Plamki i krostki u dziecka - jakie są ich przyczyny?

Plamki i krostki u dziecka mogą obejmować różne rejony ciała, często towarzyszą im inne dolegliwości. Trudno tu o regułę, ponieważ charakter zmian zależy od ich przyczyny. Skąd się biorą plamki i krostki u dziecka? Najczęściej powodem jest alergia, choroba zakaźna lub problem natury dermatologicznej.

Plamki i krostki u dziecka - alergie

Wysypka u dziecka często jest objawem alergii. Przyczyną jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na kontakt z alergenem. Może to być pokarm, roztocza, składnik kosmetyku czy proszku do prania. U dzieci najczęściej spotyka się wyprysk alergiczny, pokrzywkę i atopowe zapalenie skóry.

Wysypka najczęściej ma postać pokrzywki, czyli bąbli, które pojawiają się na całym ciele. Pojawia się świąd, a także typowe objawy alergii: ból brzucha, katar (w zależności od jej podłoża).

Wyprysk alergiczny objawia się silnym świądem skóry, która staje się czerwona, pokrywają ją pęcherzyki i łuszczące się grudki. Zmiany powstają miejscowo, ale mogą objąć całe ciało.

Z kolei atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym alergicznym schorzeniem. Pojawiają się grudki o podłożu rumieniowym - najpierw na policzkach, potem na całej twarzy, w zgięciach łokci i pod kolanami. Skóra jest sucha i bardzo swędzi.

Plamki i krostki u dziecka - problemy dermatologiczne

Zmiany na skórze mogą być związana z problemami dermatologicznymi. Najczęściej są to potówki, trądzik niemowlęcy czy pieluszkowe zapalenie skóry.

  • Potówki - małe, często zaczerwienione pęcherzyki wypełnione płynem - pojawiają się, gdy dojdzie do zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych. Pojawia się w miejscach narażonych na przegrzanie, czyli np. w fałdach skóry, na plecach, w pachwinach.
  • Trądzik niemowlęcy występuje tak u noworodków, jak i nieco starszych dzieci. Wysypka przypomina trądzik nastolatków, a drobne, czerwone plamki i krostki stają się bardziej widoczne po ogrzaniu skóry. Zmiany nie swędzą, nie towarzyszą im żadne dolegliwości.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym wywołanym podrażnieniem skóry przez mocz i stolec. Dotyczy maluchów, które noszą pieluszki. Wysypka - liczne krostki - bolą i pieką.

Choroby zakaźne dzieci

Plamki i krostki u dziecka - choroby zakaźne

Zmiany skórne towarzyszą wielu dziecięcym chorobom zakaźnym, takim jak: różyczka, gorączka trzydniowa, półpasiec, szkarlatyna, odra czy ospa wietrzna.

  • Różyczka to wirusową choroba zakaźna. Zwiastująca ją wysypka ma postać drobnych, bladoróżowych plamek, które pojawiają się najpierw za uszami, następnie na tułowiu. Występuje gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.
  • Gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły, zwana także trzydniówką, jest ostrą chorobą zakaźną. Jednym z jej objawów są płaskie, czerwone plamki. Wysypka pojawia się, gdy spadnie gorączka - najpierw na tułowiu, następnie schodzi na ręce i nogi. Utrzymuje się maksymalnie trzy dni.
  • Półpasiec to choroba wirusowa występująca u dzieci, które przeszły ospę wietrzną. Wysypka to małe pęcherzyki, które pojawiają się na pasie skóry po jednej stronie tułowia i na twarzy. Pojawia się pieczenie i silny ból.
  • Szkarlatyna, inaczej płonica, to ostra bakteryjna choroba zakaźna. Objawiająca się nią wysypka to drobne krostki, które zlewają się, tworząc skupiska. Może się pojawić na całym ciele, po dobie od wystąpienia gorączki, której towarzyszy ból brzucha i gardła.
  • Odra jest wirusową chorobą zakaźną, której objawem są bardzo czerwone plamki o nieregularnym kształcie. Zmiany pojawiają się najpierw w buzi, na błonach śluzowych (białe plamki), potem na całym ciele. Chorobie towarzyszy katar, kaszel, gorączka, światłowstręt.
  • Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, a zmiany skórne ją manifestujące bardzo swędzą. Mają postać niesymetrycznych plamek, które po kilku godzinach przekształcają się w grudki, następnie w pęcherzyki wypełnione płynem, zamieniające się w brunatne strupki. Wysypka pojawia się najpierw na głowie, potem na całym ciele. Ospie towarzyszy gorączka.

Plamki i krostki u dziecka - kiedy do lekarza

Wysypka u dzieci pojawia się dość często. Jeśli nie towarzyszą jej inne dolegliwości, takie jak ból brzucha czy gorączka, a zmiany skórne nie są dla dziecka dokuczliwe (silnie nie swędzą), najprawdopodobniej znikną samoistnie. Należy obserwować wykwity skórne i reagować, jeśli:

  • wysypka utrzymuje się przez dłuższy czas, znika i powraca,
  • zmiany skórne są dokuczliwe,
  • pojawiły się także inne objawy, wskazujące na infekcję.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA