Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą przewlekłą i uciążliwą, która często dotyka osoby bardzo młode. Ponieważ daje niespecyficzne objawy, jest trudne do zdiagnozowania

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą autoimmunologiczną, której objawy pojawiają się po raz pierwszy u ludzi młodych, jeszcze przed 30. rokiem życia. Choroba manifestuje się procesem zapalnym, który obejmuje błonę śluzową jelita grubego lub odbytu. Charakteryzuje się rozpulchnieniem błony śluzowej, w której znajdują się krwawiące ubytki.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - objawy

Istotą wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej. Jego objawem są owrzodzenia i nadżerki ze skłonnością do krwawień.

Objawami wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są częste i gwałtowne biegunki zawierające śluz i krew. Towarzyszy im bolesne uczucie silnego parcia. Ponieważ dolegliwości te trwają kilka dni, a wypróżnienia są częste (pojawiają się kilkanaście razy dziennie), może dojść do odwodnienia, osłabienia, a także do utraty krwi.

Innymi objawami wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są bóle brzucha, wzdęcia, utrata apetytu, bóle skurczowe na odcinkach jelita, które są objęte zapaleniem.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może mieć różny przebieg - to kwestia indywidualna. Zasadniczo choroba ma charakter przewlekły, a okresy bezobjawowe są przerywane nawrotem objawów. Zdarza się, że objawy pojawiają się sporadycznie i nie utrudniają specjalnie życia. Bywa jednak, że nawroty są częste, przebieg choroby ostry i wymaga hospitalizacji.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - przyczyny

Przyczyny wrzodziejącego zapalenie jelita grubego pozostają nieznane. Rozwojowi choroby sprzyjają z pewnością predyspozycje genetyczne, inne choroby (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), dieta, infekcje jelit (zwłaszcza bakteryjne), nieprawidłowy skład flory bakteryjnej jelit, a także stres.

Ponieważ wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą autoimmunologiczną, u jej podłoża leżą zaburzenia układu immunologicznego. Nadmierna odpowiedź immunologiczna inicjuje proces zapalny, który prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego. W konsekwencji tworzą się owrzodzenia i krwawiące nadżerki.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą, która utrudnia życie, ale i prowadzi również do osłabienia, anemii (z powodu utraty krwi) czy osteoporozy. Grozi także takimi powikłaniem jak rozdęcie okrężnicy, perforacja jelita czy rak jelita grubego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - diagnostyka i leczenie

Ponieważ wrzodziejące zapalenie jelita grubego daje niespecyficzne objawy, choroba jest trudna do zdiagnozowania. Aby dotrzeć do przyczyny dolegliwości, lekarz przeprowadza wywiad oraz badania, a także zaleca wykonanie badań:

  • laboratoryjnych kału - na obecność krwi utajonej, bakterii i pasożytów,
  • laboratoryjnych krwi - morfologia, OB, CRP, obecność przeciwciał specyficznych dla zapalenia jelit,
  • obrazowych jelita grubego - USG i RTG, kolonoskopia z biopsją.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do schorzeń przewlekłych układu pokarmowego, którego leczenie jest procesem długotrwałym. Jego celem jest łagodzenie objawów schorzenia, a także utrzymanie choroby w jak najdłuższym czasie remisji, czyli zapobieganie nawrotom objawów, a co za tym idzie także konsekwencjom i jej powikłaniom.

Do leczenia choroby stosuje się aminosalicylany, glikokorykosteroidy i leki immunosupresyjne. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta - lekkostrawna, bezbłonnikowa i eliminacyjna. Chorzy powinni unikać produktów, które nasilają objawy choroby. Nie mniej istotna jest suplementacja. Trzeba zażywać witaminy, minerały, kwasy omega-3 oraz probiotyki. W powikłaniach, a także gdy leczenie farmakologiczne zawodzi, konieczna jest operacja polegająca na resekcji części jelita grubego.

Przeczytaj także:

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.