Fluor - czy jest bezpieczny dla dzieci?

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Jego naturalnymi źródłami jest woda i jedzenie, ale znajdziemy go także w produktach stosowanych w profilaktyce próchnicy. U dzieci większość pobranego fluoru jest wykorzystywana na potrzeby rosnących kości i zębów. Skąd zatem głosy, że stosowanie past do zębów z fluorem nie jest bezpieczne dla dzieci?

Fluor (F) jest pierwiastkiem obecnym w większości tkanek organizmu. Przede wszystkim bierze udział w tworzeniu układu kostnego i odpowiada za proces mineralizacji. Fluor stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej, a jego największe ilości znajdują się w zębach i kościach.

Fluor to budulec włosów, mięśni, skóry. Jest bardzo ważny dla zębów, gdyż:

  • wzmacnia szkliwo - wbudowuje się w szkliwo zęba, który staje się twardszy,
  • chroni zęby przed próchnicą - ma właściwości przeciwpróchnicze i bakteriobójcze,
  • uodparnia zęby na działanie kwasów i bakterii w jamie ustnej,
  • ma wpływ na metabolizm bakterii płytki nazębnej,
  • ułatwia remineralizację, czyli uzupełnianie ubytków minerałów w szkliwie.

Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Niedobór fluoru

Niedobór fluoru ma negatywny wpływ na tkankę kostną - może przyczynić się do zmniejszenia twardości szkliwa zębów, kruchości zębów i ich podatności na próchnicę, ale i osteoporozy, której symptomami są złamania kości, obniżenie wzrostu, deformacja szkieletu.

Źródła fluoru i dzienne zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na fluor wynosi:

  • 3 mg u kobiet,
  • 4 mg u mężczyzn,
  • od 1 do 2 mg u dzieci, w zależności od wieku. Optymalna dawka dzienna wynosi 0,05 mg fluoru na kg masy ciała.

Fluor znajduje się w wodzie pitnej, rybach, herbacie, paście do zębów i w produktach stosowanych w profilaktyce próchnicy (dodawany w postaci fluorku), serach i produktach zbożowych.

Czy fluor jest bezpieczny?

Od pewnego czasu pojawiają się teorie o negatywnym wpływie fluoru na zdrowie, zwłaszcza dzieci. Specjaliści twierdzą, że nagonka na fluor wynika z niewiedzy. Nie istnieją bowiem naukowe dowody na to, by fluor w codziennej dawce powodował choroby nerek, nowotwory czy depresję.

Okazuje się, że pierwiastek owszem, może wykazywać działanie toksyczne, ale wyłącznie wówczas, gdy jest stosowany w nadmiarze. To kwestia dawki - w optymalnym stężeniu fluor pomaga.

Czy stosowanie past do zębów z fluorem jest bezpieczne dla dzieci?

A co z pastami do zębów z fluorem? Czy stosowanie ich przez dzieci jest bezpieczne? Specjaliści nie mają wątpliwości. Toksyczny może być fluor pobierany w nadmiernych ilościach. Ponieważ jego ilość w paście do zębów jest niewielka, a działanie jedynie miejscowe, mycie zębów pastą z fluorem jest bezpieczne dla zdrowia.

Badania dowodzą, że osoby stosujące pasty do zębów z fluorem rzadziej zmagają się z próchnicą, mają zdrowsze zęby. Dzięki związkom fluoru szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej.

Nadmiar fluoru

Schorzenia i niepokojące objawy wynikające z przyjmowania fluoru mogą się pojawić, ale wyłącznie wtedy, gdy dojdzie po przedawkowania pierwiastka. Może do tego dojść, gdy do organizmu dostanie się większa dawka, skumulowana z pożywienia, wody (w niektórych regionach jego stężenie jest wyższe niż dopuszczalna norma) i pasty do zębów.

Objawami przedawkowania fluoru są odbarwienia widoczne na zębach, zaś długotrwały nadmiar może doprowadzić do fluorozy zębów i szkieletu.

Najczęstszym powikłaniem przedawkowania fluoru jest fluoroza, która objawia się charakterystycznymi przebarwieniami, pojawiającymi się na zębach oraz nadżerkami szkliwa, które może się kruszyć. Mówi się także o fluorozie szkieletowej. Dzieje się tak, gdy nadmiar fluoru odkłada się w kościach i ścięgnach, co może doprowadzić do zmian w strukturze kości oraz źle wpłynąć na stawy.

Nadmiar fluoru szkodzi nie tylko układowi kostnemu, ale może upośledzać wchłanianie magnezu oraz wapnia i stać się przyczyną alergii. Aby uniknąć przedawkowania fluoru u dzieci wystarczy kupić pastę do zębów odpowiednią do wieku, czyli z mniejszą ilością fluoru i pilnować, by dziecko nie połykało pasty.

Specjaliści twierdzą, że korzyści, które wynikają ze stosowania fluoru są większe niż ewentualne komplikacje, które zdarzają się bardzo rzadko.

Przeczytaj także:

Więcej o: