• Link został skopiowany

Kaszel suchy u dziecka: przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Kaszel suchy u dziecka potrafi dać w kość. Jest męczący, nie pozwala spać i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej towarzyszy początkom infekcji dróg oddechowych. Jak sobie z nim radzić i kiedy suchy kaszel u dziecka jest powodem wizyty u lekarza?
Kaszel suchy u dziecka nie jest chorobą. To odruch, mechanizm obronny organizmu, który ma na celu oczyszczenie drzewa oddechowego
fot. Shutterstock

Kaszel suchy u dziecka nie jest chorobą. To odruch, mechanizm obronny organizmu, który ma na celu oczyszczenie drzewa oddechowego. Dzieci kaszlą, gdy poczują intensywny zapach, gdy je coś zadrapie w gardle lub gdy zaczyna je "brać choroba". Problem zaczyna się, gdy kaszel jest uporczywy lub towarzyszą mu inne dolegliwości.

Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Suchy kaszel u dziecka - przyczyny

Kaszel suchy u dziecka pojawia się najczęściej przy infekcjach wirusowych dróg oddechowych. Jest męczący i uciążliwy. Dziecko kaszle, bo ma wysuszoną śluzówkę gardła, którą dodatkowo podrażnia spływająca z nosa wydzielina. Kaszel jest wówczas suchy, tzw. nieproduktywny, charakterystyczny dla początkowej fazy infekcji.

Najczęściej po mniej więcej trzech dniach kaszel suchy przechodzi w kaszel mokry, który jest produktywny, ponieważ towarzyszy mu odksztuszanie zalegającego śluzu. Wówczas dziecko kaszląc pozbywa się gęstej wydzieliny, która zgromadziła się w drogach oddechowych.

Przewlekły suchy kaszel u dziecka ma także inne przyczyny, często trudne do zdiagnozowania. Najczęściej jest to:

Suchy kaszel u dziecka - leczenie

Jeśli kaszel suchy pojawia się na początku infekcji układu oddechowego, przy czym choroba ma łagodny przebieg, ponieważ kaszel nie jest bardzo uciążliwy, można zastosować domowe sposoby leczenia. Suchy kaszel trzeba łagodzić, by nie męczył, nie zakłócał snu i nie utrudniał funkcjonowania.

Jeśli dziecko ma suchy kaszel, warto wietrzyć mieszkanie, zadbać o optymalną temperaturę (nie może być ani zbyt chłodno, ani za gorąco) i zapewnić optymalne nawilżenie powietrza (przyda się nawilżacz powietrza - zarówno urządzenie, jak i pojemniki z wodą, zawieszane na grzejnikach). To ważne, ponieważ suche powietrze podrażnia śluzówki, zwiększa ból gardła i nasila kaszel.

Nie mniej ważne jest, by nawilżać błony śluzowe, dając dziecku często do picia wodę, herbatkę, herbatę z miodem i cytryną, z sokiem malinowym czy z aronii lub napary ziołowe. Z pomocą przychodzą: tymianek, prawoślaz, porost islandzki, dziewanna, siemię lniane.

Warto robić inhalacje z soli fizjologicznej. Podobne działanie ma bardzo ciepła kąpiel. Wilgotne powietrze łagodzi kaszel i ułatwi odkrztuszanie wydzieliny. Świetnie się sprawdza domowy syrop z cebuli. Wystarczy pokrojoną w plastry cebulę należy zasypać cukrem lub zalać miodem, dodać sok z cytryny.

Warto również mieć pod ręką syropy przeciwkaszlowe, dostępne w aptece, np. syrop sosnowy. Na suchy, wyjątkowo męczący kaszel, można podawać - za zgodą lekarza - leki hamujące odruch kaszlu.

Jeśli dziecko ma gorączkę, należy podać leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Na katar - wodę morską, opcjonalnie zalecony przez farmaceutę aerozol do nosa.

Domowe sposoby na kaszel, który towarzyszy infekcji, można stosować kilka dni. Jeśli kaszel nie mija, należy zgłosić się do lekarza.

Suchy kaszel u dziecka - kiedy iść z nim do lekarza?

Choć kaszel suchy potrafi być uciążliwy, najczęściej nie trzeba od razu z nim biec do pediatry. Są jednak sytuacje wyjątkowe.

Należy iść do lekarza, jeśli kaszle niemowlę lub gdy u starszych dzieci po dwóch-trzech dniach:

  • stan dziecka się nie poprawia,
  • suchy kaszel nie mija,
  • suchy kaszel nie przechodzi w mokry,
  • utrzymuje się wysoka gorączka,
  • pojawiają się inne objawy, takie jak np. biegunka.

Suchy kaszel, który trwa długo, nie przechodzi w mokry, wymaga ustalenia przyczyny dolegliwości.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: