Fluor - czy jest bezpieczny dla dzieci?
Fluor (F) jest pierwiastkiem obecnym w większości tkanek organizmu. Przede wszystkim bierze udział w tworzeniu układu kostnego i odpowiada za proces mineralizacji. Fluor stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej, a jego największe ilości znajdują się w zębach i kościach.
Fluor to budulec włosów, mięśni, skóry. Jest bardzo ważny dla zębów, gdyż:
- wzmacnia szkliwo - wbudowuje się w szkliwo zęba, który staje się twardszy,
- chroni zęby przed próchnicą - ma właściwości przeciwpróchnicze i bakteriobójcze,
- uodparnia zęby na działanie kwasów i bakterii w jamie ustnej,
- ma wpływ na metabolizm bakterii płytki nazębnej,
- ułatwia remineralizację, czyli uzupełnianie ubytków minerałów w szkliwie.
Niedobór fluoru
Niedobór fluoru ma negatywny wpływ na tkankę kostną - może przyczynić się do zmniejszenia twardości szkliwa zębów, kruchości zębów i ich podatności na próchnicę, ale i osteoporozy, której symptomami są złamania kości, obniżenie wzrostu, deformacja szkieletu.
Źródła fluoru i dzienne zapotrzebowanie
Dzienne zapotrzebowanie na fluor wynosi:
- 3 mg u kobiet,
- 4 mg u mężczyzn,
- od 1 do 2 mg u dzieci, w zależności od wieku. Optymalna dawka dzienna wynosi 0,05 mg fluoru na kg masy ciała.
Fluor znajduje się w wodzie pitnej, rybach, herbacie, paście do zębów i w produktach stosowanych w profilaktyce próchnicy (dodawany w postaci fluorku), serach i produktach zbożowych.
Czy fluor jest bezpieczny?
Od pewnego czasu pojawiają się teorie o negatywnym wpływie fluoru na zdrowie, zwłaszcza dzieci. Specjaliści twierdzą, że nagonka na fluor wynika z niewiedzy. Nie istnieją bowiem naukowe dowody na to, by fluor w codziennej dawce powodował choroby nerek, nowotwory czy depresję.
Okazuje się, że pierwiastek owszem, może wykazywać działanie toksyczne, ale wyłącznie wówczas, gdy jest stosowany w nadmiarze. To kwestia dawki - w optymalnym stężeniu fluor pomaga.
Czy stosowanie past do zębów z fluorem jest bezpieczne dla dzieci?
A co z pastami do zębów z fluorem? Czy stosowanie ich przez dzieci jest bezpieczne? Specjaliści nie mają wątpliwości. Toksyczny może być fluor pobierany w nadmiernych ilościach. Ponieważ jego ilość w paście do zębów jest niewielka, a działanie jedynie miejscowe, mycie zębów pastą z fluorem jest bezpieczne dla zdrowia.
Badania dowodzą, że osoby stosujące pasty do zębów z fluorem rzadziej zmagają się z próchnicą, mają zdrowsze zęby. Dzięki związkom fluoru szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej.
Nadmiar fluoru
Schorzenia i niepokojące objawy wynikające z przyjmowania fluoru mogą się pojawić, ale wyłącznie wtedy, gdy dojdzie po przedawkowania pierwiastka. Może do tego dojść, gdy do organizmu dostanie się większa dawka, skumulowana z pożywienia, wody (w niektórych regionach jego stężenie jest wyższe niż dopuszczalna norma) i pasty do zębów.
Objawami przedawkowania fluoru są odbarwienia widoczne na zębach, zaś długotrwały nadmiar może doprowadzić do fluorozy zębów i szkieletu.
Najczęstszym powikłaniem przedawkowania fluoru jest fluoroza, która objawia się charakterystycznymi przebarwieniami, pojawiającymi się na zębach oraz nadżerkami szkliwa, które może się kruszyć. Mówi się także o fluorozie szkieletowej. Dzieje się tak, gdy nadmiar fluoru odkłada się w kościach i ścięgnach, co może doprowadzić do zmian w strukturze kości oraz źle wpłynąć na stawy.
Nadmiar fluoru szkodzi nie tylko układowi kostnemu, ale może upośledzać wchłanianie magnezu oraz wapnia i stać się przyczyną alergii. Aby uniknąć przedawkowania fluoru u dzieci wystarczy kupić pastę do zębów odpowiednią do wieku, czyli z mniejszą ilością fluoru i pilnować, by dziecko nie połykało pasty.
Specjaliści twierdzą, że korzyści, które wynikają ze stosowania fluoru są większe niż ewentualne komplikacje, które zdarzają się bardzo rzadko.
Przeczytaj także:
-
Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
- Agnieszka Kaczorowska chwali się ciążowym brzuszkiem. "Zdrowo rosnę, a w zasadzie rośniemy"
- Ciąża wyparta. Jedna na 475 kobiet nie odczuwa objawów ciąży
- Ula "Pedantula" Chincz pokazała synka. Zdradza, czym zaskoczyło ją macierzyństwo
- Dni wolne w 2021 roku. Na kiedy zaplanować urlop? Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy
- Emerytury Stażowe 2021 na nowych warunkach. Wiek emerytalny ulegnie zmianie?