Ponieważ dzieci rosną zazwyczaj skokowo, okostna nie może nadążyć za szybko wydłużającymi się kośćmi. Wzrostowy ból nóg pojawia się u przedszkolaków, a także nastolatków.
Ból wzrostowy nóg jest napadowy, obustronny, jego natężenie narasta. Dziecko czuje pulsowanie i ciągnięcie. Dolegliwości odzywają się najczęściej w czasie nocnego snu. Dzieje się tak, ponieważ właśnie wtedy wydzielany jest hormon wzrostu.
Ból nóg ustępuje samoistnie, kiedy mija skok wzrostowy. Zła wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej wróci za kilka dni, tygodni lub miesięcy.
Bóle nóg o charakterze przeciążeniowym wstępuje sporadycznie, po dużej aktywności ruchowej bez odpowiedniego odpoczynku. Dziecko skarży się na nie wieczorem, po całym dniu spędzonym na dworze, graniu w piłkę, jeżdżeniu na rowerze czy deskorolce.
Przyczyny można podzielić na zewnętrzne, takie jak intensywny wysiłek, jak i wewnętrzne, do których należy np. zmniejszona siła mięśniowa. Ból mija po odpoczynku. Ne ma innych niepokojących objawów, świadczącym np. o stanie zapalnym.
Ból może pojawić się w wyniku urazu: skręcenia, złamania, nadwyrężenia. Wówczas może pojawić się opuchlizna bądź krwiak. Jeśli dziecko po upadku czy kontuzji skarży się na ból, należy iść z nim do lekarza.
Ból nóg może być także echem przebytej kontuzji - dolegliwości po skręceniu lubią o sobie przypominać.
Innymi przyczynami bólu nóg u dziecka mogą być:
Aby ustalić przyczynę bólu nóg u dziecka, należy udać się do pediatry. Lekarz podda pacjenta badaniom. Sprawdzi, czy nie ma opuchlizny świadczącej o urazie bądź stanie zapalnym, przyjrzy się także ruchliwości stawów i chodowi, a także postawie dziecka, by stwierdzić, czy nie ma wady postawy.
Może się zdarzyć, że lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych (zdjęcia rentgenowskie i badanie ultrasonograficzne). By zdiagnozować bóle wzrostowe można zbadać poziomu fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Znacznie podwyższony poziom oznacza ból wywołany wzrostem kości.
Dalsza diagnostyka i badania zależą od tego, jaką chorobę podejrzewa lekarz. Pediatra może też skierować dziecko do specjalisty - ortopedy, reumatologa, neurologa, czasem psychologa.
Niezwłocznego kontaktu z lekarzem wymagają sytuacje, kiedy bólowi nóg u dziecka towarzyszy:
Ból nóg nie jest jednostką chorobową, dlatego sposób jego leczenia zależy od przyczyny. Pomoże delikatny masaż nóg, a także ciepłe okłady albo kąpiele. Na bóle wzrostowe warto podawać wapń z witaminą D3, ograniczyć aktywność ruchową dziecka, a i zadbać o racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Wystąpienie bólu kończyn u dziecka, zarówno nagłego, jak i przewlekłego, wymaga konsultacji z lekarzem. Nie stosuj maści, ani innych środków na własną rękę.
To także może cię zainteresować: