrzebne jest, oprócz wywiadu u lekarza, wykonanie testów alergicznych. Testy są szczególnie istotne w przypadku bardzo małych dzieci, szczególnie niemowlaków, które nie są w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie lekarza.

Zanim jednak wybierzemy się do alergologa w celu wykonania testów, najpierw udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który wysłucha naszych podejrzeń i wystawi skierowanie. Chcąc dowiedzieć się, co jest przyczyną uczulenia, zleci on przeprowadzenie testów. Ich wyniki wykażą nie tylko reakcję na alergeny ale również pozwolą ocenić stopień nasilenia alergii.

Testy alergiczne u dzieci - rodzaje

  • Testy z krwi

Testy z krwi wykonuje się przez pobranie krwi żylnej. Próbka krwi zostaje poddana badaniu i oznacza się w niej poziom przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych oraz zwierzęcych. Z testów krwi możemy się dowiedzieć, na jakie grupy alergenów występuje reakcja alergiczna. Test taki nie wskaże jednak konkretnego produktu, czyli może okazać się, że dziecko nie toleruje nabiału, a w rzeczywistości mogą uczulać tylko jogurty - nie sery czy mleko.

Badanie skierowane jest głownie do dzieci poniżej 3 roku życia oraz osób, które cierpią na tak silną alergię, że zmuszone są do przyjmowania regularnie leków antyhistaminowych. Uwaga! Ważne jest, by na czas około 7-14 dni przed zrobieniem testów zaprzestać brania lekarstw.

  • Testy skórne - punktowe

Punktowe testy skórne dedykowane są dzieciom powyżej 3 roku życia, ponieważ są one dość bolesne. Badanie polega na naniesieniu na skórę kropli zawierającej alergen (na wewnętrzną część przedramienia lub na plecy), by następnie nakłuć skórę i zobaczyć jak organizm reaguje na dany alergen. Osoba przeprowadzająca testy oznacza numerkami każdy alergen, by prawidłowo rozpoznać przyczynę uczulenia.

Po wykonaniu badania pacjent powinien przez około 15-20 minut starać się siedzieć w nieruchomej pozycji, by krople z alergenami nie spływały i nie mieszały się. O prawidłowym wykonaniu testu świadczy pojawienie się w miejscu nakłucia zaczerwienienia i bąbla, który następnie porównywany jest z kroplą kontrolną. Po wykonaniu tej analizy stwierdza się alergię lub jej brak.

  • Testy skórne - płatkowe

Płatkowe testy skórne, tak samo jak punktowe, dedykowane są dzieciom powyżej 3 roku życia. Najczęściej lekarz zaleca je młodym pacjentom, u których występują reakcje alergiczne, a testy punktowe niczego nie wykazały. Za pomocą testów płatkowych można ocenić reakcję alergiczną na alergen, objawiającą się późniejszą, nie natychmiastową reakcją. Te testy polegają na przyklejeniu do pleców pacjenta specjalnie spreparowanych bibułek nasączonych alergenem. Reakcję zapalną sprawdza się po 48, a następnie po 72 godzinach.

  • Testy prowokacyjne

Testy prowokacyjne wykorzystuje się podczas wyboru terapii odczulającej. Alergen w formie nasączonego wacika lub psiknięcia sprayem przystawia się do nosa. Pozwala to na ocenę, co jest źródłem największego uczulenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.