Rabiej zapowiedział szczepienia chłopców przeciw HPV. Został wyśmiany. "Chronią pośrednio kobiety"

Władze Warszawy zapowiedziały, że wprowadzą w szkołach szczepienia przeciwko HPV nie tylko dla dziewczynek, lecz także dla chłopców. Wbrew pozorom wirus ten jest bardzo groźny także dla nich. Ponadto mężczyźni mogą nim zarażać również kobiety.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, poinformował za pośrednictwem Twittera o planowanym wprowadzeniu w stolicy szczepień przeciwko wirusowi HPV. Mają dotyczyć zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Dlatego, by zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy, wprowadzimy w Warszawie szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat. Szczegóły niebawem

- napisał na Twitterze Paweł Rabiej.

Wirus HPV u mężczyzn

Post wiceprezydenta Warszawy spotkał się z dość dużą krytyką. Internauci zarzucili mu bowiem, że mężczyźni nie mogą chorować na nowotwory szyjki macicy, do których może prowadzić wirus HPV. W związku z czym, ich zdaniem, takie szczepienia są kompletnie zbędne dla mężczyzn. I tu się mylą.

Zobacz wideo

Wirus HPV stanowi poważne zagrożenie również dla mężczyzn. Może wywoływać u nich nowotwory prącia, odbytnicy, a także krtani i gardła. Poza tym mężczyźni mogą być nosicielami wirusa HPV i zarażać nim kobiety. Dzieje się to najczęściej poprzez stosunki seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia (także oralne i analne). Tym samym mężczyźni mogą się przyczyniać do roznoszenia wirusa. Zatem, szczepiąc się, chronią nie tylko siebie, lecz także swoje przyszłe partnerki. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie Państwowego Zakładu Higieny

PZH informuje również, że najwyższą skuteczność szczepionki obserwuje się w grupie młodych nastolatek, które są jeszcze przed inicjacją seksualną. Przypuszczalnie poziom przeciwciał ochronnych może utrzymywać się u nich przez kilkadziesiąt lat.

Rozpoczęcie szczepień zalecane jest w 11-12 roku życia, ale chłopcy i młodzi mężczyźni powinni być również szczepieni. Szczepienia chłopców chronią również pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną zakażenia wirusem od mężczyzn

- informuje PZH za pośrednictwem swojej strony internetowej.

Informację o planowanych szczepieniach potwierdził również prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Zdrowie warszawianek i warszawiaków to zbyt poważna sprawa, by sprowadzać je do żenujących, wynikających z całkowitej ignorancji żartów w internecie. Tak, Warszawa będzie finansować szczepienia przeciw HPV. Tak, również dla chłopców, którzy bywają nosicielami wirusa

- czytamy na Twitterze Rafała Trzaskowskiego.

Z informacji, które udało nam się uzyskać od Urzędu Miasta Warszawa, wynika, że rozpoczęcie szczepień planowane jest na połowę 2019 roku. Obecnie program czeka na zaopiniowanie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Szczepienia skierowane są do dzieci w wieku 12 lat, przy czym nie będą obowiązkowe. Władze miasta zakładają, że programem objętych będzie ok. 7 600 dziewczynek i chłopców rocznie. W budżecie miejskim na 2019 rok na szczepienia przewidziano 2 660 000 zł, na kolejne lata zaś 6 650 000 zł (do 2023 roku).

Australia skutecznie walczy z nowotworami szyjki macicy

Jakiś czas temu informowaliśmy o Australii, która może być pierwszym krajem na świecie, który całkowicie wyeliminuje zachorowania na raka szyjki macicy. I to właśnie dzięki programowi darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV, który skierowany jest do dziewczynek i chłopców. Doprowadził on bowiem do drastycznego spadku prognozowanej liczby zachorowań na nowotwór szyjki macicy.

Jeśli będziemy kontynuować ten program, może się okazać, że nie odnotujemy żadnych nowych przypadków już za 10-20 lat

- mówił jeden z wynalazców szczepionki, prof. Ian Frazer.

Więcej o: