Napletek u dziecka - co to jest, jak wygląda, jakie są z nim problemy

Napletek u dziecka, mały fałd skóry na penisie, budzi w rodzicach obawy i wiele pytań. Jak wygląda właściwa pielęgnacja narządów intymnych u chłopców? Kiedy mówimy o stulejce? Czy jeśli napletek u dziecka się nie zsuwa, zawsze trzeba iść do lekarza?

Napletek (łac. praeputium) jest fałdem skórnym, osłaniający końcową część męskiego członka. Jego wewnętrzna część wyścielona jest błoną śluzową, a on sam jest zbudowany z kilku różnych grup komórek.

Napletek pełni funkcje ochronne względem wędzidełka i żołędzi, ale także zapewnia odpowiednią wilgotność. W dorosłym życiu odgrywa ważną rolę podczas kontaktów seksualnych.

Napletek u dojrzałych mężczyzn można zsuwać i wsuwać na prącie, podczas wzwodu zsuwa się on samoczynnie. U niemowląt i małych dzieci nie jest to możliwe, ponieważ napletek jest zrośnięty z żołędzią.

Jak wygląda napletek u dziecka?

Napletek u dziecka okrywa żołądź i można powiedzieć, że jest on nieruchomy. Przez pierwsze lata pozostaje sklejony z żołędzią prącia, na końcu którego powinno być widoczne ujście cewki moczowej (po bardzo delikatnym odciągnięciu napletka). W okolicy drugiego-trzeciego roku życia dziecka dochodzi do retrakcji napletka - odkleja się on od żołędzi.

Nie wolno zsuwać czy odsuwać napletka dziecka na siłę (by na przykład dokładnie umyć narządy intymne). Ponieważ penis jest silnie unerwiony, ściąganie napletka jest bardzo bolesne dla dziecka, a i może to doprowadzić do pęknięcia skóry, powstania ran, utworzenia się blizn i trudności w odciąganiu napletka w przyszłości. Przy niewłaściwej pielęgnacji może dojść do naderwania lub zapalenia napletka u dziecka. Trzeba przy tym pamiętać, że popękany napletek bardzo boli i trudno się goi.

Przytwierdzenie napletka do żołędzi prącia uznaje się za stan fizjologiczny do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Po tym czasie, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, czyli napletek nadal jest ściśle połączony z żołędzią prącia, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Może okazać się, że potrzeba jeszcze czasu, aby napletek się zsunął lub zdiagnozowana zostaje stulejka.

Jeśli dziecku dokuczają nawracające stany zapalne pod napletkiem, lekarz może zlecić zabieg polegający na jego odklejeniu. Przeprowadza się do w znieczuleniu miejscowym.

Pielęgnacja napletka u dzieci

Kąpiąc, myjąc bądź przewijając dziecko, by oczyścić jego genitalia z zanieczyszczeń, nie trzeba odciągać napletka. Jedyne, co trzeba zrobić, to myć je tak, jak resztę części ciała i usuwać mastkę (to złuszczona skóra żołędzi i napletka oraz zanieczyszczenia, mogąca być źródłem zakażeń grzybiczych i innych infekcji prącia), która zbiera się na końcu penisa. Można też delikatnie odsunąć napletek, by odsłonić ujście cewki moczowej.

Problemy z napletkiem u dziecka

Napletek może sprawiać różne problemy, takie jak:

  • stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi prącia,
  • zapalenie napletka, wówczas napletek jest zaczerwieniony i opuchnięty,
  • skrócenie wędzidełka napletka.

Stulejka

O stulejce mówimy, gdy napletek zasłania ujście cewki moczowej i wywołuje problemy z oddawaniem moczu. Może być stanem wrodzonym lub nabytym. Stulejka uniemożliwia zsunięcie napletka z żołędzi, co w dorosłym życiu może utrudniać odbycie stosunku płciowego.

Stulejkę leczy się zabiegowo - ma on charakter operacji plastycznej lub obrzezania (częściowe lub całkowite usunięcie napletka).

Zapalenie napletka

Zapalenie napletka to częsta dolegliwość małych chłopców. Jego objawami są:

  • zaczerwienienie napletka,
  • obrzęk,
  • ból, zwłaszcza w trakcie oddawania moczu.
  • w ostrzejszych przypadkach pojawia się ropny wysięk.

Przyczyny infekcji napletka są różne. Zapalenie pojawia się najczęściej w wyniku niedostatecznej higieny, noszenia mokrych lub ciasnych pieluch czy kąpielówek, uczulenia na chusteczki czy żel do mycia, a także w wyniku zabrudzenia napletka (np. brudną ręką).

Leczenie zapalenia napletka zależy od dolegliwości. I tak:

Jeśli infekcja jest lekka, wystarczą okłady z rumianku lub rywanolu. Gdy ma podłoże grzybicze, lekarz przepisuje leki przeciwgrzybicze. Z kolei gdy chorobę wywołały bakterie - konieczna jest antybiotykoterapia.

Niezależnie od przyczyny infekcji konieczne jest przestrzeganie higieny, częsta zmiana pieluszek i unikanie chusteczek nawilżanych oraz kosmetyków, które mogą podrażniać.

Skrócenie wędzidełka napletka

Wędzidełko to fałd skórny łączący żołądź z napletkiem. Prawidłowe wędzidełko umożliwia swobodne zsuwanie napletka, jednak zdarza się, że jest ono za krótkie. Skrócenie wędzidełka napletka bywa przyczyną różnych dolegliwości i dyskomfortu. Leczenie polega na wykonaniu plastycznej operacji wydłużenia wędzidełka. Zabieg zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.