Trądzik niemowlęcy - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik niemowlęcy pojawia się u wielu maluszków, częściej u chłopców niż u dziewczynek. Jego przyczyna nie jest do końca znana - specjaliści wskazują ich co najmniej kilka. Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Czym różni się od innych zmian skórnych? Czy można mu zapobiegać?

Trądzik niemowlęcy jest częstą przypadłością dermatologiczną u niemowląt. Pojawia się w pierwszych miesiącach życia, także zaraz po urodzeniu. To dlatego można mówić również o trądziku noworodkowym. Trądzik przypomina ten u nastolatków. Tak samo jak on objawia się czerwonymi krostami lub pryszczami na powierzchni skóry twarzy.

Trądzik niemowlęcy - przyczyny

Krostki pojawiają się nawet u co piątego noworodka czy niemowlaka. Niestety nie jest znana jedna przyczyna zmian. Specjaliści podejrzewają, że trądzikowi niemowlęcemu sprzyjają:

  • przegrzewanie dziecka (zbyt wiele warstw ubrań, za wysoka temperatura w mieszkaniu). Pod wpływem ciepła zmiany trądzikowe nasilają się, a gdy jest zimno - znikają,
  • hormony, ściślej mówiąc androgeny, czyli hormony męskie, poziom których wzrasta u ciężarnych, a po porodzie obniża się dopiero po kilku tygodniach. Hormony przenikają przez łożysko do dziecka i stymulują gruczoły łojowe, są też przekazywane maluchowi w czasie karmienia piersią. Nadmiar androgenów jest przyczyną nadprodukcji sebum, co prowadzi do powstawania trądziku,
  • skłonności genetyczne,
  • nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, niedostosowane do wieku i potrzeb dziecka, które podrażniają delikatną skórę niemowlęcia i uniemożliwiają jej oddychanie,
  • kolonizacja bakterii ze skóry matki.

Trądzik niemowlęcy - objawy

Trądzik niemowlęcy objawia się zmianami skórnymi głównie na policzkach, ale także czole, brodzie i nosie maluszka, choć zmiany mogą pojawić są także na głowie. W ciągu pierwszych dni występowania trądzik przypomina tzw. potówki. Dopiero z czasem pojawiają się małe czerwone krostki, białe zaskórniki, czerwone i okrągłe grudki oraz ropne wypryski, jeśli trądzik ma ostry przebieg. Może się zdarzyć, że następstwie stanu zapalnego i ucisku powstaną torbiele, które po wygojeniu mogą pozostawić blizny.
Zmiany trądzikowe nie swędzą i nie bolą, znikają samoistnie po kilku czy kilkunastu dniach, choć zdarza się, że objawy utrzymują się dłużej.

Trądzik niemowlęcy a inne zmiany skórne

Trądzik często bywa mylony z innymi przypadłościami dermatologicznymi - nie tylko z potówkami, ale i z objawami skazy białkowej, atopowego zapalenia skóry czy alergią.
Trądzik niemowlęcy jednak, w odróżnieniu od innych zmian, ogranicza się do skóry twarzy. Skaza białkowa czy alergie, w większości przypadków, objawiają się także biegunką czy wymiotami. Zmiany alergiczne, z AZS włącznie, mogą objąć także inne części ciała, są też przyczyną dyskomfortu, ponieważ towarzyszy im świąd.

Skaza białkowa u dziecka - jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Trądzik niemowlęcy - leczenie i profilaktyka

Ponieważ nie wiadomo, co jest przyczyną trądziku niemowlęcego, nie ma jednej metody leczenia. Zasadniczo polega ono na łagodzeniu zmian i stosowaniu preparatów zmniejszających podrażnienie. Ale uwaga! Leczenie należy wprowadzić dopiero wtedy, gdy dojdzie do zaognienia zmian i pojawi się zakażenie bakteryjne.

Trądzik niemowlęcy czy noworodkowy trzeba po prostu przeczekać. Pielęgnując skórę malucha warto przemywać skórę twarzy delikatnym środkiem myjącym, przeznaczonym do skóry najmłodszych. Nie wolno stosować nie przepisanych przez pediatrę maści, a także wyciskać wyprysków na skórze dziecka. Należy zadbać o optymalną temperaturę pomieszczeń, by nie przegrzewać dziecka, ponieważ nasila to zmiany skórne.

Trądzik niemowląt zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza, jednak jeśli zmiany się zaostrzają lub po kilku bądź kilkunastu dniach nie znikają, trzeba udać się do pediatry. Być może będzie konieczna będzie konsultacja dermatologiczna czy endokrynologiczna.

Co robić, by zapobiegać trądzikowi niemowlęcemu? Nie mamy wpływu na hormony, ale możemy w inny sposób minimalizować ryzyko pojawienia się zmian. Nie przegrzewać dziecka, stosować wyłącznie delikatne kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt, a do prania ubrań i pościeli - łagodne środki do prania.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: