Wodniak jądra u dziecka: przyczyny, objawy, leczenie

Wodniak jądra u dziecka, czyli nagromadzenie się w nim płynu sprawia, że jądro wygląda jak balonik wypełniony wodą. Przypadłość może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku, także niemowlęcym, ponieważ często jest to wada wrodzona. Jakie są przyczyny i objawy wodniaka jądra u dziecka? Jak przebiega leczenie?

Wodniak jądra u dziecka

Wodniak jądra u dziecka, objawiający się powiększeniem moszny, jest spowodowany nadmiernym nagromadzeniem płynu w osłonkach jądra, między błoną otrzewną a surowiczą. Przypadłość najczęściej dotyczy jednego jądra (zazwyczaj prawego), rzadziej obydwóch.

Wodniak jądra może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. O ile u niemowląt jest wadą wrodzoną (wodniak pierwotny), u starszych chłopców i dorosłych - wadą nabytą (wodniak wtórny).

Wodniak jądra u dziecka - objawy

Ponieważ wodniak jądra jest skutkiem nagromadzenia płynu surowiczego w niezarośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej lub pomiędzy wewnętrznymi osłonkami jądra, jego najbardziej charakterystycznym objawem jest powiększenie worka mosznowego.

Wodniak jądra zazwyczaj nie wywołuje bólu, a skóra, choć napięta, nie zmienia swego zabarwienia. Nie dochodzi do zaognień, nie ma problemów z oddawaniem moczu, dlatego przypadłość odkrywana jest często przypadkiem lub gdy dochodzi do dużego obrzmienia moszny.

Rozmiar wodniaka może ulegać zmianom, ponieważ otwarty wyrostek pochwowy umożliwia przemieszczanie się płynu. Gromadzący się płyn może mieć objętość od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów i jest koloru bursztynowego.

Rzadko zdarza się, że nagromadzony płyn w mosznie uciska jądra, co jest powodem dyskomfortu. Jedynie przy bardzo dużym wodniaku pojawiają się trudności np. z chodzeniem.

Wodniak jądra u dziecka - przyczyny

Wodniak wrodzony może powstać wskutek niezrośnięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej, który po zstąpieniu jądra do moszny powinien stracić połączenie z jamą otrzewnej i jako pusty worek znaleźć się na przedniej powierzchni jądra, najądrza i powrózka nasiennego. Jeśli tak się nie stanie, to połączenie jest drożne, a do worka mosznowego może przemieszczać się płyn z jamy brzusznej i spowodować powstanie wodniaka jądra.

Z kolei nabyty wodniak jądra może powstać w wyniku urazu, stanu zapalnego (np. zapalenie jądra) lub być powikłaniem po leczeniu operacyjnym (np. żylaków powrózka nasiennego).

Wodniak jądra u dziecka - diagnostyka

Bez względu na to, czy wodniak ma charakter wrodzony czy nabyty, przed podjęciem leczenia konieczna jest diagnostyka. Ważne jest, by wykluczyć takie choroby jak przepuklina, zapalenie czy nowotwór jądra. Dla lekarza nie będzie to kłopotliwe, ponieważ przy przepuklinie stwierdza się jej wrota, zapaleniu jądra towarzyszy bolesny obrzęk, a nowotwory są twarde w dotyku.

Wodniak jądra nie jest niebezpieczny, choć niektórzy specjaliści mówią, iż duże nagromadzenie płynu może wpływać na funkcjonowanie jąder.

Diagnostyka wodniaka jąder opiera się na badaniach, takich jak:

  • diafanoskopia, czyli podświetlenie moszny, dzięki czemu można sprawdzić, czy światło przechodzi przez powiększone jądro. Jeśli światło przenika, jest widoczne i rozproszone z drugiej strony jądra, (w przeciwieństwie do innych zmian) to oznacza, że powiększenie wywołane jest przez wodniak jądra, czyli nagromadzeniem płynu.
  • badanie ultrasonograficzne moszny.

Wodniak jądra u dziecka - leczenie

Leczenie wodniaka jądra polega na wykonaniu nieskomplikowanego zabiegu chirurgicznego. U niemowląt i dzieci operacje przeprowadza się nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego roku życia, ponieważ wodniak często zanika samoistnie (np. po zrośnięciu się wyrostka pochwowego). Wodniak jądra u niemowląt zwykle nie wymaga leczenia.

Celem operacji jest usunięcie nadmiaru płynu. Stosuje się dwie metody: Winkelmanna i Bergmanna. Obydwie przeprowadza się od strony pachwiny lub od strony moszny.
Bardzo rzadko stosuje się punkcję, czyli nakłucie wodniaka, co umożliwia odprowadzenie płynu. Metoda ta ma bowiem wady: niesie ze sobą ryzyko infekcji, a i nie rozwiązuje problemu na stałe, ponieważ wodniak nawraca. Operacja jest konieczna przy utrzymującym lub powiększającym się wodniaku jądra.

To także może cię zainteresować:

Badania prenatalne - dlaczego warto je wykonać?

Więcej o:
Copyright © Agora SA