Spodziectwo u chłopców - przyczyny, objawy, leczenie

Spodziectwo to wada męskich narządów płciowych, którą można zdiagnozować już u noworodka. Polega ona na umiejscowieniu cewki moczowej na brzusznej stronie prącia, stąd jej objawem jest nienaturalny wygląd penisa oraz zaburzone oddawanie moczu. Jak przebiega leczenie spodziectwa u chłopców?

Spodziectwo u chłopców - na czym polega?

Spodziectwo, wada cewki moczowej, to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych układu moczowo-płciowego u chłopców. Charakteryzuje się nieprawidłową lokalizacją ujścia cewki moczowej, która znajduje się na dolnej powierzchni prącia (między żołędzią a kroczem, a nie na żołędzi).

Spodziectwo u chłopców - przyczyny

Jednoznaczna przyczyna spodziectwa u chłopców nie została ustalona i ostatecznie poznana. Wiadomo, że przypadłość może być wadą wrodzoną lub nabytą.
Nieprawidłowe umiejscowienie cewki moczowej i jej ujścia zewnętrznego może być efektem zaburzeń procesu kształtowania się kanalików cewki moczowej na etapie życia płodowego dziecka.

Spodziectwo może być także wadą nabytą, efektem działania czynników środowiskowych lub endokrynnych (dotyczą nieprawidłowości w wydzielaniu testosteronu).

Spodziectwo u chłopców - objawy

Ponieważ ujście cewki moczowej może zlokalizować się w różnych miejscach, spodziectwo może być niewielkim defektem kosmetycznym, ale i przyczyną problemów np. z oddawaniem moczu. Gdy wada jest bardzo widoczna, może stać się powodem kompleksów - ze względu na objawy schorzenia, czyli sposób oddawania moczu i wygląd penisa.

Prącie dotknięte spodziectwem jest zazwyczaj haczykowato zagięte i skrócone, jego napletek - przerośnięty i rozdwojony na stronie grzbietowej (nie otacza żołędzi, a ją przykrywa), zaś żołądź - spłaszczona, źle rozwinięta i wygięta, kierująca się ku dołowi. Objaw spodziectwa to także brak wędzidełka napletka oraz zgięcie i skrócenie jądra.

Schorzenie to jednak to nie tylko deformacja narządów płciowych, ale i wady towarzyszące, takie jak przepukliny pachwinowe czy zaburzenia układu moczowego. W spodziectwie ujście zewnętrzne cewki moczowej bywa zwężone.

Rodzaje spodziectwa u chłopców

Można wyróżnić kilka rodzajów spodziectwa, w zależności od lokalizacji cewki moczowej i stopnia nasilenia wady. Wyróżnia się spodziectwo żołędziowe, prąciowe i kroczowe.

  1. Spodziectwo żołędziowe to najłagodniejsza i najczęściej spotykana postać spodziectwa. Wówczas cewka moczowa umieszczona jest w nieprawidłowym miejscu na żołędzi. Widoczne jest przygięcie żołędzi, napletek jest przerośnięty na grzbiecie prącia.
  2. Spodziectwo prąciowe oznacza, że ujście cewki moczowej znajduje się na brzusznej stronie prącia, pomiędzy moszną a rowkiem zażołędnym. Widoczne jest brzuszne przygięcie prącia. Mogą pojawiać się inne wady rozwojowe.
  3. Spodziectwo kroczowe to najcięższa postać choroby, ale i najrzadziej występująca. Mówi się o nim, gdy cewka umiejscowiona jest w fałdach moszny. Budowa krocza bywa tak zniekształcona, że utrudnia określenie płci dziecka.

Diagnozuje się również spodziectwo bez spodziectwa, które objawia się brzusznym przygięciem prącia. Penis jest wykrzywiony, ale cewka moczowa położona jest prawidłowo.

Spodziectwo - leczenie

Jeśli rodzice podejrzewają, że ich syn cierpi na tę przypadłość, powinni udać się do pediatry. Lekarz, po badaniu i ocenie sytuacji, skieruje małego pacjenta do urologa dziecięcego.

Spodziectwo, niezależnie od postaci, leczy się chirurgicznie. Zastosowana metoda zależy od rodzaju spodziectwa, zarówno długości brakującej cewki, jak i stanu skóry prącia. Zabiegi wykonuje się, by przywrócić penisowi prawidłowy wygląd, umożliwić właściwe funkcjonowanie, jak i wytworzyć typowe ujście cewki moczowej.

Spodziectwo żołędziowe, ponieważ nie wywołuje poważnych dolegliwości, często nie jest leczone. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nacięcia wymaga wąskie ujście cewki.
Leczenie spodziectwa mosznowego i kroczowego dzieli się na dwa etapy. Najpierw prostuje się prącie, a dopiero później wytwarza brakującą cewkę (po upływie kilku miesięcy). W operacji spodziectwa prąciowego obydwa zabiegi przeprowadza się jednocześnie.

Operacje tego typu wykonuje się u dzieci często - także u niemowląt, najczęściej przed wejściem dziecka w wiek przedszkolny. Im wcześniej wykryta wada, tym większe szanse na zadowalający efekt. Spodziectwo u dorosłych jest efektem zaniechania leczenia w przeszłości.

To także może cię zainteresować:

Badania prenatalne - dlaczego warto je wykonać?

Więcej o:
Copyright © Agora SA