Zatrucie pokarmowe u dziecka to najczęściej bakteryjne lub wirusowe zapalenie jelit, które pojawia się w wyniku spożycia żywności zawierającej szkodliwe drobnoustroje - najczęściej bakterie.
Źródłem zakażenia mogą być produkty skażone, nieświeże. Dotyczy to zarówno żywności pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsa i nabiału, ale może zdarzyć się, że patogeny obecne są na owocach czy warzywach. Do zakażenia może dojść przez kontakt z nosicielem bakterii lub zanieczyszczonym przedmiotem, przez brudne dłonie.
Bakteriami, które najczęściej stoją za zatruciem pokarmowym są: salmonella, E. coli, listeria, gronkowiec złocisty i shigella. Zatrucie pokarmowe mogą wywołać także wirusy, które także przedostają się do układu pokarmowego i produkują w nim toksyny.
Zatrucie pokarmowe u dziecka może dawać wiele objawów, zazwyczaj jest to ból brzucha, wymioty, nudności, biegunka, gorączka.
To, jak długo będzie trwało zatrucie pokarmowe i jak dziecko będzie je znosić, zależy przede wszystkim od tego, co wywołało infekcję - wirusy czy bakterie. Zakażenia wirusowe najczęściej przebiegają łagodnie, trwają niedługo, nawet do kilkunastu godzin. Zatrucia bakteryjne mogą uprzykrzać życie nawet kilka dni.
Najczęściej leczy się je w domu, zapewniając dziecku odpoczynek. Najważniejsze jest uzupełnianie płynów, które maluch traci podczas biegunki i wymiotów.
Małego pacjenta trzeba nawadniać, dając mu często do picia niewielkie ilości płynów: przegotowanej wody, niesłodzonej herbaty czy płynów nawadniających. To kluczowe, ponieważ największym zagrożeniem i powikłaniem zatrucia pokarmowego jest odwodnienie. Im młodsze dziecko, tym do odwodnienia może dojść szybciej. Trzeba być czujnym i obserwować chorego. Gdy dojdzie do ciężkiego odwodnienia konieczna jest hospitalizacja.
W rzadkich przypadkach lekarz przepisuje dziecku antybiotyk. Trzeba pamiętać o zbijaniu gorączki i podawaniu probiotyków, które wspierają układ pokarmowy i odbudowują jego florę bakteryjną.
Gdy dziecko cierpi z powodu zatrucia pokarmowego, nie wolno zmuszać go do jedzenia. Można zaproponować mu marchwiankę czy kleik ryżowy. Nie wolno podawać dziecku leków przeciwwymiotnych i przeciwbiegunkowych. Wymioty czy biegunka to naturalne odruchy organizmu, który w ten sposób pozbywa się toksycznych substancji.
Nie należy podawać dziecku mleka i przetworów mlecznych. Zabronione są napoje gazowane, zawierające kofeinę, a także ciężkostrawne produkty i potrawy.
Choć zatrucie pokarmowe nie wymaga specjalnych zabiegów i leczenia, może się zdarzyć, że konieczna będzie wizyta u lekarza:
Zatrucie pokarmowe ustępuje zwykle samoistnie w okresie kilku dni.
Zatruciom pokarmowym można zapobiegać. Co robić?
Przeczytaj także: