Zgrzytanie zębami (bruksizm) u dzieci - dlaczego się pojawia i co wówczas zrobić?

Zgrzytanie zębami u dzieci jest często spotykaną przypadłością, która zawsze wymaga uwagi i interwencji. Dlaczego dzieci zgrzytają zębami?

Zgrzytanie zębami, inaczej bruksizm, u dzieci to nie tylko irytująca, ale i szkodliwa przypadłość. Bruksizm, czyli właśnie zgrzytanie zębami, może wiele negatywnych konsekwencji, gdyż negatywnie wpływa nie tylko na zęby, ale także mięśnie i stawy.

Zgrzytanie zębami jest odruchem nieświadomym. Polega na zaciskaniu zębów i tarciu nimi o siebie. Nie trwa nieustannie. Najczęściej występuje sporadycznie w nocy, jest powiązane z fazami snu. O bruksizmie świadczą jednak nie tylko nocne odgłosy, ale i widoczne starcie zębów, pęknięte szkliwo, stany zapalne w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz bóle głowy, szczęki i twarzy. Dziecko może także gryźć ołówki czy długopisy oraz obgryzać paznokcie.

  • Bruksizm dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych - w każdym wieku, bez względu na płeć.

Zgrzytanie zębami u dzieci - przyczyny

Zgrzytanie zębami u dziecka ma wiele przyczyn. Podłoże zjawiska jest złożone, ponieważ nie dotyczy wyłącznie zaburzeń w obrębie budowy i funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, a odnosi się do całego organizmu.

Najczęstszymi przyczynami zgrzytania zębów u dzieci są:

  • owsica,
  • problem stomatologiczne, takie jak wady zgryzu, wyrzynanie się zębów czy zbyt płaskie wypełnienia w zębach,
  • zbyt długie stosowanie smoczka,
  • napięcie nerwowe i odreagowywanie emocji,
  • niedojrzałość układu mięśniowego u niemowląt,
  • alergie i niedobory witaminowe.

Może się zdarzyć, że dziecko zgrzyta zębami w czasie snu, a oprócz tego drapie się w okolicy odbytu, narzeka na bóle brzucha i głowy, ma ogromną ochotę na słodycze, przy braku apetytu na cokolwiek innego. Wówczas warto zrobić badania, które potwierdzą bądź wykluczą obecność owsików.

Zobacz wideo

Zgrzytanie zębami często obserwuje się u małych dzieci i starszaków w wieku przedszkolnym. Ma to związek z wyrzynaniem się zębów (tak mlecznych, jak i stałych).

Zgrzytanie może być również sposobem na odreagowanie stresujących sytuacji. Wówczas odpowiadają za nie napięcie nerwowe, stres i wrażliwość dziecka. I to zdarza się najczęściej. Wiele osób, także dorosłych, odreagowuje emocje poprzez nocne zgrzytanie zębami.

Zgrzytanie zębami u dzieci - powikłania i konsekwencje

Nieleczone zgrzytanie zębami ma konsekwencje zdrowotne, ponieważ prowadzi do: osłabienia uzębienia, ścierania zębów i szkliwa nazębnego, kruszenia się zębów, bólu stawów żuchwowych, a nawet ich uszkodzenia.

Nawykowe zgrzytanie zębami może prowadzić do rozchwiania zębów i rozbudowania szczęki, ponieważ zaciskanie zębów skutkuje rozbudowaniem mięśni.

Zgrzytanie zębami u dzieci - leczenie

Leczenie polega przede wszystkim na znalezieniu przyczyny. Od tego zależy dalsze postępowanie. Inaczej leczy się owsicę, inaczej wady zgryzu, a jeszcze inaczej rozładowuje napięcie i stres.

Aby pozbyć się owsików, trzeba podać dziecku stosowny preparat (dwie dawki), a także przeprowadzić gruntowne sprzątanie mieszkania, zadbać o higienę i włączyć stosowną dietę.

Jeśli zgrzytanie zębami u dziecka jest wywołane silnymi przeżyciami lub dużą wrażliwością, warto pomóc dziecku poprzez rozmowę, wyjaśnienie trudnych sytuacji, oswojenie lub rozwiązanie problemów, a także rozładowanie niepokoju i relaksację, zwłaszcza przed snem. Może się jednak zdarzyć, że dziecko potrzebuje pomocy psychologa.

Wadami zgryzu powinien zająć się ortodonta. Ich korekcja, poprzez noszenie aparatu na zęby (ruchomego lub stałego) oraz nauka prawidłowego ustawiania szczęki powinny rozwiązać problem.

Dobrym pomysłem wydaje się kupienie specjalnej szyny odciążającej (tzw. szyny nagryzowej), która wprawdzie nie wyeliminuje przyczyny zgrzytania zębami, ale zabezpiecza je przed uszkodzeniem i ścieraniem.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA