Zrosty pooperacyjne - dlaczego są niebezpieczne?

Zrosty pooperacyjne, czyli nieprawidłowe blizny, to najbardziej powszechne powikłana po operacjach, zarówno otwartych, jak i laparoskopowych. Pojawiają się u większości pacjentów, a z medycznego punktu widzenia stanowią poważny problem. Zrosty pooperacyjne są przyczyną wielu dolegliwości i zaburzeń w funkcjonowaniu narządów

Zrosty pooperacyjne, patologiczne połączenia pomiędzy tkankami, to włókniste zbliznowacenia, które są wynikiem nieprawidłowego zrośnięcia tkanek. Bywa, że zrosty tworzą się bez przyczyny, najczęściej jednak pojawiają się w następstwie zabiegów chirurgicznych. Statystyki mówią, że problem dotyczy nawet 90 proc. operowanych pacjentów.

Jak dochodzi do powstawania zrostów pooperacyjnych?

Narządy wewnętrzne i wewnętrzna ściana jamy brzusznej pokryte są cienką błoną - otrzewną. Zrosty są odpowiedzią otrzewnej na uraz, do którego dochodzi podczas zabiegu. Ponieważ w trakcie interwencji chirurgicznej następuje naruszenie ciągłości tkanek, w trakcie gojenia rany tworzy się blizna. To zjawisko naturalne i prawidłowe.

Zdarza się jednak, że tkanki zrastają się w nieprawidłowy sposób. Tworzą się zrosty, które mogą prowadzić do sklejenia się tkanek i narządów, fizjologicznie ze sobą nie połączonych.

Na pojawienie się zrostów pooperacyjnych narażeni są pacjenci, którzy przeszli zabiegi bądź operacje w obrębie miednicy i jamy brzusznej (lub gdy doszło do zapalenia otrzewnej). Wśród interwencji chirurgicznych, które sprzyjają powstawaniu zrostów, wymienia się: zabiegi wykonywane na jajnikach i jajowodach, usunięcie torbieli jajników, ciąży pozamacicznej, mięśniaków macicy, endometriozy, cesarskie cięcie oraz zabiegi histeroskopowe w jamie macicy. To dlatego tak często problem zrostów pooperacyjnych dotyczy kobiet.

Zrosty pooperacyjne - powikłania

Zrosty mogą nie dawać żadnych objawów, niemniej i tak stanowią poważny problem. Skutkiem zrostów, czyli nieprawidłowych połączeń, są dysfunkcje narządów wewnętrznych oraz ból. Zdarza się, że zmianom towarzyszy wiele dolegliwości. Najczęściej są to bóle brzucha, uczucie rozpierania, bolesne miesiączki, ból w trakcie stosunku płciowego, dysfunkcje przewodu pokarmowego - w zależności od tego, w jakim miejscu powstały patologie.

Pojawia się również ryzyko komplikacji, ponieważ zrosty zawsze stanowią potencjalne zagrożenie powikłaniami. Najpoważniejszym z nich jest niedrożność jelit - zwłaszcza jelita cienkiego (konieczna jest ponowna operacja i tzw. uwolnienie zrostów), ale także niepłodność u kobiet oraz trudności, jakie mogą pojawić się podczas ponownych zabiegów w obrębie jamy brzusznej czy miednicy (np. cesarskie cięcie).

Zrosty pooperacyjne - profilaktyka i leczenie

Zrosty powstają po niemal wszystkich operacjach w obrębie miednicy i jamy brzusznej. Mogą być niewielkie, ale i bardzo duże. Możliwość ich powstawania ogranicza stosowania laparoskopii.

Leczenie zrostów to chirurgiczna adhezjoliza. Zabieg polegający na otwarciu otrzewnej i usunięciu zrostów przeprowadza się różnymi metodami. Jest skuteczny, ale wiąże się z ponownym uszkodzeniem tkanek i ryzykiem powstania kolejnych zrostów.

Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Niestety, choć zrosty pooperacyjne są powszechnym problem pojawiającym się u bardzo wielu operowanych pacjentów, zasadniczo ciężko im zapobiegać. Istnieją wprawdzie sposoby (najpopularniejszą metodą zapobiegania zrostom pooperacyjnym jest zastosowanie kwasu hialuronowego) i techniki chirurgiczne, które mogą zmniejszać ryzyko powstawania zrostów pooperacyjnych, jednak kwestia ta wciąż traktowana jest zbyt lekko. W Polsce profilaktykę przeciwzrostową stosuje się rzadko z prostego powodu - jest kosztowna i nie refunduje jej NFZ.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo
Więcej o: