Ból pleców u dziecka. Jakie może mieć przyczyny?

Ból pleców u dziecka może mieć różne przyczyny. To dlatego ma różne nasilenie, a i lokalizuje się w różnych częściach pleców. Dolegliwości mogą mieć swoje źródło w kręgosłupie, ale i narządach wielu układów. Ból pleców u dziecka, jeśli niepokoi, zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.

Ból pleców u dziecka - przyczyny i objawy

Ból pleców u dziecka pojawia się z wielu powodów - tak błahych i banalnych, jak i poważnych. Dolegliwości najczęściej związane są z kręgosłupem, ale mogą za niego odpowiadać także infekcje czy choroby narządów wewnętrznych. Bywa, że ból pleców jest skutkiem obocznym zażywania leków.

Ból pleców u dziecka związany z kręgosłupem

Ból pleców, którego przyczyną jest kręgosłup ma to do siebie, że nasila się, gdy dziecko jest aktywne (np. rusza się bądź niesie ciężki tornister), łagodnieje zaś przy odpoczynku lub braku aktywności.

Ból pleców, źródłem którego jest kręgosłup, może mieć różny charakter i lokalizować się w różnych miejscach.Dolegliwości wywołują najczęściej: przeciążenie kręgosłupa, siedzący tryb życia, wady postawy, choroby kręgosłupa.

Przeciążenie kręgosłupa a ból pleców

Przeciążenie kręgosłupa skutkuje bólem przeciążeniowym. Ten pojawia się zwykle po intensywnym dniu, forsującej aktywności fizycznej czy noszeniu ciężkiego plecaka. Wówczas jest wywołany przeciążeniem i nadwyrężeniem mięśni. Może również wystąpić wskutek braku ruchu, np. po długim siedzeniu przed komputerem lub przez prowadzenie siedzącego trybu życia, brak aktywności. Taki ból ustępuje po odpoczynku.

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Wady postawy a ból pleców

Za ból pleców mogą także odpowiadać wady postawy, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Są to: skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), hiperkifoza (gdy kręgosłup jest za bardzo wygięty do tyłu na odcinku piersiowym) oraz hiperlordoza (nadmierne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego do przodu w odcinku lędźwiowym).

Choroby kręgosłupa

Przyczyną bólu pleców u dzieci są też choroby w obrębie kręgosłupa. To między innymi: choroba Scheuermanna, dyskopatia, kręgoszczelina, kręgozmyk czy izolowane zapalenie krążka międzykręgowego, a także nowotwory kręgosłupa (które u dzieci nie zdarzają się często i najczęściej mają charakter łagodny) lub przerzuty nowotworów z innych narządów.

Ból pleców u dziecka, który nie jest związany z kręgosłupem

Ból pleców, który nie łagodnieje i nie zanika po odpoczynku czy śnie nocnym, któremu towarzyszą inne dolegliwości, takie jak kaszel, gorączka, ale także parcie na pęcherz czy ból innych części ciała (np. stawów czy gardła), może być wywołany chorobami zapalnymi innych narządów różnych układów: od pokarmowego, przed oddechowy, po moczowy.

Infekcje. Ból pleców może się pojawić, gdy dziecko przechodzi grypę lub zapalenie płuc. Towarzyszy mu gorączka, ból mięśni i stawów, a także wachlarz innych dolegliwości, charakterystycznych dla infekcji układu oddechowego.

Choroby narządów wewnętrznych. Ból pleców może pochodzić nie tylko ze zmian zapalnych umiejscowionych w kręgosłupie, ale i być związany z chorobami narządów wewnętrznych. Najczęściej współistnieje z chorobami nerek, ale i innych narządów układu moczowego. Towarzyszy również chorobom układu pokarmowego czy płciowego.

Ból pleców, zwłaszcza u starszych dzieci, może być objawem reumatoidalnych chorób układu kostno-stawowego, takich jak młodzieńcze zapalenie stawów.

Skutki uboczne zażywania leków. Ból pleców może być wywołany także zażywaniem leków. Jest to skutek uboczny leczenia.

Ból pleców u dziecka - diagnostyka i leczenie

Jeśli dziecko często skarży się na ból pleców, nie wolno tego bagatelizować. Należy iść do specjalisty, zwłaszcza jeśli ból jest:

  • ostry i napadowy, towarzyszy mu gorączka, drgawki, osłabienie, wymioty, bóle głowy, zaburzenia równowagi,
  • przewlekły (trwa dłużej niż dwa tygodnie), pojawił się i dokucza dziecku przed czwartym rokiem życia, nasila się w nocy i wybudza dziecko ze snu.

Aby zdiagnozować przyczynę bólu pleców u dziecka, specjalista weźmie pod uwagę kilka czynników, takich jak: miejsce bólu, jego charakter i ewentualne objawy mu towarzyszące, a także porę dnia, kiedy się pojawia, nasila lub słabnie, jak również pozycję czy wykonywany ruch, które aktywują bądź wyciszają ból. Ważny jest również wiek dziecka, schorzenia towarzyszące i tryb życia.

Leczenie bólu pleców u dzieci zależy od przyczyny, natężenia dolegliwości i wieku dziecka. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: